Data publikacji:

Najlepsze gry sportowe na PC, PlayStation (4 i 5) i Xbox (Series X|S i One)

Gry sportowe często utożsamiane są wyłącznie z serią FIFA i innymi piłkarskimi markami. Jednakże do sprzedaży trafia również mnóstwo produkcji poświęconych pozostałym sportom, zarówno drużynowym, jak i indywidualnym. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym grom sportowym, w które zagracie na konsolach oraz komputerach osobistych.
ea sports fc 24 premiera

Gry sportowe na PC i konsole – polecane tytuły

EA Sports FC 24

Choć Electronic Arts zostało zmuszone przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej do zaprzestania używania nazwy i logo FIFA, to jednak nie przeszkodziło to amerykańskiemu developerowi w kontynuowaniu swojej piłkarskiej marki. Producent zmienił nazwę na EA Sports FC 24 i teraz pod tym szyldem będzie rozwijał cykl, który w dalszym ciągu w bardzo umiejętny sposób łączy arcade’ową rozgrywkę z elementami symulacyjnymi. W tej odsłonie zawodnicy jeszcze lepiej zachowują się na boisku, co jest zasługą technologii Hypermotion V, która poprzez maszynowe nauczanie była w stanie przenieść zachowania prawdziwych piłkarzy do wirtualnego świata.

NBA 2K24

Electronic Arts przez lata miało wiele do powiedzenia w kwestii gier o koszykówce, lecz ostatecznie firma została daleko w tyle za produkcjami wydawanymi przez 2K Sports, które oferowały lepszą grafikę i bardziej dopracowany gameplay. NBA 2K24 nie wywróciło formuły do góry nogami, tylko rozwinęło pomysły z poprzednich części. Dzieło studia Visual Concepts oferuje wiele trybów rozgrywki, w których możemy zarówno rozwijać wykreowanego przez siebie zawodnika, jak i brać udział w turniejach online, zdobywać karty z nowymi zawodnikami czy przeżywać najważniejsze momenty w karierze nieżyjącego już Kobe Bryanta.

WWE 2K23

Wrestling to unikatowe połączenie teatralnego przedstawienia z faktycznymi rozgrywkami sportowymi. W końcu osoby biorące udział w walkach muszą potrafić wykonywać te wszystkie niebezpieczne i skomplikowane akrobacje. Jeżeli znacie takie postacie jak The Rock, John Cena czy Stone Cold, to koniecznie powinniście sprawdzić WWE 2K23, żeby zobaczyć, jak to jest być prawdziwym wrestlerem. Oprócz tego w grze studia Visual Concepts możecie stworzyć własnego bohatera, a następnie rozwijać jego karierą od nowicjusza do mistrza WWE!

Football Manager 2024

W tym przypadku oczywiście nie mamy do czynienia z typową grą sportową, w której przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad zawodnikami. Football Manager 2024 nie mogło jednak zabraknąć w zestawieniu najlepszych gier sportowych, ponieważ jest to tytuł, który idealnie oddaje esencję dyscypliny, jaką jest piłka nożna. W produkcji Sports Interactive wcielamy się w menadżera, a nasze zadanie polega na zarządzaniu drużyną piłkarską w taki sposób, aby osiągać z nią jak najwięcej sukcesów. W tym tytule właściwie nie ma końca gry, dlatego możecie spędzić przy nim tyle czasu, ile wam się tylko podoba.

PGA Tour 2K23

A co powiecie na partyjkę golfa? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, to czym prędzej powinniście zdobyć swój egzemplarz PGA Tour 2K23. Dzieło HB Studios nie bawi się w półśrodki, tylko jest realistycznym symulatorem gry w golfa, w którym na dodatek mamy do czynienia z licencjonowanymi polami oraz otrzymaliśmy możliwość wcielenia się w największe gwiazdy tego sportu, z Tigerem Woodsem na czele. Produkcja nie tylko oferuje dopracowany i złożony gameplay, ale jest w stanie pochwalić się także szczegółową oprawą wizualną.

EA Sports UFC 5

W ostatnich latach klasyczny boks bardzo mocno stracił na znaczeniu, a w jego miejsce wskoczyły mieszane sztuki walki, które okazały się być o wiele bardziej atrakcyjnym widowiskiem. Widać to chociażby po Electronic Arts, które porzuciło świetną serię Fight Night na rzecz UFC. Najnowsza odsłona cyklu otrzymała jeszcze lepszą oprawę wizualną, która prezentuje niesamowicie realistyczny wygląd i animacje zawodników, a także spływające po ich ciałach pot i krew. Producent mocno urozmaicił rozgrywkę, wprowadzając bardziej bogaty wachlarz ruchów, styl walki oraz trybów zabawy.

Matchpoint: Tennis Championships

Wraz z wielkimi sukcesami Igi Świątek w Polsce znacząco wzrosła popularność tenisa. Jeśli więc chcielibyście przekonać się, jak to jest radzić sobie na korcie, to polecam zagrać w Matchpoint: Tennis Championships od studia Torus Games. Nie jest to co prawda wysokobudżetowy tytuł z przepiękną grafiką i wieloma trybami rozgrywki, ale za to nadrabia solidnie zrealizowanym gameplayem, który stara się być jak najbardziej realistyczną symulacją. Produkcja nie tylko posiada tryby wieloosobowe, ale także długą kampanię dla pojedynczego gracza, gdzie oprócz meczów, musimy również brać udział w treningach czy zaliczać minigry poprawiające statystyki naszej postaci.

EA Sports NHL 24

Hokej na lodzie zdecydowanie nie jest najpopularniejszą dyscypliną w naszym kraju, ale nawet w Polsce nie brakuje wiernych miłośników tego sportu. To właśnie z myślą o najbardziej zagorzałych fanach powstało NHL 24, za które odpowiada EA Sports. Marka rozwijana jest już od kilkunastu lat, co świadczy o tym, że developer ma duże doświadczenie w tym temacie – przełożyło się to oczywiście na dopracowaną rozgrywkę, która w tej odsłonie zaoferowała jeszcze bardziej zaawansowaną fizykę oraz animacje hokeistów.

Madden NFL 24

Kolejna produkcja w zestawieniu najlepszych gier sportowych, która z pewnością w Polsce nie ma tylu zwolenników, co FIFA (teraz EA Sports FC), ale jej jakość produkcyjna stoi na tak wysokim poziomie, że szkoda przechodzić obok niej obojętnie. Jeżeli lubicie tytuły nastawione na sporty drużynowe, to zdecydowanie powinniście dać szansę temu dziełu. Chociażby dlatego, aby poznać skomplikowane zasady tej bardzo wymagającej dyscypliny, w której nie ma miejsca na delikatność. Zabawa w Madden NFL 24 to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ konstrukcja meczu futbolu amerykańskiego jest całkowicie odmienna od tego, z czym stykamy się w piłce nożnej.

Captain Tsubasa: Rise of New Champions

Jeżeli urodziliście się w latach 80. lub na początku lat 90., to istnieje duże prawdopodobieństwo, że oglądaliście w dzieciństwie serial animowany „Kapitan Jastrząb”, w którym obserwowaliśmy losy młodego piłkarza Tsubasy Ozory. Firma Tamsoft w 2020 roku postanowiła powrócić do tej marki, tworząc na jej podstawę trójwymiarową grę sportową w stylu FIFA. Captain Tsubasa: Rise of New Champions oczywiście nie jest realistycznym symulatorem sportowym, tylko bardzo zręcznościową grą, w której bohaterowie mogą korzystać z unikatowych ataków na bramkę, a ich finezyjnym strzałom towarzyszą widowiskowe animacje rodem z anime. Gratką dla fanów oryginału jest także ciekawie przedstawiony tryb fabularny.
Zdjęcie: materiały prasowe Electronic Arts
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.