Data modyfikacji:

Borderlands 3 na PC i PS4. Recenzja, jak grać, wymagania sprzętowe i wydania

Artykuł powstał z myślą o graczach, którzy dopiero zastanawiają się na kupnem najnowszej produkcji studia Gearbox Software oraz osobach mających już grę w swojej kolekcji. Z tekstu dowiecie się, dlaczego warto zagrać w Borderlands 3, a także na co trzeba zwracać uwagę, żeby jak najlepiej radzić sobie w walce z przeciwnikami.

borderlands 3

Czy warto zagrać w Borderlands 3?

Jeżeli jesteście fanami poprzednich odsłon cyklu, to Borderlands 3 powinien być dla was pozycją obowiązkową. Studio Gearbox Software, pracując nad grą, postawiło na sprawdzoną recepturę, rezygnując z jakichkolwiek rewolucyjnych rozwiązań. Z jednej strony można uznać to za wadę, ale z drugiej strony takie podejście sprawia, że fani marki doskonale wiedzą, jakiego tytułu mogą oczekiwać.

Trzecia odsłona ponownie zgrabnie łączy trzecioosobową strzelankę z grą RPG (zobacz również: najlepszy gry RPG). Podczas rozgrywki tak samo istotne jak walka z przeciwnikami jest zbieranie nowego wyposażenia. Marka Borderlands praktycznie zapoczątkowała podgatunek loot shooterów, dlatego w najnowszej części możecie spodziewać się jeszcze większej ilości wyposażenia, power-upów i innych rzeczy, które można zebrać.

Każda z broni została rozpisana na tak wiele statystyk, że czasami czułem się tym wszystkim przytłoczony. Jest to jednak największa zaleta gry, ponieważ dzięki temu można w pełni dostosować wyposażenie do swojego stylu gry. Kiedy połączycie to z mocą ulubionego bohatera, wtedy macie możliwość stworzenia prawdziwej maszynki do zabijania.

Nowe klasy postaci wprowadzają pewien powiew świeżości, choć nie zabrakło też bohatera oferującego dosyć standardowy, przyziemny styl gry. Twórcy, wymyślając zdolności herosów, dali się ponieść fantazji. Dzięki temu otrzymaliśmy wojownika kontrolującego najróżniejsze bestie, Syrenę specjalizującą się w walce wręcz lub dziewczynę korzystającą z dobrodziejstw wielkiego mecha.

Grając w Borderlands, czuć delikatnie, że to mocno odgrzewany kotlet. Na szczęście jest na tyle smaczny, że można się nim rozkoszować przez dobre kilkadziesiąt (jeśli nie kilkaset) godzin. Fani absurdalnego humoru i loot shooterów z pewnością będą usatysfakcjonowani. Reszta może czuć się delikatnie zagubiona.

Przeczytaj także: Myszka dla leworęcznych - jaką kupić?

Jak grać w Borderlands 3 – porady ogólne

Zabawa w Borderlands 3 ogranicza się przede wszystkim do wymiany ognia z przeciwnikami. Jedną z najważniejszych zasad jest to, żeby w trakcie walki cały czas się przemieszczać.

Przeciwnicy potrafią być bardzo wytrzymali, dlatego zazwyczaj nie wystarczy jeden strzał w głowę, żeby ich zabić. Trzeba więc nieustannie biegać wokół oponentów, żeby unikać ich pocisków. Nawet jeden wróg na wyższym poziomie może napsuć graczowi krwi.

Przed przystąpieniem do zadania koniecznie sprawdźcie, jaki ma zalecany poziom. Warto się tego trzymać, bo w przeciwnym razie gra może okazać się zbyt trudna. Jeżeli macie postać na dwunastym poziomie, to raczej nie macie zbyt wielu szans na wygraną z przeciwnikami na piętnastym levelu. Oczywiście jest to możliwe, ale wymaga dużych zdolności i ogromnej cierpliwości.

W Borderlands 3 ponownie można korzystać z umiejętności Second Chance. Polega ona na tym, że po utracie paska tarczy i życia macie jeszcze jedną szansę na powrót do walki. Jeżeli gracie solo lub żaden z towarzyszy nie jest w stanie was podnieść, to w wyznaczonym czasie musicie zastrzelić jednego wroga. Jeśli to zrobicie, otrzymacie drugie życie. Warto więc w takiej sytuacji jak najszybciej rozglądać się za najsłabszymi przeciwnikami, których ubicie wymaga zaledwie kilku strzałów.

Zawsze miejcie przy sobie różne rodzaje broni, np. pistolet i karabin. Jednym z powodów jest to, że czasami lepiej jest szybko wymienić oręż niż zmienić magazynek. Ponadto jeżeli w trakcie walki skończy wam się amunicja w karabinie, zawsze możecie skorzystać z broni krótkiej.

Kiedy odblokujecie dostęp do The Sancutary (baza wypadowa), koniecznie odwiedźcie pomieszczenie, w którym przesiaduje Marcus. Możecie u niego m.in. zwiększyć pojemność ekwipunku lub liczbę posiadanej amunicji do konkretnego rodzaju broni. Obie te rzeczy znacząco ułatwiają rozgrywkę, dlatego czym prędzej warto o to zadbać.

Każda z postaci posiada unikatowe zdolności, które rozwijane są za pomocą punktów doświadczenia. Warto skupić się na konkretnym rodzaju umiejętności i ładować w niego wszystkie sill points. Rozdrabnianie doświadczenia na dłuższa metę nie zda egzaminu, ponieważ jednocześnie można korzystać z dwóch zdolności (aczkolwiek druga zajmuje miejsce przydatnych granatów).

Jeżeli stwierdzicie, że źle rozlokowaliście punkty umiejętności, to możecie całkowicie zrestartować rozwój bohatera z zachowaniem sill points. Do tego celu potrzebujecie odnaleźć maszynę Quick Change, w której można także modyfikować wygląd głównego bohatera. Jedna z nich ulokowana została m.in. w The Sanctuary.

W Borderlands istnieje możliwość szybkiej podróży. Żeby tego dokonać, trzeba wcześniej odnaleźć na mapie specjalne stacje. Jeżeli do nich podejdziecie, odblokujecie punkt szybkiej podróży. Następnie wejdźcie w ustawieniach do zakładki z mapą i wybierzcie miejsce, do którego chcecie się przenieść. Żeby dokonać skoku na inną planetę, musicie kliknąć trójkąt (w wersji na PS4), aby przejść do tzw. Galaxy View.

Do szybkiego levelowania zalecane jest powtarzanie walk z bossami, zabijanie wszystkich napotkanych po drodze przeciwników oraz zaliczanie misji pobocznych. Nie skupiajcie się od razu na głównym wątku, tylko na spokojnie kończcie subquesty. Nie tylko szybko wskoczycie na wyższe poziomy, ale przy okazji zdobędziecie potężne wyposażenie.

Borderlands 3 – dostępne edycje gry

Borderlands 3 trafiło do sprzedaży w trzech edycjach, różniących się ceną oraz zawartością. Wydawca 2K Games przygotował następującą ofertę.

Edycja standardowa Borderlands 3

To wydanie nie oferuje żadnych bonusów. W wydaniu standardowym znajdziecie wyłącznie płytę z grą studia Gearbox Software.

Edycja Deluxe Borderlands 3

Oprócz płyty z grą w zestawie znajduje się parę cyfrowych dodatków. Decydując się na wydanie Deluxe, otrzymacie pakiety skórek Retro Cosmetic Pack, Neon Cosmetic Pack, Gearbox Cosmetic Pack, dwie zabawkowe bronie oraz granaty. Ponadto będziecie mogli aktywować szybsze zdobywanie punktów doświadczenia oraz otrzymacie większe szanse na zebranie porządnego lootu.

Edycja Super Deluxe Borderlands 3

Oprócz zawartości poprzednich wydań w Super Deluxe znajdziecie steelbook na płytę z grą oraz przepustkę sezonową. Dzięki temu nie będziecie musieli w przyszłości dopłacać za fabularne DLC. Producent zaplanował cztery rozszerzenia.

Na jakim komputerze zagracie w Borderlands 3?

Borderlands 3 na PC – minimalne wymagania sprzętowe:

  • procesor: Intel Core i5-3570 3.4 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
  • pamięć RAM: 6 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 680/3 GB Radeon HD 7970 lub lepsza
  • miejsce na dysku: ok. 75 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Borderlands 3 na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe:

  • procesor: Intel Core i7-4770 3.4 GHz/AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz
  • pamięć RAM: 16 GB
  • karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060/8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
  • miejsce na dysku: ok. 75 GB
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.