Data modyfikacji:

Jaki dekoder DVB-T2? Ranking 

 W okresie od marca do czerwca 2022 roku zmianie ulegnie sposób kodowania cyfrowej telewizji naziemnej. Obecny system DVB-T zostanie zamieniony na DVB-T2. Nowoczesne telewizory nie będą miały problemu z adaptacją do tej sytuacji, lecz te kupowane przed laty będą wymagały dekodera. Aby wybrać najlepszy, warto skorzystać z informacji zebranych w poniższym artykule przedstawiającym dekodery DVB-T2.
telewizor

Czym jest DVB-T2?

 Już 22 marca 2022 w Polsce rozpocznie się proces zmiany systemu kodowania sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. W zależności od województwa potrwa on aż do 27 czerwca 2022 roku – wtedy zmiana obejmie cały kraj.

Warto oczywiście pamiętać, że odbieranie telewizji naziemnej nie wiążę się z ponoszeniem żadnych kosztów. Nie ma także konieczności opłacania abonamentu jak w przypadku telewizji komercyjnej. Z tego względu ogromna ilość Polaków odbiera telewizje właśnie w ten sposób.

Czytaj również: Naziemna telewizja cyfrowa. Jak odbierać bez anteny?

Oferta kanałów dostępnych w cyfrowej telewizji naziemnej nieustannie się rozszerza. Obecnie jest to już kilkadziesiąt kanałów – zarówno informacyjnych, jak i muzycznych, rozrywkowych i sportowych.

Czy wszyscy muszą zaopatrzyć się w dekoder DVB-T2?

Wybierając dekoder dvb-t2, warto pamiętać, że w 2022 roku tunery dvb-t przestaną obowiązywać. Wynika z tego, że sposób kodowania telewizji naziemnej ulegnie zmianie. Konieczna może okazać się wymiana dekodera lub telewizora.

Dekoder dvb-t2 to system, który bezpośrednio wpływa na zwiększenie ilości odbieranych kanałów, a także znacząco poprawia jakość odbieranego obrazu i dźwięku. Aby posiadany telewizor odbierał ten sygnał, musi być wyposażony w tuner dvb-t2 hevc – w tym przypadku nie ma konieczności sprawdzania dekoder dvb-t2 hevc ranking.

Warto dokładnie przeanalizować oznaczenia i instrukcję posiadanego telewizora. Może się okazać, że sam fakt posiadania wbudowanego tunera dvb-t2 może nie być wystarczający. Kluczowe jest także, aby był kompatybilny także z rodzajem kodowania oznaczanym jako HEVC.

Jeśli jednak posiadany telewizor nie został fabrycznie wyposażony w niezbędny tuner, konieczne będzie zajrzenie do zakładki dekoder dvb-t2 ranking. Zewnętrzny tuner należy podpiąć do przewodu antenowego.

W jaki sposób można sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Zanim konieczne będzie zakupienie dekodera DVB-T2 HEVC warto dokładnie upewnić się, czy posiadany telewizor tego wymaga. Nie jest to nic skomplikowanego, a pozwoli uniknąć niepotrzebnego zamieszania i wydatków.

Wiele osób nie pamięta na co dzień wszystkich parametrów swoich urządzeń, co jest w pełni zrozumiałe. Najprostszym sposobem upewnienia się, czy posiadany telewizor jest wyposażony w odpowiedni tuner, jest przeczytanie tego w instrukcji.

Jeśli jednak instrukcja została wiele lat temu wyrzucona, schowana lub zgubiona, nie jest to zbyt duży problem. Każdy telewizor posiada symbol i nazwę modelu. Zwykle są to informacje umieszczone na tyle obudowy. Zazwyczaj wystarczy wpisać je w wyszukiwarkę i można znaleźć wszystkie niezbędne oznaczenia.

W przypadku modeli wyprodukowanych po roku 2017 obecność niezbędnego tunera jest w zasadzie pewna. Nie zaszkodzi jednak się upewnić.

Na co zwrócić uwagę wybierając dekoder?

Mając pewność, że posiadany telewizor nie posiada wbudowanego tunera, konieczne będzie zakupienie odpowiedniego, zewnętrznego dekodera. Wybierając najlepszy, warto kierować się kilkoma kluczowymi kwestiami.

Podstawową jest oczywiście kompatybilność z systemem HEVC. W przeciwnym wypadku będzie działał jedynie przez krótki okres, aż poprzednie systemy nie staną się nieaktualne.

Dekodery dla osób mieszkających w mieście powinny być także wyposażone w głowicę DVB-C, umożliwiającą odbiór niekodowanych kanałów z kablówki.

Natomiast miłośnicy dobrego dźwięku, powinni zwrócić szczególną uwagę na obsługiwane przez dekoder formaty audio, a także dodatkowe wsparcie umożliwiające odbieranie wysokiej jakości dźwięku przestrzennego. Warto sprawdzić także, czy wybrane urządzenie znajdujące się w zakładce dekoder dvb-t2 hevc ranking posiada złącze audio digital.

Dla wielu osób istotne będą także dodatkowe usprawnienia, takie jak Wi-Fi, LAN bądź opcja nagrywania ulubionych programów.

Właściciele starszych odbiorników powinni dodatkowo się upewnić, czy nie ma konieczności zakupy dekodera posiadającego złącze SCART.

Dekodery DVB-T2 – przegląd modeli

Popularnym i łatwo dostępnym modelem dekodera umożliwiającego odbiór telewizji po zmianie standardu nadawania jest Wiwa Tuner DVB-T2 H.265. Dodatkowo wyposażony został w funkcje internetowe. Bez problemu odbiera zarówno obecny standard, jak i ten wprowadzany w okresie od marca do czerwca 2022.
Równie odpowiednim wyborem będzie Dekoder TV Esperanza EV105 TV H.265 HEVC DVB-T2 2022. Oprócz podstawowych i niezbędnych opcji posiada także wygodny wyświetlacz oraz złącze SCART. Obsługuje najwyższe standardy dźwiękowe.
Model Esperanza EV104 czarny to cyfrowy dekoder z estetycznym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości. Warto zwrócić uwagę na możliwość nagrywania ulubionych programów oraz poręczny pilot.
Dekoder Sencor SDB 5104TD posiada dwa wbudowane porty USB oraz wyjście wideo HDMI 1.3. Doskonale radzi sobie z odtwarzaniem multimediów, a dodatkowo posiada także funkcję blokady rodzicielskiej.
Wyborem uniwersalnym, mogącym działac zarówno w obecnym standardzie, a także po zbliżającej się zmianie i ewentualnych kolejnych jest dekoder Kruger-Matz Tuner Dvb-T2 H.265 Km0550. Posiada wyświetlacz LED, a także timer, aplikację Pogoda i możliwość zarówno automatycznego, jak i ręcznego wyszukiwania kanałów.
Autor: Ewa Malinowska