Data modyfikacji:

Gra Control. Poradnik i misje

Studio Remedy Entertainment, znane z takich gier jak Max Payne czy Alan Wake, po raz kolejny postanowiło skupić się w swojej grze na zjawiskach paranormalnych. Ich najnowszy tytuł jest trójwymiarową grą akcji, w której strzelanie z broni bywa równie istotne, co eksplorowanie otoczenia i korzystacie z nadnaturalnych zdolności.
control gra

O co chodzi w grze Control? Czyli krótko o fabule

Główną bohaterką Control jest Jesse Faden, która została nową dyrektorką Federalnego Biura Kontroli. Poprzedni szef (prawdopodobnie) popełnił samobójstwo, a siedziba organizacji (Najstarszy Dom) została opanowana przez tajemniczą moc, która przejmuje kontrolę nad pracownikami.

Protagonistka oczywiście chce pomóc innym ludziom, jednakże jej cel jest całkowicie inny – pragnie odnaleźć swojego młodszego brata. Na tym zakończę omawianie fabuły, dodając jedynie, że z każdym kolejnym rozdziałem historia robi się coraz bardziej ciekawa i zagmatwana.
Producent zrezygnował tym razem z liniowej fabuły, na rzecz gry oferującej bardziej otwarty świat. Pod względem konstrukcji mapy,

Control najbliżej do gier typu metroidvania. Oznacza to, że praktycznie od początku można zwiedzać swobodnie budynek firmy, ale dostęp do poszczególnych lokacji odblokowujemy poprzez zdobywanie nowych mocy lub kart dostępu. Produkcja kryje przed graczami wiele sekretów, dlatego zachęcam gorąco do dokładnego eksplorowania wszystkich pomieszczeń.

Przeczytaj także: Royal Edition, czyli dlaczego warto dać drugą szansę Kingdom Come: Deliverance

Jeżeli chcecie w pełni poznać fabułę Control, to musicie regularnie rozmawiać z napotkanymi osobami oraz zbierać dokumenty porozrzucane po całej placówce.

Notatek, dzienników i innej papierologii znajdziecie w grze od zatrzęsienia. Zazwyczaj taki rodzaj narracji bywa nudny, ale nie tym razem. Praktycznie każda przeczytana przeze mnie wiadomość wnosiła coś do opowieści, odsłaniając jej kolejne karty. Przedmioty kolekcjonerskie podzielono na kilka kategorii: badania i dokumenty, akta sprawy, korespondencja, multimedia i linia specjalna.
Śledząc dokładnie wydarzenia w Najstarszym Domu odkryjecie, że akcja Control rozgrywa się w tym samym uniwersum, co inna popularna gra tego studia. O jaki tytuł chodzi? To już musicie odkryć sami. Zaznaczam tylko, że wiele poszlak ukrytych zostało w trudno dostępnych, sekretnych lokacjach. Warto być cały czas czujnym!

Wyposażenie w Control

Gra kładzie ogromny nacisk na walkę z przeciwnikami. Do eliminacji wrogów wykorzystujemy paranormalne zdolności oraz modyfikowalny pistolet określany mianem serwibroni.

Jest to nietypowy sprzęt (twór astralny), który po wykupieniu odpowiedniego ulepszenia potrafi zmieniać tryb strzału. 

Twórcy przygotowali kilka „postaci broni”, takich jak Uchwyt, Obrót, Rozbicie czy Naładowanie. Drugi z wymienionych przykładów zamienia pistolet w typowy karabin maszynowy. Z kolei Naładowanie umożliwia wystrzelenie trzech potężnych ładunków wybuchowych.
Kluczem do skutecznej walki z przeciwnikami jest odpowiednie wykorzystywania serwbironi. Jednocześnie można korzystać z dwóch postaci broni, które, w przypadku wersji na PS4, przełączacie za pomocą przycisku „kwadrat”.

Pistoletów nie trzeba przeładowywać – po przegrzaniu samoistnie odnawiają energię. Nie trzeba więc szukać magazynków, bo te w grze nie istnieją.

W Control porozrzucane są małe skrzynie z wyposażeniem. Koniecznie je otwierajcie, ponieważ znajdują się w nich modyfikacje do broni.

Regularnie dodawajcie powerupy do konkretnych postaci serwibroni, żeby zwiększyć ich moc lub tempo przeładowywania.

Modyfikacje można również kupować w punktach kontrolnych w zakładce „Twory astralne”. Potrzebne są do tego materiały, które uzyskacie m.in. dzięki eliminowaniu przeciwników.

Misje w Control

Początkowe misje w grze służą jako wprowadzenie i są stosunkowo liniowe. W pewnym momencie gracze otrzymują swobodę działania, z której warto korzystać.

Nie spieszcie się z wykonywaniem misji głównych. Tych jest dziesięć i można je zaliczyć stosunkowo bardzo szybko. Warto więc przedłużyć rozgrywkę zwiedzając Najstarszy Dom, kończąc przy okazji misje poboczne. 

Zaliczanie side questów jest bardzo istotne z kilku powodów. Dla mnie najważniejszym było odkrywanie sekretów gry i lepsze poznanie fabuły.

Ponadto za ukończenie dodatkowych zadań otrzymujemy punkty doświadczenia, za pomocą których poprawiamy zdolności Jesse. Oprócz tego zdobywamy nowe kostiumy oraz unikatowe materiały przydatne do wytwarzania potężnych modyfikacji do serwibroni.
W grze można także aktywować zadania opisane jako „środki zaradcze zarządu”. W rzeczywistości są to wyzwania. Za ich zaliczenie gracze otrzymują losową modyfikację do broni bądź materiał potrzebny do craftingu. Jednocześnie można mieć aktywowane trzy wyzwania. Starajcie się dobierać takie zlecenia, które będziecie w stanie w danym momencie zrealizować.

Od czasu do czasu w losowych momentach dostajemy także alerty dotyczący ataku przeciwników na punkty kontrolne. Na ukończenie tych zadań mamy określony czas (zazwyczaj około dwadzieścia minut).

Warto podchodzić do nich na poważnie, bo niosą ze sobą sporo ciekawych nagród. Pamiętajcie tylko, żeby przed walką mocno się przygotować, bo będziecie musieli stawić czoła wymagającym oponentom.

A jeśli wspomniałem już o punktach kontrolnych, to te aktywujcie od razu po ich odkryciu. Po każdej śmierci zaczynacie od nich, dlatego warto mieć odblokowanych jak najwięcej miejsc do respawnu.

Zdolności w Control

Jesse Faden nie jest zwykła osobą. Przez cały czas jest połączona dziwną więzią z tajemniczą istotą, a sama potrafi korzystać z nadnaturalnych zdolności.

Podczas gry odblokowujemy nowe moce, które pozwalają na wystrzeliwanie w przeciwników przedmiotów znajdujących się na mapie, tworzenie osłony przed pociskami, przejmowanie kontroli nad umysłami ludzi oraz lewitowanie.

Każdą ze zdolności można dodatkowo modyfikować, ale do tego celu potrzebujecie punktów umiejętności zdobywanych za zaliczanie misji. Dlatego istotne jest, żeby starać się wykonywać wszystkie zadania poboczne, aby jak najbardziej zwiększyć siłę i wytrzymałość protagonistki.

Kluczem do skutecznej walki jest umiejętne korzystanie z serwibroni i zdolności bohaterki. W chwili, gdy skończy wam się amunicja, atakujcie przeciwników umiejętnością Wystrzelenie.

Tylko w ten sposób będziecie w stanie wygrać z licznymi grupami wrogów oraz poradzić sobie z bossami. Nie atakujcie cały czas z tego samego miejsca. W Control istotny jest ruch, żeby jak najlepiej unikać pocisków. O śmierć bardzo łatwo, dlatego pamiętajcie też o unikach.

Przeczytaj także:
  1. Octopath Traveler. Recenzja gry
  2. Recenzja gry Mordhau
  3. Wszystko o Ghost of Tsushima - premiera, cena, zwiastuny i informacje
  4. Google Stadia. Czy to przyszłość gier?

Autor: Łukasz Morawski