Choć zasilacz awaryjny jest rzadko spotykanym urządzeniem w domu, to nabiera znaczenia, gdy mowa o infrastrukturze informatycznej w biurze. Czym dokładnie jest zasilacz awaryjny? Dlaczego warto zainwestować w to urządzenie i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Polecamy: Jak podłączyć drukarkę do laptopa?
Zasilacz awaryjny to niezmiernie ważne urządzenie, które zagwarantuje nam możliwość ciągłości pracy nawet w sytuacji, w której zasilanie tradycyjne zawodzi. Komputery charakteryzują się zmienną odbioru energii elektrycznej - są wyjątkowo podatne na wszelkie zmiany jakości czy wahania. Tego typu awaryjne sytuacje mogą wpłynąć na jakość i efektywność naszej pracy. Jeśli jednak taka sytuacja dotknie tysiąc urządzeń, w które wyposażeni są nasi pracownicy, sytuacja może stać się naprawdę poważna.
Dlatego też stworzono zasilacz UPS do komputera. Urządzenie to zapewnia nam stabilność zasilania nawet w momencie, gdy efektywność sieci energetycznej spadnie poniżej 200 V.
Zasilacze awaryjne z powodzeniem możemy podzielić na dwie proste grupy. W zależności od wyboru poszczególnego rodzaju zasilacza, jego funkcjonalność i zastosowanie różni się od siebie. Jakie to grupy?
Awaryjny zasilacz jest dużym ułatwieniem nie tylko w biurze, ale też w domu. Wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, w której wskutek nieszczęśliwej zmiany napięcia, komputer domowy uległ awarii, co naraziło właściciela na duże koszty. Choć zasilacze awaryjne nie należą do najtańszych rozwiązań, dają nam gwarancję stabilności połączenia i minimalizują ryzyko utraty danych.
Zasilacz UPS to podstawowe wyposażenie każdego biura, które swoją aktywność opiera na stabilnym działaniu zasilania. W przypadku problemu z energią, która się przedłuża, brak zasilacza awaryjnego może skutkować całkowitym paraliżem firmy na długie godziny, co przełoży się bezpośrednio na straty finansowe. Coraz częściej firmy działają jedynie za pośrednictwem komputerów i laptopów. Szczególnie te organizacje nie mogą sobie pozwolić na ryzyko nieszczęśliwych przepięć lub utraty zasilania.
By móc w pełni wykorzystać potencjał urządzenia, jakim jest zasilacz UPS do komputera, niezbędne jest przeanalizowanie kilku czynników, które z pewnością pozytywnie wpłyną na odbiór tego urządzenia w biurze czy w domu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem zasilacza UPS?
Przede wszystkim zastosowanie naszego urządzenia. W zależności od tego, czy poszukujemy zasilacza UPS do biura, którego praca opiera się jedynie na pracy kilkudziesięciu komputerów, czy do domu, gdzie możemy pozwolić sobie na tańszy sprzęt, urządzenie powinno spełniać nasze oczekiwania bez potrzeby zbytniego przepłacania.
Z zastosowaniem i przeznaczeniem zasilacza bezpośrednio łączy się pojęcie mocy zasilacza. Warto mieć świadomość, że jest to najważniejszy parametr, od którego zależy potencjał niezawodności naszego urządzenia. W jaki sposób podawana jest moc zasilacza? W watach lub w mocy pozornej. Im wyższa moc zasilacza, tym lepszy zasilacz. To jednak nie wszystko.
Jeśli chcemy mieć pewność niezawodności naszego sprzętu komputerowego nawet w przypadku braku prądu, możemy zweryfikować jakość zasilacza, weryfikując czas podtrzymania akumulatorowego. Czym jest czas podtrzymania akumulatorowego? Jest to okres, w jakim nasz zasilacz podtrzyma pracę innych urządzeń w przypadku braku prądu. Jeśli producent obiecuje nam co najmniej 6 minut działania, możemy uznać, że jest do warty uwagi sprzęt.
Zasilacz, którego celem jest ochrona sprzętu komputerowego przed nieprzewidzianym przestojem, to nie jedyne urządzenie, w które powinno się wyposażyć profesjonalne biuro lub firma. Organizacje, które rozwinęły swoją infrastrukturę informatyczną, z pewnością na jakimś etapie muszą zainwestować również w serwer. Serwer pozwala na przechowanie cennych informacji i danych. Chwilowy przestój pracy serwera może narazić każde przedsiębiorstwo na dużą stratę. Dlatego też producenci oferują specjalne zasilacze do serwera.
Dzięki dedykowanemu urządzeniu serwer może działać w trybie offline nawet w przypadku wyraźnego spowolnienia transmisji zasilania. Dobrej jakości zasilacz UPS do serwera dysponuje systemem monitorowania i zarządzania, co zapewnia karta SNMP.
Jednym z najważniejszych czynników, który wciąż często decyduje o wyborze konkretnego urządzenia, jest jego koszt. W przypadku zasilaczy awaryjnych mamy do wyboru różnorodność ofert, które dla domowych potrzeb zaczynają się już od niewiele ponad 400 złotych. Zasilacz Green Cell UPS Micropower to idealny wybór dla wszystkich osób, które planują zabezpieczyć swój domowy komputer przed skutkami niepożądanych zmian lub braku zasilania. Jeśli jednak szukamy sprzętu, który ma ochronić zaawansowaną infrastrukturę informatyczną, warto zainwestować znacznie więcej, by nasza organizacja nie została sparaliżowana przez brak zasilania. Przykładem może być Eaton 9PX warty ponad 30 tysięcy złotych.
Autor: Norbert Rukowski