Data publikacji:

Jaki monitor gamingowy 27 cali kupić?


Monitor gamingowy 27-calowy to najlepszy wybór dla wymagających graczy, którzy chcą widzieć jeszcze więcej podczas rozgrywki. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych monitorów 27-calowych, które idealnie sprawdzą się podczas rozgrywki.
monitor gamingowy

Najważniejsze parametry monitorów gamingowych 27-calowych


Monitor do gier, w porównaniu do standardowych modeli, musi zagwarantować płynny obraz, który będzie charakteryzował się doskonałą jakością. W monitorach 27-calowych w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy.

Najpopularniejsze są monitory z matrycą IPS LCD, które charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Wbrew pozorom, tego typu konstrukcje są w stanie zapewnić dobry czas reakcji oraz znakomite kąty widzenia. Jeśli zamierzasz grać w strzelanki i inne dynamiczne tytuły, to warto rozważyć matrycę TN. Ich największą zaletą jest krótki czas reakcji, który powoduje, że wyświetlany obraz jest płynny i pozbawiony efektu smużenia. Kolory w tych matrycach nie są tak rewelacyjne jak w IPS, ale dla wielu użytkowników nie będzie miało to większego znaczenia. Na koniec pozostają monitory gamingowe z matrycą VA, które stanowią bardzo małą grupę. Ich największym plusem jest doskonały kontrast. Ten rodzaj matrycy jest stosowany w nieco tańszych monitorach. Do zastosowań typowo gamingowych najlepiej brać pod uwagę monitory IPS lub TN.

Czas reakcji ma bezpośredni wpływ na jakość. Najlepiej, jeśli jest on jak najkrótszy. Topowe wersje monitorów gamingowych 27-calowych mają czas wynoszący 1 ms. Oczywiście nie możemy zapominać o częstotliwości odświeżania. Aby obraz nie miał efektu klatkowania, najlepiej sięgnąć po monitor z odświeżaniem 144 Hz.

Dodatkowo warto wybierać monitory, które będą dysponowały systemem synchronizacji z kartą graficzną. W ten sposób częstotliwość odświeżania monitora, a także liczba klatek na sekundę karty graficznej są ze sobą zsynchronizowane. To wpływa na jeszcze lepszą płynność obrazu! Do najpopularniejszych technologii możemy zaliczyć FreeSync od firmy NVDIA oraz G-Sync od firmy AMD. Monitor warto dobierać do karty graficznej danej marki. W ten sposób działanie sprzętu będzie dużo lepsze.

Na koniec nie sposób wspomnieć o rozdzielczości, która w monitorach 27-calowych jest bardzo ważna. Ze względu na większą przekątną ekranu, warto wybierać modele, które będą miały rozdzielczość Full HD. Mniejsze zagęszczenie pikseli może wpłynąć na gorszą ostrość obrazu. W droższych monitorach gamingowych znajdziemy rozdzielczość 4K, która generuje perfekcyjny obraz przepełniony szczegółami.


Polecane monitory gamingowe 27-calowe


Samsung Odyssey G5


To jeden z lepszych monitorów 27-calowych gamingowych na rynku. Rozdzielczość 2560x1440 px w połączeniu z czasem reakcji 1 ms i odświeżaniem 144 Hz gwarantują najlepsze wrażenia podczas grania. W osiągnięciu perfekcyjnej płynności pomaga technologia AMD FreeSync. Całość dopełnia lekko zakrzywiony płaski ekran, który sprawia, że podczas rozgrywki dostrzeżesz jeszcze więcej. Stosunek jakości do ceny został znakomicie zachowany, dlatego warto wziąć ten model pod uwagę podczas zakupów.

Specyfikacja:

Rozdzielczość: 2560x1440 px
Proporcje ekranu: 16:9
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Rodzaj matrycy: VA
Czas reakcji: 1 ms
Powłoka matrycy: matowa
Funkcje dodatkowe: AMD FreeSync 

IIYAMA G-Master Red Eagle


To jeden z ciekawszych monitorów 27-calowych do zastosowań gamingowych. Matryca TN wyróżnia się czasem reakcji 1 ms oraz odświeżaniem 144 Hz. Rozdzielczość WQHD gwarantuje ostrość na najwyższym poziomie. Podczas rozgrywki z pewnością docenisz technologię AMD FreeSync. Funkcja Pivot zawiera specjalną regulację, umożliwiającą dostosowanie położenia ekranu do własnych upodobań. Ten monitor docenią zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze.

Specyfikacja:

Rozdzielczość: 2560x1440 px
Proporcje ekranu: 16:9
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Rodzaj matrycy: TN
Czas reakcji: 1 ms
Powłoka matrycy: matowa
Funkcje dodatkowe: AMD FreeSync 

Acer Predator XB273GPBMIIPRZX


Seria Predator wszystkim graczom jest bardzo dobrze znana. Producent od początku do końca zaprojektował ten monitor z myślą o wymagającej rozgrywce. Panel IPS ma świetne kolory, co w połączeniu z szerokimi kątami widzenia i rozdzielczością Full HD daje ogromny komfort podczas grania. Ten model korzysta z technologii NVIDIA G-Sync, dlatego o wysoką liczbę klatek na sekundę nie musisz się martwić. Wsparcie dla technologii HDR, a także redukcja światła niebieskiego powodują, że ten model może być z powodzeniem wykorzystywany w codziennym użytkowaniu.

Specyfikacja:

Rozdzielczość: 1920x1080 px
Proporcje ekranu: 16:9
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Rodzaj matrycy: IPS
Czas reakcji: 1 ms
Powłoka matrycy: matowa
Funkcje dodatkowe: NVIDIA G-Sync 

LG 27GN600-B


Monitor gamingowy 27-calowy firmy LG ma nie tylko świetne parametry, ale również unikalne wzornictwo. Obsługa technologii HDR 10 z 99% pokryciem gamy sRGB gwarantują doskonałe kolory. Częstotliwość odświeżania 144 Hz w połączeniu z technologią AMD FreeSync są gwarancją bezproblemowej rozgrywki. To świetny przykład, że monitor z matrycą IPS zapewnia tak dobre parametry. Za nieco ponad 1000 złotych to bardzo dobry wybór dla wymagającego gracza.

Specyfikacja:

Rozdzielczość: 1920x1080 px
Proporcje ekranu: 16:9
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Rodzaj matrycy: IPS
Czas reakcji: 1 ms
Powłoka matrycy: matowa
Funkcje dodatkowe: NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync 
Autor: Bartłomiej Mazurek