Data modyfikacji:

Jaką konsolę kupić w 2023 roku?

Planujecie kupić konsolę do gier, ale nie możecie zdecydować się na konkretną platformę? W tym artykule przyjrzymy się wszystkim najważniejszym sprzętom do grania oraz odpowiemy na pytanie, czy nadal jest sens kupna starych generacji konsol, kiedy w sprzedaży dostępne są takie sprzęty, jak PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Sprawdźcie, jaką konsolę wybrać w 2023 roku.
jaką konsolę kupić

Jaką konsolę kupić? Konsole w 2023 roku

Końcówka 2020 roku była niezwykle ważna dla całej branży gier. To właśnie wtedy do sprzedaży trafiły konsole 9. generacji, wokół których przez najbliższe lata będzie kręcił się cały cykl produkcyjny gier. To pod te platformy będą optymalizowane najnowsze produkcje i to właśnie na te sprzęty mogą trafić fantastyczne tytuły ekskluzywne (a przynajmniej na jeden z nich). Sprawdźcie, jakie konsole najlepiej kupić w 2023 roku.

PlayStation 5 – siła tkwi w exclusive’ach

Premiera nowej platformy Sony była dosyć kontrowersyjna, ponieważ pojawiły się spore problemy z dostępnością egzemplarzy. W 2023 roku ten problem zostanie jednak rozwiązany, a twórcy urządzenia zapewniają, że zrobią wszystko, żeby gracze mogli bez problemu kupić konsolę do domowego użytku.

Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ PlayStation 5 to fantastyczna maszyna, na której nie tylko zagracie w gry z PS4, ale również w całą masą zapowiedzianych produkcji, jakie będą dostępne wyłącznie na sprzęcie Sony. W 2023 roku czekają nas chociażby takie premiery jak Ratchet & Clank: A Rift Apart czy Horizon Forbidden West.

Jeżeli szukacie dodatkowych informacji na temat tej konsoli, to koniecznie przeczytajcie artykuł poświęcony PlayStation 5:


Przeczytaj także: PlayStation 5 FAQ - odpowiadamy na najczęstsze pytania

Xbox Series X – najmocniejsza konsola Microsoftu

W tej generacji konsol Microsoft planuje podążać tą samą drogą co poprzednio. Ponownie będziemy mieć do czynienia z ekskluzywnością systemową, co oznacza, że wszystkie gry wydawane przez Xbox Game Studios udostępnione zostaną zarówno na Xboksach, jak i komputerach osobistych z systemem operacyjnym Windows.

Wybór konsoli będzie natomiast o wiele mniej kosztowny, niż składanie wypasionego peceta do gier. Poza tym Gigant z Redmond jeszcze bardziej planuje rozwinąć usługę Game Pass Ultimate – nie tylko dołączyły do niej gry z EA Play, to na dodatek firma wykupiła w ostatnim czasie Bethesdę, co już teraz zaowocowało wrzuceniem do usługi Doom Eternal.

Jeżeli szukacie dodatkowych informacji na temat tej konsoli, to koniecznie przeczytajcie artykuł poświęcony Xbox Series X. 


Przeczytaj także: Xbox Series X FAQ - odpowiadamy na najczęstsze pytania

Xbox Series S – konsola dla mniej wymagających graczy

Wraz z premierą platformy Xbox Series X, do sprzedaży trafił również model Series S. Pod względem parametrów jest on trochę słabszy niż główna konsola Microsoftu, ale nie powinno to być problemem dla niedzielnych graczy lub osób, które posiadają już inne sprzęty do grania.

Co prawda, Series S jest za słaby na rozdzielczość 4K, ale za to kosztuje prawie tysiąc złotych mniej od wersji X. Warto również pamiętać o tym, że urządzenie nie posiada napędu, dlatego gracze są skazani wyłącznie na cyfrową dystrybucję. Jest to więc konsola dla osób, którym nie przeszkadza kupno gier w wersji digital lub interesuje ich bogata biblioteka usługi Xbox Game Pass Ultimate.

Jeżeli szukacie dodatkowych informacji na temat tej konsoli, to koniecznie przeczytajcie artykuł poświęcony Xbox Series S. 


Przeczytaj także: Xbox Series S FAQ - pytania i odpowiedzi

Jaka konsola ósmej generacji w 2023 roku?

Do dylematów graczy w nadchodzącym 2023 roku na pewno będzie należało pytanie: „jaką konsolę ósmej generacji wybrać?” – specjalnie dla was przyjrzeliśmy się krótko poszczególnym platformom. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle warto kupować starsze sprzęty? Zdecydowanie tak – zarówno Sony, jak i Microsoft poinformowały, że poprzednia generacja konsol będzie wspierana jeszcze przez co najmniej kilka lat, dlatego nie powinniście narzekać na brak nowych premier. Oczywiście musicie jednak liczyć się z tym, że gry będą wyglądały i działały trochę gorzej, niż na PS5 oraz nowych Xboksach.

Jaką konsolę PlayStation 4 kupić? PlayStation 4 Pro

Jeżeli chcecie postawić na urządzenie od Sony, to zdecydowanie polecam zainwestować w wersję Pro. Jest to najlepszy model PlayStation, który jeszcze lepiej radzi sobie z grami.
Jeżeli dotychczas graliście na komputerze osobistym, to po przejściu na PS4 otworzycie sobie furtkę do ogromnej biblioteki gier ekskluzywnych. Spider-Man, Bloodborne, Uncharted 4 czy God of War to tylko mały wycinek fantastycznych produkcji, w jakie zagracie wyłącznie na tej platformie.

Poza tym konsola Sony mocno wspiera technologię wirtualnej rzeczywistości. Gogle PlayStation VR są prawdziwą gratką dla wielbicieli wirtualnej rzeczywistości.

Xbox One X – nadal dobry wybór dla graczy

Dopóki nie zadebiutowały konsole dziewiątej generacji, Xbox One X mógł dumnie nosić miano najlepszej platformy do grania od Microsoftu. Microsoft przygotował urządzenie, które doskonale radzi sobie z rozdzielczością 4K, a przy tym działa niesłychanie cicho.
Minusem Xboksa jest brak produkcji na wyłączność. Z biblioteki gier XONE można korzystać także na komputerach osobistych. W tym przypadku możecie zapomnieć o unikatowych exclusive’ach, które ogracie wyłącznie na konsoli Microsoftu.

Xbox One X jest natomiast doskonałym wyborem dla osób, które wolą cyfrową dystrybucję i nie mają nic przeciwko usługom abonamentowym. W Game Pass za stosunkowo niewielką miesięczną opłatę otrzymujecie dostęp do masy gier. Warto też dodać, że trafiają tam od razu wszystkie tytuły wydawane przez Microsoft. Dzięki temu subskrybenci mogli w dniu premiery zagrać chociażby w świetne Gears 5.

Jaka konsola od Nintendo? Switch

Urządzenia Nintendo nie cieszyły się w Polsce należytą popularnością. W przypadku Switcha sytuacja uległa jednak zmianie.

Głównie dzięki temu, że najnowsza platforma Nintendo otworzyła się mocno na zewnętrzne studia, dzięki czemu biblioteka gier jest o wiele bardziej różnorodna. Na Switcha nie tylko powstają nowe, wyjątkowe produkcje,  takie jak Super Mario Odyssey czy The Legend of Zelda: Breath of the Wild, ale także udostępniane są porty gier z innych konsol.
Dzięki mobilności urządzenia gracze mają możliwość zagrania w podróży m.in. w trzecią część Wiedźmina. Przenośny charakter konsoli jest jej zdecydowanie największym atutem. Jeśli natomiast wolicie grać na dużym telewizorze, to po umieszczeniu konsoli w specjalnym docku, macie taką możliwość.

Chyba że wybierzecie model Lite, któremu odebrano możliwość podłączania do telewizora . Jest za to o tańszy od podstawowej wersji, co także ma ogromne znaczenie podczas wyboru konsoli.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.