Data modyfikacji:

Jaką konsolę kupić w 2021?

Myślicie nad kupnem konsoli, ale nie możecie zdecydować się na konkretną platformę? Po lekturze tego tekstu będziecie wiedzieć, jaką konsole możecie kupić w 2021 roku, a także dlaczego warto wybrać daną platformę.

jaką konsolę kupić

Jaką konsolę kupić? Konsole w 2021 roku

2021 rok będzie wyjątkowym momentem dla branży gier. Okres świąteczny ma stanowić pomost pomiędzy obecną generacją konsol a next-genami. Nie oznacza to jednak, że PlayStation 4 oraz Xbox One pójdą od razu w odstawkę. Zanim dojdzie do premiery nowych platform Microsoftu oraz Sony, minie kilka miesięcy, w trakcie których zadebiutuje wiele bardzo dobrze zapowiadających się produkcji.

Przeczytaj również: Wszystko, co wiemy o PlayStation 5 – premiera, cena, specyfikacja, gry

Na ten moment nie wiadomo nic o nowym urządzeniu od Nintendo. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem, ponieważ Switch zadebiutował całkiem niedawno (końcówka 2017 roku). Japończycy będą więc w dalszym ciągu wspierali swoją konsolę hybrydową, skupiając się bardziej na gameplayu aniżeli oprawie wizualnej.

Wcześniej wymienione konsole nie będą jedynymi urządzeniami przeznaczonymi do grania. W 2021 roku może znacząco wzrosnąć zainteresowanie graniem w chmurze. 19 listopada 2019 roku zadebiutowała usługa Google Stadia, która ma być rewolucją w świecie gamingu.

Swoje plany ma także Microsoft, chcący wystartować z technologią Project xCloud. Dzięki niej będzie możliwe granie w wysokobudżetowe produkcje z konsol na ekranach smartfonów.

Jaka konsola ósmej generacji w 2021 roku?

Do dylematów graczy w nadchodzącym 2021 roku na pewno będzie należało pytanie: „jaką konsolę ósmej generacji wybrać?” – specjalnie dla was przyjrzeliśmy się krótko poszczególnym platformom.

Jaką konsolę PlayStation 4 kupić? PlayStation 4 Pro

Jeżeli chcecie postawić na urządzenie od Sony, to zdecydowanie polecam zainwestować w wersję Pro. Jest to najlepszy model PlayStation, który jeszcze lepiej radzi sobie z grami.

Jeżeli dotychczas graliście na komputerze osobistym, to po przejściu na PS4 otworzycie sobie furtkę do ogromnej biblioteki gier ekskluzywnych. Spider-Man, Bloodborne, Uncharted 4 czy God of War to tylko mały wycinek fantastycznych produkcji, w jakie zagracie wyłącznie na tej platformie.

Poza tym konsola Sony mocno wspiera technologię wirtualnej rzeczywistości. Gogle PlayStation VR są prawdziwą gratką dla wielbicieli wirtualnej rzeczywistości.

Xbox One X, czyli jaka konsola Microsoftu w 2021

Dopóki nie zadebiutują konsole dziewiątej generacji, Xbox One X może dumnie nosić miano najlepszej platformy do grania od Microsoftu. Microsoft przygotował urządzenie, które doskonale radzi sobie z rozdzielczością 4K, a przy tym działa niesłychanie cicho.

Minusem Xboksa jest brak produkcji na wyłączność. Z biblioteki gier XONE można korzystać także na komputerach osobistych. W tym przypadku możecie zapomnieć o unikatowych exclusive’ach, które ogracie wyłącznie na konsoli Microsoftu.

Xbox One X jest natomiast doskonałym wyborem dla osób, które wolą cyfrową dystrybucję i nie mają nic przeciwko usługom abonamentowym. W Game Pass za stosunkowo niewielką miesięczną opłatę otrzymujecie dostęp do masy gier. Warto też dodać, że trafiają tam od razu wszystkie tytuły wydawane przez Microsoft. Dzięki temu subskrybenci mogli w dniu premiery zagrać chociażby w świetne Gears 5.

Jaka konsola od Nintendo? Switch

Urządzenia Nintendo nie cieszyły się w Polsce należytą popularnością. W przypadku Switcha sytuacja uległa jednak zmianie.

Głównie dzięki temu, że najnowsza platforma Nintendo otworzyła się mocno na zewnętrzne studia, dzięki czemu biblioteka gier jest o wiele bardziej różnorodna. Na Switcha nie tylko powstają nowe, wyjątkowe produkcje takie jak Super Mario Odyssey czy The Legend of Zelda: Breath of the Wild, ale także udostępniane są porty gier z innych konsol.

Dzięki mobilności urządzenia gracze mają możliwość zagrania w podróży m.in. w trzecią część Wiedźmina. Przenośny charakter konsoli jest jej zdecydowanie największym atutem. Jeśli natomiast wolicie grać na dużym telewizorze, to po umieszczeniu konsoli w specjalnym docku, macie taką możliwość.

Chyba że wybierzecie model Lite, któremu odebrano możliwość podłączania do TV. Jest za to o tańszy od podstawowej wersji, co także ma ogromne znaczenie podczas wyboru konsoli.

Kiedy do sprzedaży trafią nowe konsole?

W 2021 roku do sprzedaży trafią konsole dziewiątej generacji. Co o nich wiemy?

PlayStation 5

Jak już pisałem wcześniej, Sony zaplanowało premierę swojego next-gena na końcówkę 2020 roku. Prawdopodobnie będą to okolice Bożego Narodzenia. Nie wiadomo na ten moment, jak dokładnie będzie wyglądała konsola ani jaka ma być jej cena. Producent podzielił się natomiast specyfikacją techniczną, która robi ogromne wrażenie.

Wewnątrz konsoli umieszczone zostaną podzespoły firmy AMD, takie jak ośmiordzeniowy procesor Ryzen czy specjalna wersja karty graficznej Radeon Navi, zdolnej do obsługi rozdzielczości 8K i technologii Ray-Tracingu, co pozwoli zagrać w gry RTX. PlayStation 5 będzie również wyposażone w bardzo szybki dysk SSD, mający ograniczyć ekrany ładowania w grach do absolutnego minimum.

Jeżeli do czasu premiery PlayStation 5 nie kupicie poprzedniej konsoli Sony, to potem nie będziecie mieli już ku temu powodów. Głównie dzięki temu, że nowa platforma ma oferować wsteczną kompatybilność. Oznacza to, że na PS5 zagracie w produkcje wydane wcześniej na ósmej generacji.

Xbox Series X

Konsola dziewiątej generacji Microsoftu również ma korzystać z dobrodziejstw podzespołów firmy AMD. Wewnątrz nowego Xboksa umieszczony zostanie procesor Zen 2 oraz karta graficzna Radeon Navi. Twórcy obiecują, że takie komponenty zapewnią rozgrywkę w rozdzielczości 8K lub w 4K, ale z obrazem wyświetlanym w aż stu dwudziestu klatkach na sekundę.

Urządzenie Xbox Series X zadebiutuje najpewniej w listopadzie 2020 roku, co oznacza, że od początku będzie mocno konkurowało z PlayStation 5 o uwagę graczy. Tytuły startowe mogą mieć ogromne znaczenie, która platforma zostanie lepiej przyjęta. Na ten moment Microsoft próbuje zachęcić konsumentów nową odsłoną kultowej marki Halo o podtytule Infinite.