Data modyfikacji:

Jak podłączyć drukarkę do laptopa?

W ostatnich latach karty graficzne Radeon przegrywają z produktami Nvidii. Nie oznacza to jednak, że obóz „czerwonych” nie jest w stanie wprowadzić na rynek GPU, które byłyby w stanie konkurować z GeForce'ami. Najlepiej świadczą o tym wyniki starcia RX 5600 XT vs RTX 2060.

Polecamy: Drukarki z tanim tuszem. Ranking najlepszych

jak podłączyć drukarkę do laptopa?

Instalacja drukarki przewodowej

Choć technologia rozwija się w tempie błyskawicznym, wciąż jednym z najbardziej popularnych, a do tego ulubionych sposobów łączenia urządzeń jest połączenie drukarki za pośrednictwem tradycyjnego kabla USB. Producenci wraz z drukarką załączają w zestawie dedykowany kabel, który powinien być włożony bezpośrednio do gniazda USB w laptopie. Czyż to nie proste?

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest automatyczny konfigurator systemu Windows. Zaraz po zidentyfikowaniu urządzenia, instalator systemu Windows automatycznie zaktualizuje odpowiednie sterowniki, które umożliwią nam swobodne skorzystanie z drukarki. Jest to najłatwiejszy sposób na połączenie drukarki wraz z komputerem. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest przewodowość rozwiązania - drukarka musi mieścić się w bliskiej odległości od naszego laptopa.

Instalacja drukarki sieciowej

Innym, alternatywnym sposobem łączenia drukarki z komputerem jest łączenie sieciowe, które jest możliwe dzięki nowej generacji drukarek bezprzewodowych. W jaki sposób wygląda proces instalacji drukarki bezprzewodowej z naszym laptopem? Istnieje jednak jeden warunek takiego połączenia - zarówno drukarka, jak i laptop muszą mieć dostęp do sieci wi-fi. Gdy urządzenie zostało podłączone do źródła zasilania, możemy przejść do procesu parowania go z naszym laptopem. 

Jak tego dokonać? Wystarczy, że w panelu sterowania przejdziemy do zakładki „Urządzenia i drukarki” a następnie wydamy polecenie dodania drukarki. System Windows przez chwilę będzie skanować sieć w poszukiwaniu pobliskich urządzeń. Po odnalezieniu drukarki, system poprowadzi nas przez instalator drukarki, podczas którego zostaną pobrane najnowsze sterowniki niezbędne do poprawnej pracy urządzenia.

Co w przypadku problemu z połączeniem drukarki z laptopem?

Zarówno w przypadku drukarki sieciowej, jak i drukarki przewodowej, mogą wystąpić pewne problemy związane z możliwością połączeniu obu urządzeń. W jaki sposób poradzić sobie z najpowszechniejszymi trudnościami z połączeniem? Przede wszystkim może to być związane z niemożnością ściągnięcia sterowników. Nie jest to jednak poważny problem. W starszych modelach drukarek producent w zestawie dodawał również płytę CD z odpowiednimi sterownikami. Jeśli jednak nie posiadamy takiej płyty, z łatwością ściągniemy najnowsze sterowniki ze strony producenta, sugerując się nazwą modelu drukarki, jaki posiadamy.

Czy w trakcie podłączania drukarki możemy natrafić na inne komplikacje? W przypadku drukarki przewodowej problem z połączeniem może wynikać z awarii kabla USB lub gniazda. W przypadku problemu warto sprawdzić inne gniazdo USB lub spróbować połączyć drukarkę z innym komputerem.

Jeśli trudność dotyczy drukarki bezprzewodowej, problem może dotyczyć sieci bezprzewodowej. Warto w takim przypadku wyszukać urządzenie ręcznie, zresetować sieć lub odinstalować wszystkie sterowniki i spróbować zainstalować je ponownie.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie wysokiej jakości drukarki? 

Wybór drukarki to pozornie łatwa sprawa - w końcu nasze urządzenie powinno tylko drukować. Jednak rynek aż kipi od ofert przeróżnych drukarek z praktycznie każdej półki cenowej. Na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę, która spełni nasze oczekiwania?

  • Możliwość stosowania zamienników - to ważne w przypadku drukarek, które są drogie w eksploatacji. Tusze do drukarek to duża inwestycja, szczególnie gdy producent nie pozwala nam na wykorzystywanie zamienników. Rynek drukarek jednak liberalizuje się pod tym względem, a dodatkowo producenci sami wskazują marki tuszy, które nie wpłyną negatywnie na jakość całego urządzenia.
  • Typ drukarki - najpopularniejsze obecnie - atramentowe i laserowe drukarki, różnią się znacznie od siebie, a nasz wybór powinien być podyktowany zastosowaniem urządzenia. Jeśli w naszym planie jest głównie drukowanie dokumentów, drukarka laserowa, ze względu na szybkość wydruku, sprawdzi się doskonale. Jeśli jednak zamierzamy często drukować kolorowe zdjęcia, drukarka atramentowa pozwoli nam na uzyskanie najlepszej możliwej jakości.
  • Funkcjonalność urządzenia - czy interesuje nas jedynie drukowanie? A może przyda nam się również funkcja kopiarki i skanera? Obecnie producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i w całkiem rozsądnej cenie oferują nam urządzenia wielofunkcyjne - drukarki, które umożliwiają kopiowanie i skanowanie dokumentów. To świetne rozwiązanie, które pozwoli nam w naszym domu stworzyć prawdziwe, profesjonalne biuro. 

Czy urządzenie wielofunkcyjne podłącza się tak samo, jak zwykłą drukarkę?

Często podczas wyboru odpowiedniego urządzenia zastanawiamy się, czy wybór urządzenia wielofunkcyjnego w jakikolwiek sposób wpłynie na podłączenie go do komputera czy laptopa. Czy tego typu sprzęt będzie podłączany w sposób identyczny do zwykłej drukarki? 

W tym przypadku nie ma żadnej różnicy - urządzenie wielofunkcyjne może być zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, w związku z czym specyfika podłączania takiego urządzenia nie różni się absolutnie niczym w stosunku do tradycyjnej drukarki. Jedyna różnica to wymóg zainstalowania dodatkowego oprogramowania, które z poziomu pulpitu naszego laptopa będzie zarządzało procesem skanowania dokumentów. 

System operacyjny ma znaczenie podczas podłączania drukarki z laptopem

Przy zakupie drukarki warto pamiętać o kompatybilności naszego urządzenia z systemem operacyjnym laptopa. Najnowsze sterowniki umożliwiające poprawną konfigurację i połączenie drukarki z laptopem są z reguły przeznaczone na najnowsze systemy operacyjne, takie jak Windows 10 lub Windows 8. Jeśli dysponujemy starszym, niewspieranym już przez Microsoft systemem operacyjnym, upewnijmy się, że producent dysponuje stosownymi sterownikami, które umożliwią nam swobodne korzystanie z drukarki.

Autor: Norbert Rukowski