Data publikacji:

Zalana klawiatura w laptopie - co zrobić?

Laptop to urządzenie, które towarzyszy nam w praktycznie każdej chwili dnia. Z pomocą laptopa pracujemy, bawimy się, oglądamy ulubione seriale, a nawet robimy zakupy. Nic więc dziwnego, że wraz z długotrwałą eksploatacją urządzenia czasem zdarzy się jakiś nieszczęśliwy wypadek. Jedną z najpowszechniejszych sytuacji jest oczywiście zalana klawiatura w laptopie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Polecamy: Tanie laptopy do gier

zalana klawiatura w laptopie

Czy zalanie klawiatury laptopa to poważny problem?

Bez względu na to, jak bardzo uważamy na swój drogocenny sprzęt, zalanie klawiatury laptopa może wydarzyć się praktycznie każdemu. Spędzając kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie przed urządzeniem, ciężko byłoby funkcjonować, nie przyjmując przy okazji jakichś płynów. Dlatego też chwila nieuwagi może spowodować spektakularne lądowanie całej zawartości kubka na naszej klawiaturze. 

Co wtedy? Czy możemy pożegnać się z naszym urządzeniem? Niekoniecznie, o ile znajdziemy w sobie na tyle zimnej krwi, by jak najszybciej wykonać kilka podstawowych czynności, mogących uratować laptopa przed niszczącym działaniem żywiołu, jakim jest woda. Co należy w takim razie zrobić, by zalanie klawiatury laptopa nie skończyło się katastrofą?

Pierwsza reakcja po zalaniu laptopa to klucz do sukcesu

Wylanie płynu na klawiaturę w większości wypadków kończy się zalaniem. Jest to spowodowane faktem, iż urządzenia elektroniczne, a szczególnie laptopy, nie są zbyt odporne na wnikanie wilgotnych materiałów wewnątrz urządzenia poprzez miniaturowe szczeliny. Jeśli kubek herbaty czy szklanka wody wylądowała na naszym laptopie, musimy zadziałać szybko i zdecydowanie, by zminimalizować ryzyko większych zniszczeń. Co zrobić? 

Na początku odchylmy naszego laptopa i odwróćmy go do góry nogami. Po co to robić? Żeby grawitacja pomogła nam w zapobiegnięciu przedostania się płynu do płyty głównej. W zależności od specyficznej budowy naszego urządzenia płyta główna może być umiejscowiona dość głęboko obudowy laptopa. Dlatego też dotarcie tam wody może chwilę zająć. Jeśli odwrócimy naszego laptopa, możemy liczyć na to, że ciecz jednak nie dotrze do jednego z najważniejszych podzespołów naszego komputera. 

Dobrą praktyką jest również błyskawiczne odłączenie urządzenia z zasilania. Energia elektryczna w akompaniamencie płynów może spowodować zwarcie, a w efekcie bardzo poważną awarię naszego laptopa. 

Czy płyn, jaki wylejemy na klawiaturę, ma znaczenie?

To jedno z pytań, które często pojawia się w serwisie, który przyjmuje kolejnego laptopa po zalaniu. Czy to, jaki płyn wylejemy na klawiaturę naszego laptopa, ma jakiekolwiek znaczenia? Oczywiście, że ma.

Każdy płyn oprócz wody, taki jak piwo, napój gazowany, wino czy herbata, posiada skład chemiczny, którego elementy mogą wnikać w podzespoły laptopa, czyniąc znacznie większe straty niż w przypadku czystej niegazowanej wody. To z kolei mocno utrudnia dokładne wyczyszczenie laptopa i zagwarantowanie pełnego działania bez potencjalnych problemów w przyszłości. 

Ilość wylanego płynu również ma ogromne znaczenie. Im więcej cieczy przedostało się do wnętrza laptopa, tym więcej miejsc będzie wymagało czyszczenia i tym trudniej będzie znaleźć wszystkie potencjalne zagrożenia związane z zalaniem laptopa. Jeśli woda lub inny napój zbyt długo działa wewnątrz urządzenia, istnieje duże ryzyko korodowania, co na dobre niszczy nasze urządzenie.

Lepiej wyczyścić laptopa samemu czy z pomocą profesjonalistów?

Poprzednie akapity podpowiadały, jak powinna wyglądać natychmiastowa reakcja po wylaniu napoju na naszą klawiaturę. Kolejnym etapem doprowadzenia naszego laptopa do porządku jest rozkręcenie go i wykonanie bardzo dokładnego czyszczenia po zalaniu. Pytanie jednak brzmi: wykonać to samemu czy zlecić to profesjonalistom?

Czyszczenie laptopa po zalaniu to usługa, która jest oferowana przez każdy serwis komputerowy. Oczywiście cena tej usługi jest ustalana indywidualnie, na podstawie wstępnego rozpoznania zakresu pracy i modelu laptopa, jednak nie powinna wynieść więcej niż 400 złotych w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Co w takiej sytuacji wybrać? Koszt kilkuset złotych naprawy w serwisie czy samodzielne czyszczenie laptopa po zalaniu? 

To zależy od naszych umiejętności. Wprawdzie w internecie znajdziemy wiele przewodników po czyszczeniu modeli laptopa po zalaniu, jednak brak wprawy może skutkować niedokładnym wyczyszczeniem wnętrza laptopa, a co za tym idzie, powstaniem korozji wewnątrz i poważną awarią, która wymusi na nas wymianę urządzenia. Samodzielne czyszczenie laptopa powinno więc być wykonywane przez osoby, które mają duże doświadczenie w takich procesach bądź w przypadku symbolicznego zalania. Nawet wtedy jednak rekomenduje się wizytę w serwisie. 

Profesjonalny serwis komputerowy z pewnością zajmie się bardzo profesjonalnym wyczyszczeniem każdego komponentu naszego laptopa. Jest to jedyny sposób, który gwarantuje nam wykonanie czyszczenia w sposób niezawodny. Pamiętajmy jednak, że zalanie laptopa i jego czyszczenie w 99% przypadków nie jest objęte gwarancją producenta.

Największe błędy przy zalaniu laptopa

Zalanie laptopa i jego klawiatury to sytuacja, w której często musimy działać szybko. I właśnie wymóg szybkiego działania powoduje, że popełniamy podstawowe błędy, które mogą nas słono kosztować. O jakich błędach mowa? Przede wszystkim pozostawienie akumulatora wewnątrz laptopa. Dlaczego mamy wyciągnąć baterię skoro odłączyliśmy laptop od źródła zasilania? Nawet bez zasilacza laptop czerpie energie z pracy akumulatora. Dalej więc istnieje ryzyko powstania zwarcia, co może skutkować poważną awarią.

Kolejny błąd to włączenie laptopa po zalaniu. Nie możemy mieć pewności, czy nasze urządzenie jest już całkowicie suche. Jeśli uruchomimy sprzęt, woda, która nawet w minimalnych ilościach mieści się wewnątrz sprzętu, spowoduje nieodwracalne straty. To samo tyczy się niekonwencjonalnych sposobów suszenia zalanej klawiatury laptopa. Suszarka do włosów? Wkładanie laptopa do ryżu? To tylko nieliczne przykłady błędnych sposobów na osuszenie laptopa, które możemy znaleźć w sieci. W żadnym wypadku nie powinniśmy się sugerować takimi wskazówkami i zaraz po odłączeniu zasilania i akumulatora nasz laptop powinien wylądować w profesjonalnym serwisie komputerowym. 

Autor: Norbert Rukowski