Data modyfikacji:

PlayStation 5 – data premiery, specyfikacja konsoli

Sony w końcu zerwało zasłonę milczenia. Poznajcie pierwsze istotne szczegóły dotyczące konsoli PlayStation 5, takie jak data premiery czy specyfikacja. Zobaczcie, co wiemy o nowej konsoli Sony.

PlayStation 5 –najważniejsze informacje

Mark Cerny to osoba, która odpowiada za rozwój konsol Sony, dlatego jego zdanie w tym temacie jest niezwykle istotne. Piszę to, ponieważ Cerny w jednym z wywiadów dla serwisu Wired ujawnił kilka ciekawych faktów dotyczących PlayStation 5. Są to w pełni oficjalne informacje, a nie wyssane z palca plotki. Szef projektu potwierdził, że prace nad nową platformą trwają już od jakiegoś czasu, dzięki czemu może ujawnić parę konkretów.

PlayStation 5 – premiera

Z przykrością muszę przekazać smutną wiadomość tym, którzy liczyli jeszcze na tegoroczną premierę konsoli. Prawdopodobnym terminem jest koniec 2020 roku lub początek 2021.

Cerny twierdzi, że nowa platforma nie będzie kolejnym upgradem PlayStation 4 (jak wersja Pro), tylko pełnoprawnym urządzeniem, które wprowadzi nas do następnej generacji konsol. Platforma będzie posiadała czytnik nośników fizycznych oraz wsparcie dla gogli PlayStation VR.

Reprezentant Sony ujawnił również, że PlayStation 5 oparte zostanie o trzecią generację procesorów AMD Ryzen (osiem rdzeni, architektura Zen 2). Obraz będzie z kolei generowany przez układ graficzny Radeon Navi wspierający nowoczesną technologię ray-tracingu, która w skrócie polega na lepszym odwzorowaniu pracy światła.

Z ujawnionych informacji wynika także, że w konsoli umieszczony zostanie dysk SSD, dzięki czemu możemy liczyć na krótsze ekrany wczytywania w grach i szybsze doczytywanie się tekstur podczas rozgrywki. Szef projektu podał za przykład Spider-Mana od Insomniac Games. Na PlayStation 4 loadingi trwały piętnaście sekund, natomiast na PS5 gra ma wczytać się w niespełna sekundę.

Autor: Łukasz Morawski