Data modyfikacji:

Diablo IV. Kiedy premiera? Wszystko, co wiemy: gameplay, wymagania, postacie

Czwarta odsłona Diablo to bez wątpienia jedna z bardziej wyczekiwanych gier tego roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, premiera Diablo IV odbędzie się w czerwcu 2023 r., ale gracze z całego świata już wcześniej mogli przetestować tytuł w beta testach. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej rzeczy o najnowszym dziele Blizzarda, to zapraszam do dalszej lektury tekstu, w którym znajdziecie nowiny o wymaganiach sprzętowych Diablo 4, szczegóły polskiej wersji oraz wiele innych cennych informacji.

diablo 4

Premiera Diablo 4 – kiedy?

Oficjalna data premiery Diablo 4 została zaplanowana na 6 czerwca 2023 roku.

Na jakich platformach zagramy w Diablo 4?

Produkcja dostępna będzie na komputerach osobistych, konsolach poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One) oraz PlayStation 5 i Xbnox Series X|S.

Diablo 4 w Game Pass – czy gra będzie dostępna w usłudze?

Choć Microsoft jest w trakcie „przejmowania” Activision Blizzard, to jednak twórcy gry twierdzą, że czwarta część Diablo nie będzie dostępna w usłudze PC i Xbox Game Pass. A przynajmniej nie w momencie premiery.

Polska wersja Diablo IV

Gry Blizzard Entertainment zazwyczaj oferują dostęp do polskiej wersji językowej i nie inaczej będzie w tym przypadku. W Diablo IV nie tylko zagramy z polskimi napisami, ale także otrzymamy możliwość włączenia pełnoprawnego dubbingu.

Zwiastun Diablo IV

Beta testy Diablo IV

Blizzard umożliwił graczom przetestowanie gry przed oficjalną premierą. Producent przygotował dwa weekendy, w których mogliśmy osobiście sprawdzić pierwszy rozdział Diablo IV i wylevelować bohaterów do dwudziestego piątego poziomu. Między 17 a 19 marca odbyły się zamknięte testy dla osób z wykupionym pre-orderem, natomiast w dniach 24–26 marca zorganizowano otwarte testy dla wszystkich zainteresowanych. W oddzielnym artykule podzieliłem się wrażeniami z zamkniętych beta testów Diablo 4.

Czy w Diablo IV trzeba być online?

Tak, żeby grać w Diablo 4 trzeba być cały czas podłączonym do internetu – bez względu na to, na jakiej platformie planujecie zagrać. Warto również pamiętać o tym, że posiadacze wersji na PlayStation i Xbox będą musieli wykupić abonament PlayStation Plus i Xbox Live Gold, żeby korzystać z funkcji sieciowych gry. Na PC wystarczy zalogować się na platformie Battle.net.

Lokalna kooperacja w Diablo 4

W najnowszej odsłonie Diablo będzie można grać na jednym ekranie z innym użytkownikiem. W przeciwieństwie do poprzedniej odsłony w zabawie może brać udział wyłącznie dwóch graczy. Każdy z użytkowników musi mieć własne konto Battle.net, na którym będą zapisywane postępy rozgrywki. Dzięki temu można kontynuować grę w pojedynkę bez utraty ekwipunku lub odblokowanych zdolności.

Crossplay w Diablo 4 – co to znaczy?

Czwarta część Diablo umożliwi prowadzenie rozgrywek międzyplatformowych. Oznacza to, że bez problemu zagracie przez internet ze znajomym, który gra na komputerze lub innej konsoli niż wy. Ponadto Diablo IV otrzyma wsparcie dla funkcji cross progression, która polega na tym, że postępy swojej rozgrywki będziecie mogli kontynuować na innej platformie.

Rozgrywka Diablo IV – czego możemy się po niej spodziewać?

Dzięki licznym materiałom udostępnionym przez Blizzard Entertainment oraz beta testom wiemy już w pełni, jak będzie prezentowała się rozgrywka w Diablo IV. Twórcy w ciekawy sposób połączyli rozwiązania z wszystkich gier serii, wybierając z nich najlepsze elementy.
Gameplay w „czwórce” na pewno nie będzie tak dynamiczny, jak w poprzedniej odsłonie, choć podobnie jak w Diablo III będziemy poruszać się po korytarzowych lokacjach, a nie otwartych mapach, jak w drugiej części. Walka w nowej części ma być o wiele bardziej metodyczna i kładąca nacisk na taktykę, a nie bezmyślne wciskanie przycisku odpowiedzialnego za atak.
Blizzard ułatwi przemierzanie krain dzięki zaimplementowaniu wierzchowców. Każdy z bohaterów będzie posiadał własnego konia, którego może przyzwać w dowolnym momencie. Produkcja otrzyma także losowo generowane podziemia. Nie tylko mają czekać w nich trudniejsze wyzwania i przeciwnicy, ale także potężne wyposażenie oraz fantastyczne skarby potrzebne m.in. do craftowania broni.

Gameplay Diablo 4

Czy w Diablo 4 będzie można walczyć z innymi graczami?

Producent w dosyć ciekawy i odważny sposób podchodzi do tematu PvP (gracz kontra gracz). Według twórców starcia pomiędzy użytkownikami nie będą zbalansowane i sprawiedliwe. Blizzard chce w ten sposób pokazać, że wchodząc do świata Diablo IV, musimy liczyć się z zagrożeniem czyhającym na nas na każdym kroku.
Może więc okazać się, że traficie na sytuację, w której dwóch wysokopoziomowych graczy zaatakuje was w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli jednak nie będą chcieli walczyć, to zawsze można wymienić się z nimi przedmiotami. W grze zabraknie natomiast domu aukcyjnego.

Fabuła w Diablo IV

Główną antagonistką w czwartej części Diablo będzie potężna demonica znana jako Lilith. Mroczna pani dawno temu została zesłana na wygnanie, ale udało jej się powrócić do świata żywych za sprawą mrocznego rytuału. Lilith bardzo szybko przejmuje kontrolę nad ludźmi oraz innymi istotami, tworząc armię Płonących Piekieł. Jej celem jest przejęcie całkowitej władzy nad krainą określaną mianem Sanktuarium. Gracze oczywiście będą musieli powstrzymać jej złowieszcze plany.
Sanktuarium to piekielna kraina, w której demony przejęły kontrolę. Ma to być świat przesycony mrokiem i brudem, co będzie regularnie podkreślane przez obskurne lokacje, jakie przyjdzie nam zwiedzać podczas grania. Po raz pierwszy w historii serii Diablo IV zaoferuje otwarty świat podzielony na zróżnicowane regiony. Odwiedzimy m.in. pustynny Kedżystan, zamieszkiwany przez wilkołaki Scosglen oraz Suche Stepy.

Grafika w Diablo 4

Cykl Diablo ponownie powraca do mrocznych, brutalnych klimatów znanych z pierwszej oraz drugiej części. Studio wyciągnęło wnioski po krytyce oprawy wizualnej „trójki” i nie zamierza po raz kolejny popełnić tego samego błędu.

Postacie w Diablo IV

W grze dostępne będzie aż pięć klas postaci, które mają różnić się sposobem walki, unikatowymi mocami i własnym drzewkiem rozwoju bohatera. W Diablo 4 przejmiemy kontrolę nad Barbarzyńcą, Łotrem, Druidem, Czarodziejem oraz Nekromantą. Gracze będą mogli również zdecydować o płci swojej postaci, jej imieniu oraz wyglądzie. Produkcja ma zaoferować prosty kreator z wyborem różnych fryzur, cech charakterystycznych, tatuaży itp.
Każdą z postaci będzie można konfigurować poprzez wybieranie odpowiednich talentów oraz zdolności. W grze ma pojawić się także rozbudowany system łupów. Bohaterów będzie można wyposażać w legendarne przedmioty i elementy zestawów, a ponadto dostępne będą runy oraz kombinacje słów runicznych.
Barbarzyńcy to silni wojownicy, potrafiący dzierżyć dwie bronie jednocześnie. W walce pomaga im m.in. okrzyk bojowy robiący popłoch w szeregach wrogów. Są bardzo wytrzymali na obrażenia, dlatego nie unikają bezpośredniego kontaktu z przeciwnikami. Tego natomiast nie można powiedzieć o Czarodziejach, którzy wolą atakować z daleka przy użyciu magii żywiołów (ognia, lodu lub błyskawic). W ich przypadku trzeba jednak kontrolować poziom mocy, bo bez niej są bezbronni.
Jeśli chodzi o Łotrów, to tutaj mamy do czynienia z najbardziej wszechstronną klasą postaci. Ten rodzaj bohaterów nie tylko potrafi strzelać z łuku/kuszy, ale doskonale radzi sobie w starciach w zwarciu przy użyciu sztyletów lub mieczy. Ich dodatkowym atutem jest możliwość zatruwania oręża, co narzuca negatywne efekty na przeciwników.
Druidzi, podobnie jak Czarodzieje, czerpią siłę z żywiołów, co pozwala im m.in. ciskać w oponentów błyskawicami. Ta klasa postaci żyje również w zgodzie z naturą, co umożliwia zmianę kształtu ciała. Druidzi mogą więc przybrać zwierzęcą postać, zyskując w ten sposób ogromną siłę lub zręczność. A jeśli wolicie bardziej mroczne klimaty, to pozostają wam Nekromanci, którzy w trakcie starć są w stanie przejmować kontrolę nad poległymi wojownikami, przyzywając ich szkielety.

Diablo 4 – prezentacja Sanktuarium

Wymagania sprzętowe Diablo 4

Blizzard ujawnił również, na jakich komputerach będziemy mogli zagrać w Diablo IV. Jeżeli wasz sprzęt spełni minimalne wymagania, wtedy będziecie mogli cieszyć się rozgrywką w 30 klatkach na sekundę, przy rozdzielczości 720p i niskich ustawieniach graficznych. Z kolei posiadanie PC na poziomie rekomendowanych wymagań pozwoli na zabawę w 60 FPS-ach, rozdzielczości 1080p i na średnich ustawieniach oprawy wizualnej.

Diablo 4 – minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-8100 2.8 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 2 GB / AMD Radeon R9 280 3 GB
 • Miejsce na dysku: 45 GB (najlepiej SSD)
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Diablo 4 – rekomendowane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-4670K 3.4 GHz / AMD R3-1300X 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 970 4 GB / AMD Radeon R9 370
 • Miejsca na dysku: 45 GB SSD
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Zdjęcie: Materiały prasowe Blizzard Entertainment
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.