Data modyfikacji:

Diablo IV. Kiedy premiera? Wszystko co wiemy: gameplay, wymagania, postacie

Podczas konwentu  BlizzCon 2019 została zapowiedziana czwarta odsłona serii Diablo. Oficjalnie nie znamy jeszcze daty premiery Diablo 4. W czerwcu 2022 roku w końcu otrzymaliśmy oficjalną informację na temat premiery Diablo 4. Gra ma wyjść w 2023 roku - nie znamy jeszcze miesiąca premiery. Diablo 4 ma trafić na nowe konsole: PlayStation 5 i Xbox Series. Z tego tekstu dowiecie się wszystkich najważniejszych informacji dotyczących gry Blizzarda pt. „Diablo IV”.

Spis treści
Diablo IV

Gameplay Diablo IV – najważniejsze informacje o rozgrywce

Cykl Diablo ponownie powraca do mrocznych, brutalnych klimatów znanych z pierwszej oraz drugiej części. Studio wyciągnęło wnioski po krytyce oprawy wizualnej „trójki” i nie zamierza po raz kolejny popełnić tego samego błędu.
Akcja gry zostanie osadzona w Sanktuarium. Jest to piekielna kraina, w której demony przejęły kontrolę. Ma to być świat przesycony mrokiem i brudem, co będzie regularnie podkreślane przez obskurne lokacje, jakie przyjdzie nam zwiedzać podczas grania.

Po raz pierwszy w historii serii, Sanktuarium zaoferuje otwarty świat podzielony na zróżnicowane regiony. Odwiedzimy m.in. pustynny Kedżystan, zamieszkiwany przez wilkołaki Scosglen oraz Suche Stepy.

Producent w dosyć ciekawy i odważny sposób podchodzi do tematu PvP (gracz kontra gracz). Według twórców starcia pomiędzy użytkownikami nie będą zbalansowane i sprawiedliwe. Blizzard chce w ten sposób pokazać, ze wchodząc do świata Diablo IV musimy liczyć się z zagrożeniem czyhającym na nas na każdym kroku.

Może więc okazać się, że traficie na sytuację, w której dwóch wysokopoziomowych graczy zaatakuje was w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli jednak nie będą chcieli walczyć, to zawsze można wymienić się z nimi przedmiotami. W grze zabraknie natomiast domu aukcyjnego.

Podczas rozgrywki gracze otrzymają możliwość modyfikowania wyglądu swojego bohatera poprzez zmianę fryzury, koloru skóry, znaków charakterystycznych na twarzy oraz innych akcesoriów ozdobnych. Twórcy zapewniają jednak, że system personalizacji będzie miał pewne ograniczenia, żeby gracze nie tworzyli zbyt „cudacznych” postaci nie pasujących do mrocznego uniwersum Diablo IV. To samo tyczy się wierzchowców.
Blizzard ułatwi przemierzanie krain dzięki zaimplementowaniu wierzchowców. Każdy z bohaterów będzie posiadał własnego konia, którego może przyzwać w dowolnym momencie.

Produkcja otrzyma także losowo generowane podziemia. Nie tylko mają czekać w nich trudniejsze wyzwania i przeciwnicy, ale także potężne wyposażenie oraz fantastyczne skarby potrzebne m.in. do craftowania broni.

Diablo IV zaoferuje kampanię dla pojedynczego gracza. Fabułę będzie można też zaliczyć w kooperacji z innymi graczami. W wolnych chwilach użytkownicy mogą wziąć udział w potyczkach PvP. Warto też dodać, że do gry single player będzie konieczne połączenie z Internetem.

Data premiery Diablo IV – kiedy wyjdzie gra?

W końcu coś wiemy oficjalnie! Podczas pokazu Xbox & Bethesda Showcase zaprezentowano planowane premiery od Blizzarda. Przy okazji Diablo IV przedstawiono postać Nekromanty, a także dowiedzieliśmy się, że w Diablo 4 będzie można zagrać w 2023 roku. Nie podano jednak żadnych informacji odnośnie miesiąca premiery Diablo 4. Na więcej szczegółów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Wcześniej pisaliśmy o dacie premiery Diablo 4:

Osoby wyczekujące premiery czwartej części Diablo muszą uzbroić się w cierpliwość. Twórcy poinformowali, że gra znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Podczas jednego z paneli na BlizzConie, reżyser projektu (Luis Barriga) zapowiedział, że zapowiedziany tytuł nieprędko trafi na półki sklepowe.
Pojawiają się nowe plotki odnośnie premiery. Jeden z użytkowników serwisu Reddit, który powołał się na swoje doświadczenie w branży gier, przygotował analizę rozwoju gry Diablo 4. Według niego gra już jest na ukończeniu i już niedługo będzie dostępna w sklepach.  W USA i Wielkiej Brytanii Diablo IV pojawiło się już w serwisie Battle.net dla niektórych użytkowników. Według użytkownika Poudcake_64 obecnie trwają testy na grywalnej wersji Diablo 4.

Ostatnie pogłoski wskazują jednak, że na nowe Diablo będziemy musieli poczekać co najmniej do 2022 roku.

Postacie w Diablo IV – jakie klasy?

Nie wiadomo obecnie, ile ostatecznie klas postaci pojawi się w nowym Diablo. Podczas imprezy BlizzCon 2019 ujawniono jedynie trzech bohaterów, którzy mają być ukłonem w stronę dziedzictwa całej serii (tak twierdzą twórcy). Według informacji udzielonych przez Blizzard, w Diablo IV pojawią się następujące klasy postaci:
 • Barbarzyńca – niesamowicie silny wojownik, który nie boi się bezpośredniej walki z przeciwnikami. Barbarzyńcę ma definiować nowy, potężny system Arsenału. Polega on na tym, że bohater może nosić jednocześnie cztery rodzaje broni. Wyposażenie można błyskawicznie zmieniać, przypisując do każdego z oręża poszczególny atak.
 • Czarodziejka – postać czerpiąca swoją moc z żywiołów. Czarodziejka potrafi razić oponentów piorunami, ciskać w nich ognistymi meteorytami lub przebijać lodowymi kolcami. Bohaterka preferuje walkę dystansową.
 • Druid – ciekawy bohater, który potrafi przybierać różne formy, w zależności od rodzajów ataków. Podczas walki może przeobrazić się z człowieka w wilkołaka, żeby za chwilę stać się potężnym niedźwiedziołakiem.
Każdą z postaci będzie można konfigurować poprzez wybieranie odpowiednich talentów oraz zdolności. W grze ma pojawić się także rozbudowany system łupów. Bohaterów będzie można wyposażać w legendarne przedmioty i elementy zestawów, a ponadto dostępne będą runy oraz kombinacje słów runicznych.

Kilka miesięcy przed zapowiedzią Diablo IV na Reddicie pojawiła się plotka o potencjalnych klasach postaci, jakie trafią na premierę do gry. Wiele z tamtejszych rewelacji znalazło potwierdzenie w rzeczywistości, dlatego można zakładać, że pozostałe informacje z wycieku także są prawdziwe.

Wynika z nich, że Blizzard oprócz Czarodziejki, Druida i Barbarzyńcy planuje umieścić w swojej produkcji Paladyna oraz Amazonkę. Taki dobór bohaterów ma sprawić, że rozgrywka będzie różnorodna, dzięki czemu grę będzie można zaliczać kilkukrotnie bez uczucia znużenia. Kolejne postacie mają być dodawane w płatnych rozszerzeniach.

Bohaterowie nie będą mieć z góry przypisanych umiejętności – w trakcie gry będziemy odblokowywać nowe, którymi będziemy mogli zastąpić stare moce. Na ten moment Blizzard nie wie jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał system progresji postaci.

Pod uwagę brane są dwa rozwiązania – ograniczenie levelowania maksymalnym poziomem lub nieskończone awansowanie na kolejne poziomy. Twórcy testują obie opcje i obiecują, że będą brali pod uwagę opinie graczy odnośnie tej ważnej dla rozgrywki kwestii.

Diablo IV – wymagania sprzętowe

Oficjalne wymagania sprzętowe nie zostały jeszcze ujawnione. Serwis System Requirement Lab specjalizujący się w tej dziedzinie podjął próbę przygotowania prawdopodobnych konfiguracji sprzętowych potrzebnych do uruchomienia Diablo IV.

Diablo IV na PC – minimalne wymagania sprzętowe

 • procesor: Intel Core i3
 • pamięć RAM: 4 GB
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 260 / ATI Radeon HD 4870 / Intel HD Graphics 4400
 • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)
 • Diablo IV na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe
 • procesor: Intel Core i5
 • pamięć RAM: 8 GB
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 460 or ATI Radeon HD 6870 lub lepsza
 • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Kamera w Diablo 4 nie będzie sztywno umieszczona nad sterowaną przez gracza postacią. Producent postawił na dynamiczny obraz – jeżeli będziemy walczyć z dużym bossem, wtedy kamera odjedzie na odpowiednią odległość, żeby pole bitwy zyskało na czytelności.

Blizzard na potrzeby czwartej odsłony Diablo stworzył nowy silnik graficzny. Oprócz wygenerowania ładniejszych lokacji, umożliwi on także dopracowanie nawet najmniejszych detali. Twórcom zależy na tym, żeby takie elementy jak skóra, sierść, krew czy włosy prezentowały się w jak najbardziej realistyczny sposób.

Diablo IV ma być rozwijane przez kilka lat po premierze. Producenci twierdzą, że główny wątek fabularny skupiony na Lilith traktowany jest przez nich jako „pierwszy rozdział książki”. Choć historia będzie miała swoje zakończenie, to w grze zostanie jeszcze wiele rzeczy do dopowiedzenia. Tytułowy Diablo początkowo nie będzie jedną z ważniejszych postaci.

Od dłuższego czasu mówiło się o remasterze lub remake’u drugiej odsłony Diablo. Wszystko wskazuje na to, że projekt trafi do kosza ze względu na prace nad czwartą częścią. Wynika to z faktu, że Diablo IV jest traktowane przez Blizzard jako restart marki.

Twórcy nie chcą tracić czasu na powracanie do swoich starych klasyków, tylko postanowili zaczerpnąć najlepsze pomysły ze wszystkich dotychczasowych epizodów. Z tego właśnie względu oprawa wizualna i atmosfera gry zbliżona jest właśnie do Diablo II.

Czytaj również:
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.