Data publikacji:

Wiedźmin 3 poradnik do gry

Choć od premiery trzeciej odsłony Wiedźmina minęło już kilka lat, to jednak produkcja nadal cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Są jednak osoby, które nie miały okazji poznać historii Dzikiego Gonu, zaś niektórzy rozpoczęli zabawę kilka lat temu, ale z różnych przyczyn musieli ją przedwcześnie przerwać. Bez względu na to, dlaczego dopiero teraz próbujecie przejść hit studia CD Projekt RED, koniecznie zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami, które pomogą wam odnaleźć się w pierwszych godzinach zabawy tego bardzo rozbudowanego tytułu.

Polecamy: Recenzja Cybeprunk 2077

wiedźmin 3 poradnik

Jak przejść grę Wiedźmin 3: Dziki Gon? Poradnik dla początkujących

Jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z RPG-ami, to nie musicie się przejmować, ponieważ Dziki Gon nie jest szczególnie wymagającą produkcją – a przynajmniej zależy to od poziomu trudności, na jaki się zdecydujecie. Jeśli chcecie skupić się przede wszystkim na fabule, to obowiązkowo powinniście rozpocząć zabawę od poziomu „Po prostu opowieść”.

Dzięki temu walka z przeciwnikami będzie banalnie prosta, główny bohater nie musi zbyt często korzystać z eliksirów, a rozwój postaci nie będzie aż tak istotny dla gameplayu. Choć gra posiada system automatycznego zapisywania, to pamiętajcie jednak o ręcznym tworzeniu sejwów – w ten sposób będziecie mogli się cofnąć do momentu sprzed podjęcia złej decyzji.

Podczas gry niezwykle istotna jest eksploracja świata oraz zbieranie przedmiotów. Dlatego też starajcie się odkrywać jak najwięcej drogowskazów, żeby w każdej chwili móc skorzystać z szybkiej podróży. Przyda to wam się bardzo mocno na późniejszym etapie rozgrywki, gdzie wielokrotnie będziecie musieli przemieszczać się od wioski do wioski. Ponadto nie bójcie się sprzedawać rupieci oraz niepotrzebnego wyposażenia. Przed każdą większą wyprawą, upewnijcie się, że Geralt nie jest przeciążony, ponieważ spowolni to jego ruchy oraz uniemożliwi podnoszenie kolejnych przedmiotów.

Docierając do nowej lokacji, zostańcie w niej na chwilę i starajcie się przeczesać wszystkie kąty. Po pierwsze, odkryjecie różne rodzaje potworów, które dadzą wam dostęp do unikatowych mutagenów bądź innych ważnych przedmiotów. Po drugie, na całej mapie poukrywane są bardzo cenne skrzynie – w środku umieszczono m.in. wysokopoziomowe opancerzenie bądź broń, co znacząco ułatwi wam walkę z oponentami.

Gdybyście potrzebowali jeszcze bardziej konkretnych porad do Wiedźmina 3, to znajdziecie je w poniższym materiale filmowym, w którym autor dosyć szczegółowo omawia kwestie nurtujące początkujących graczy.

Polecam też włączyć w opcjach samouczki, które będą wyświetlały się na ekranie podczas odkrywania nowych mechanik w Dzikim Gonie. Ponadto warto odwiedzić Glosariusz – znajdziecie w nim zakładkę „Samouczek”, gdzie znajdują się wszystkie poradniki dotyczące każdego elementu znajdującego się w grze. Twórcy umieścili tam informacje odnośnie sterowania, interakcji z NPC-ami, rozwijania mutacji, przygotowywania przedmiotów, rozwoju postaci oraz całej masy innych potrzebnych rzeczy.

Wiedźmin 3 – poradnik do Gwinta. Jak grać w karcianą mini grę w Dzikim Gonie?

Zasady gry w Gwinta nie są szczególnie skomplikowane, choć na początku mogą wydawać się nieco niejasne. Na szczęście pierwsze zetknięcia z tą mini gierką pełnią rolę swoistego samouczka, po którym doskonale powinniście być zapoznani z wszystkimi najważniejszymi mechanikami. A jeśli macie jakieś wątpliwości, to w tym przypadku także możecie skorzystać z rad umieszczonych w Glosariuszu.

Żeby jednak móc wygrywać w Gwinta z bardziej wymagającymi zawodnikami, trzeba posiadać naprawdę mocną talię. Bez niej nawet najlepsza taktyka nic nie da. Dlatego też grajcie z NPC-ami rozsianymi po całym świecie gry lub kupujcie karty od kupców. Dzięki temu po jakimś czasie będziecie posiadać na tyle mocną talię, żeby móc zmierzyć się z prawdziwymi mistrzami.

Ile godzin zajmuje ukończenie Wiedźmin 3: Dziki Gon?

Studio CD Projekt RED przygotowało bardzo długą produkcję, w której ukończenie głównego wątku fabularnego może wam zająć ponad pięćdziesiąt godzin. Do tego należy dodać liczne aktywności poboczne oraz dodatkowe misje, co łącznie przekłada się nawet na grubo ponad sto godzin świetnej zabawy. A jeśli to dla was nadal za mało, to pamiętajcie, że tytuł otrzymał dwa rozbudowane rozszerzenia fabularne – Serca z kamienia oraz Krew i Wino. Zaliczenie fabuły tego pierwszego to trochę ponad dziesięć godzin, zaś przy drugim dodatku spędzicie nawet pięć godzin więcej.

Na jakich platformach można zagrać w grę Wiedźmin 3: Dziki Gon?

Początkowo produkcja udostępniona została na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Kilka lat po premierzy, ku zaskoczeniu graczy, studio CD Projekt RED przygotowało także wersję na Nintendo Switch, która, pomimo ograniczeń technologicznych tego sprzętu, prezentowała się bardzo okazale. Gdybyście jednak woleli obcować z Dzikim Gonem w wysokiej rozdzielczości i przy jak najlepszej oprawie graficznej, to musicie poczekać do grudnia 2021 roku – wtedy zadebiutuje wersja dedykowana PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Kiedy odbyła się premiera gry Wiedźmin 3: Dziki Gon?

Pierwotnie gra trafiła do sprzedaży 19 maja 2015 roku na PC, PS4 oraz XONE. Posiadacze platformy Nintendo Switch musieli poczekać na swoją kolej do 15 października 2019 roku. Jak już pisałem wcześniej, wydanie na konsole 9. generacji udostępnione zostanie pod koniec 2021 roku. Będzie ono dostępne za darmo dla posiadaczy wersji na starsze platformy. Ponadto gra otrzyma też bezpłatne DLC bazujące na serialu aktorskim „Wiedźmin” stworzonym przez Netflixa.

Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz/AMD Phenom II X4 940
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/8.1 (64-bit)

Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz/AMD FX-8350 4 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 770/4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 40 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/8.1/10 (64-bit)
Autor: Łukasz Morawski