Data modyfikacji:

Najlepsze horrory na konsole Xbox One i PlayStation 4

Gry wideo, które mrożą krew w żyłach.

W trakcie tegorocznych targów E3 Bethesda zapowiedziała na swojej konferencji The Evil Within 2. Prezentacja gry była dla mnie impulsem do napisania tekstu poświęconego najlepszym horrorom na konsole Xbox One i PlayStation 4. W przygotowanym przeze mnie zestawieniu znajdziecie zarówno horrory paranormalne i science-fiction, jak i produkcje bardziej psychologiczne. Jeżeli lubicie się bać, na pewno znajdziecie tutaj coś dla siebie. Życzymy przyjemnej lektury i wielu godzin strachu!

PREY

Reboot skądinąd pechowej marki, za którym stoi Arkane Studios, twórcy genialnego Dishonored. Chociaż na pierwszy rzut oka nowy Prey przypomina przygody Corvo Attano i Emily Kaldwin, zachował jednak swój unikalny charakter. Akcja gry toczy się na stacji kosmicznej Talos I, która została opanowana przez mordercze Tyfony. Morgan Yu jest jedynym człowiekiem, który może uchronić ludzkość od zagłady. Nowy Prey nie jest może typowym horrorem, ale garściami czerpie z klasyków gatunku, więc nie raz i nie dwa porządnie was przestraszy. Więcej na temat gry przeczytacie w mojej recenzji.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Arkane Studios

Premiera: maj 2017

Platformy: Xbox One, PlayStation 4

RESIDENT EVIL 7: BIOHAZARD

Najnowsza część serii Resident Evil tchnęła w dwudziestoletnią markę nowego ducha. Bohaterem gry jest Ethan Winters, który otrzymuje wiadomość od swojej zaginionej przed trzema laty żony. Mia przetrzymywana była na opuszczonej farmie na południu Stanów Zjednoczonych przez rodzinę Bakerów. Mężczyzna bez chwili wahania rusza na ratunek. W pierwszej chwili nowy Resident Evil wydaje się być zupełnie oderwany od poprzedników, wkrótce jednak okazuje się, że szaleństwo i zwyrodnienie Bakerów to zaledwie szczyt góry lodowej. "Siódemka" jest jednocześnie rebootem i kontynuacją serii. Największą nowością jest zmiana perspektywy - świat po raz pierwszy oglądamy oczami bohaterów, a największą atrakcją wsparcie dla PlayStation VR. Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Capcom

Premiera: styczeń 2017

Platformy: Xbox One, PlayStation 4

SERIA OUTLAST

Chyba zgodzicie się ze mną, kiedy powiem, że najstraszniejsze horrory to te, w których jedynym, co można zrobić w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jest ucieczka. Taki właśnie jest Outlast. Akcja pierwszej części gry toczy się w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym w stanie Kolorado, drugiej w wiosce w stanie Arizona zamieszkałej przez żądnych krwi kultystów. Charakterystycznym elementem serii Outlast jest kamera z noktowizorem, która pozwala bohaterom widzieć w ciemności. W "dwójce" sprzęt posiada dodatkowo dwa mikrofony pozwalające usłyszeć zbliżających się wrogów.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Red Barrels

Premiera: luty/czerwiec 2014 (Outlast) | kwiecień 2017 (Outlast 2)

Platformy: Xbox One, PlayStation 4

 

LAYERS OF FEAR

Protagonistą Layers of Fear jest malarz, który próbuje dokończyć swoje opus magnum. Nie spotkacie tutaj żadnych demonów, duchów czy zombie, ponieważ największym wrogiem artysty jest jego zwichrowany umysł. Bohater nie jest w stanie odróżnić tego, co prawdziwe, od wytworów swojej wyobraźni, na dodatek rzeczywistość, której doświadcza, ulega ciągłym przeobrażeniom. Brzmi intrygująco, prawda? Produkcja krakowskiego studia Bloober Team doczekała się dodatku "Inheritance", będącego zwieńczeniem historii szalonego malarza. Bohaterką rozszerzenia jest jego córka, która próbuje rozliczyć się ze swoją przeszłością. Więcej dowiecie się z moich recenzji Layers of FearInheritance.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Bloober Team

Premiera: luty 2016

Platformy: Xbox One, PlayStation 4

DYING LIGHT

Dying Light to wprawdzie przygodowa gra akcji, która przenosi gracza do opanowanego przez żywe trupy miasta, ale po zmroku zmienia się w horror z krwi i kości. Kiedy cienie robią się dłuższe, a Słońce zaczyna kryć się za horyzontem, ze swoich nor wychodzą krwiożerczy przemieńcy. Jeżeli odważycie się lub zostaniecie zmuszeni do nocnego spaceru i spotkacie tego zmutowanego potwora na swojej drodze, najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji będzie ucieczka ile sił w nogach do najbliższej kryjówki. Dying Light doczekało się dodatku "The Following", którego akcja toczy się na wiejskich terenach poza murami miasta. Więcej na temat Dying Light przeczytacie w recenzji Adama, a The Following w tekście Łukasza.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Techland

Premiera: styczeń 2015

Platformy: Xbox One, PlayStation 4

SOMA

Horror sci-fi od studia Frictional Games, twórców gry Amnesia: Mroczny Obłęd. Akcja SOMA toczy się w placówce badawczej PATHOS-2 zlokalizowanej na dnie Oceanu Atlantyckiego. Pierwotnie obiekt miał służyć do wystrzeliwania rakiet na orbitę okołoziemską, ale po przebudzeniu bohatera okazuje się, że baza jest opuszczona, a przynajmniej na taką na pierwszy rzut oka wygląda. SOMA nie tylko straszy, ale zadaje także różne filozoficzne pytania i stawia gracza przed trudnymi wyborami, przez co na pewno zapadnie wam w pamięć. Tak jak w opisywanej wyżej serii Outlast, gracz może jedynie uciekać przed czyhającym w mroku zagrożeniem. Więcej na temat gry dowiecie się z recenzji mojego autorstwa.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Frictional Games

Premiera: wrzesień 2015

Platformy: PlayStation 4

 

UNTIL DAWN

Horror, który garściami czerpie z klasyków gatunku i hollywoodzkich filmów grozy klasy B. W Until Dawn grupa nastolatków udaje się do odciętego od świata domku w górach. Wkrótce okazuje się, że nie są sami, a wycieczka zamienia się w koszmar. Podczas rozgrywki dokonujemy wyborów, których konsekwencje kształtują fabułę gry. Kto przeżyje, a kto zginie? Wszystko zależy od was. Liczba decyzji, które przyjdzie wam podjąć podczas zabawy, jest tak duża, że Until Dawn posiada około setki wariantów zakończenia.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Sony Interactive Entertainment

Premiera: sierpień 2015

Platformy: PlayStation 4

THE EVIL WITHIN

Survival horror stworzony przez Shinjiego Mikamiego, jednego z ojców gatunku, który zasłynął dzięki marce Resident Evil. Bohaterem The Evil Within jest detektyw Sebastian Castellanos, który wraz dwójką partnerów zostaje wezwany do tajemniczej posiadłości. Akcja wkrótce wymyka się spod kontroli, a główny bohater budzi się owinięty łańcuchami w pomieszczeniu, które na pierwszy rzut oka przypomina rzeźnię... wypełnioną po brzegi ciałami ludzi. Chociaż gra nie jest pozbawiona wad, urzeka wykreowanym przez Shinjiego Mikamiego i studio Tango Gameworks światem, psychodelicznym klimatem oraz doskonałymi pojedynkami z bossami. Więcej dowiecie się z recenzji Łukasza.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Tango Gameworks

Premiera: październik 2014

Platformy: Xbox One, PlayStation 4

OBCY: IZOLACJA

Bohaterką gry jest Amanda Ripley, córka Ellen, która wyrusza na stację kosmiczną Sewastopol, aby zbadać zawartość czarnych skrzynek ze statku Nostromo. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że placówka jest opuszczona, a w ciemności czai się potwór z najstraszniejszych koszmarów. Chociaż zdania w tej kwestii są podzielone, tak jak wielu wielbicieli obrazu Ridleya Scotta i uniwersum Obcego, uważam, że żadna inna gra nie oddaje klimatu filmów, tak dobrze, jak produkcja studia Creative Assembly. Opuszczona stacja kosmiczna i krwiożerczy potwór, który jest nie tylko superinteligentny, ale nie da się go też zabić, to połączenie, jakiemu nie oprze się żaden amator horrorów science-fiction.

DODATKOWE INFORMACJE

Producent: Creative Assembly

Premiera: październik 2014

Platformy: Xbox One, PlayStation 4

 

Autor: Dawid Sych