Data modyfikacji:

Tony Hawk's Pro Skater 1+2 na PS5 i XSX. Co nowego?

Activision nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w kwestii remastera dwóch pierwszych odsłon serii Tony Hawk’s Pro Skater, za które odpowiada studio Vicarious Visions. Do sprzedaży trafiły ulepszone wersje na konsole 9. generacji, które wprowadziły kilka interesujących zmian, jakie z pewnością docenią fani. Z tego tekstu dowiecie się, czy warto kupić wydanie na PlayStation 5 i Xbox Series X|S, a także co zrobić w przypadku, gdy posiadacie już edycje na starsze platformy Sony lub Microsoftu.

Polecamy: Premiery gier PC, XBOX, PS i NS

tony hawks pro skater

Premiera Tony Hawk's Pro Skater 1+2 na nowych platformach

Podstawowa wersja gry zadebiutowała 4 września 2020 roku na komputerach osobistych oraz platformach PlayStation 4 i Xbox One. Aktualizacja Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 do wersji na PlayStation 5 i Xbox Series X|S udostępniona została 26 marca 2021 roku. A to jeszcze nie koniec atrakcji dla miłośników tego tytułu – w tym samym roku, ale w późniejszym terminie, do sklepów trafi też wydanie na konsolę Nintendo Switch.

Tony Hawk's Pro Skater 1+2 na PlayStation 5 i Xbox Series X – jakie zmiany?

Zespół Vicarious Visions przygotowując wersje na konsole 9. generacji skupił się przede wszystkim na zaoferowaniu graczom większej rozdzielczości oraz idealnej płynności rozgrywki. Posiadacze wersji na PlayStation 5 i Xbox Series X otrzymali do wyboru dwa ustawienia graficzne – w pierwszym można zdecydować się na rozdzielczość 1080p i płynny gameplay w aż 120 klatkach na sekundę. Jeśli natomiast zależy wam na jak najlepszym obrazie, to możecie skorzystać z natywnego 4K, tyle, że wtedy rozgrywa wyświetlana jest w 60 klatkach na sekundę.

Z racji tego, że konsola Xbox Series S posiada nieco gorsze parametry techniczne, niż Series X, twórcy byli zmuszeni pójść na pewien kompromis. W przypadku tej edycji nadal można grać w stabilnych 60 klatkach na sekundę, ale za to maksymalna rozdzielczość wynosi 1440p. Mimo wszystko nadal jest to bardzo dobry wynik, który docenią osoby nie posiadające telewizora 4K lub grające na monitorze.

Oprócz zwiększenia płynności i rozdzielczości, studio odpowiedzialne za grę wprowadziło także kilka zmian w oprawie wizualnej. Wersje na next-geny mogą pochwalić się poprawionymi efektami środowiskowymi, lepszą pracą dynamicznych cieni, usprawnionymi odbiciami flar oraz wyższymi teksturami skaterów. Ponadto gra oferuje dźwięk przestrzenny, a edycja na PS5 otrzymała dodatkowo wsparcie dla specjalnych funkcji kontrolera DualSense.

Czy next-genowa wersja Tony Hawk's Pro Skater 1+2 otrzymała pudełkowe wydania?

Niestety wydawca nie przewidział wydań dedykowanych nowym wersjom. Jeśli więc planujecie kupić grę w pudełku, to musicie zdecydować się na kupno edycji na PlayStation 4 lub Xbox One, w zależności od tego, jaką platformę macie w domu.

Czy posiadacze wersji na PlayStation 4 i Xbox One zagrają za darmo w Tony Hawk's Pro Skater 1+2 na PS5 i XSX?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ firma Activision trochę namieszała w tej kwestii. Darmowej aktualizacji wersji na PlayStation 5 i Xbox Series X|S mogą spodziewać się wyłącznie gracze, którzy kupili wcześniej grę Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 w edycji Deluxe – w tym przypadku wystarczy pobrać stosownego patcha, żeby otrzymać dostęp do wszystkich nowości.

Jeśli natomiast kupiliście już wcześniej cyfrową wersję w standardowym wydaniu, to będziecie zmuszeni do zapłacenia za upgrade do edycji dedykowanych konsolom 9. generacji. Koszt aktualizacji do Zestawu Międzygeneracyjnego Deluxe wyceniony został na dziesięć dolarów, czyli niecałe czterdzieści złotych.

A co jeśli produkcję studia Vicarious Visions posiadacie w wydaniu fizycznym? Tutaj również jest ciekawie… Osoby, które mają grę Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 w wersji płytowej na PlayStation 4, upgrade do edycji next-genowej mogą pobrać całkowicie za darmo. Niestety na to samo nie mogą liczyć użytkownicy Xboksa One – oni muszą zapłacić 10 dolarów.

Jak przenieść zapisany stan gry Tony Hawk's Pro Skater 1+2 z konsol poprzedniej generacji na PS5 i XSX?

Jeśli graliście już wcześniej w ten tytuł na konsolach poprzedniej generacji, to cały swój postęp możecie przenieść na nowe platformy. W zależności od tego, czy posiadacie sprzęt Sony czy Microsoftu, proces transferu save’ów delikatnie się różni. Zdecydowanie lepiej pod tym względem wygląda przesiadka na Xbox Series X|S – w przypadku tej wersji wystarczy uruchomić grę, a zapisane stany gry automatycznie zostaną wczytane na nowej konsoli.

Trochę więcej zamieszania jest przy okazji wersji na platformach PlayStation. Żeby skopiować save’y, najpierw musicie pobrać i zainstalować Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 na PlayStation 4. Następnie uruchomcie grę i w menu głównym wybierzcie zakładkę „Options”, a potem kliknijcie w „Upload Save”. W tym momencie zapisany stan został przerzucony na serwer.

Kolejnym krokiem będzie zainstalowanie produkcji na PlayStation 5. Tutaj również wejdźcie w opcje i kliknijcie w „Download Save”. Dzięki temu save’y zostaną przeniesione na nową wersję razem ze zdobytymi trofeami.

Czy Tony Hawk's Pro Skater 1+2 to dobra gra?

Zdecydowanie tak! Studio Vicarious Visions przygotowują zremasterowaną wersję zadbało o to, żeby gra oferowała sporo nowości, a przy tym nie zatraciła ducha oryginału. Dzięki temu starzy wyjadacze mogą cieszyć się nową, świetną oprawą wizualną, a przy tym wymiatać jak przed laty, bez konieczności wielogodzinnego treningu.

Produkcja jest również atrakcyjna dla młodszych użytkowników, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z tym tytułem. Jeżeli chcecie poznać w pełni moją opinię o tej grze, to odsyłam was do recenzji Tony Hawk’s Pro Skater 1+2.

Grę do testów dostarczyła firma Kool Things, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski