Data modyfikacji:

Gatunki i rodzaje anime

W Polsce anime nie cieszy się tak dużą popularnością, jak w innych krajach, ale nawet u nas znajdziemy miłośników tego rodzaju animacji. Na przestrzeni lat wykształciło się wiele typów anime, które są tworzone z myślą o konkretnych grupach odbiorców. Z tego tekstu dowiecie się, na jakie kategorie dzielimy japońskie filmy i seriale animowane.

Polecamy: Gry anime

rodzaje anime

Czym jest anime?

Określenie „anime” pochodzi od angielskiego słowa „animation”, co po polsku oznacza „animację”. Zwrotu anime używa się w kontekście produkcji tworzonych na rynku japońskim. Wynika to również z faktu trochę innej formy animacji, która znacząco odbiega od tego, z czym możemy się spotkać w amerykańskich i europejskich filmach oraz serialach animowanych. Anime bardzo często powstają na podstawie mang, czyli japońskich komiksów.

Jakie znamy gatunki anime?

Z pewnością w swoim życiu zetknęliście się z różnymi animacjami rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeżeli w poszczególnych produkcjach zauważyliście różnice pod względem sposobu opowiadania historii czy przedstawienia bohaterów, to oznacza, że prawdopodobnie natrafiliście na różne rodzaje anime. Poniżej znajdziecie spis najpopularniejszych gatunków anime wraz z przykładowymi tytułami, dzięki czemu będziecie mogli w łatwiejszy sposób dostosować treści do swoich oczekiwań.

Podział ze względu na grupę odbiorców:

  • Shōnen – jap. „chłopiec”. Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj japońskiej animacji w Polsce, który skierowany jest w stronę chłopców. Najbardziej reprezentatywnym przykładem jest seria „Dragon Ball”.
  • Seinen – ten gatunek anime przeznaczony jest głównie dla młodych mężczyzn, w wieku od 18. do 30. roku życia. Najpopularniejszymi przykładami seinen są „Ghost In the Shell”, „Battle Angel Alita” oraz „Hellsing”.
  • Moe – w tym przypadku mamy do czynienia z animacjami opowiadającymi o losach postaci, które można określić mianem „słodkich” lub „zuchwałych”, charakteryzujących się młodzieńczym wigorem. Przykładowym tytułem jest „Lucky Star”.
  • Sentai – jap. „walcząca drużyna”. Typ anime traktujący o grupie wojowników (superbohaterów), jak np. „Power Rangers” czy „Rycerze Zodiaku”.
  • Shōjo – jap. „młoda panienka”. Rodzaj opowieści stworzony z myślą o dziewczętach. Historie zawarte w shōjo zazwyczaj dotyczą romantycznej miłości wśród nastolatków. Przykładowym dziełem może być „Czarodziejka z Księżyca” lub „Lovely Complex”.
  • Hentai – jap. „zboczeniec”. Bardzo charakterystyczny rodzaj anime, który dzieli się na kilka podkategorii. Każda z nich porusza wątki erotyczne bądź pornograficzne, które skierowane są wyłącznie w stronę dorosłego odbiorcy.

Podział ze względu na tematykę:

  • Anime dla dzieci – wszystkie filmy i seriale, których treści są dostosowane do młodszego odbiorcy, jak np. w „Mój sąsiad Totoro”.
  • Anime historyczne – japońskie animacje opowiadające o prawdziwych wydarzeniach, czasami w mniej lub bardziej zgodny z historią sposób. Za przykład może posłużyć „Grobowiec świetlików”.
  • Dramaty i romanse anime – rodzaj animacji skupiający się na prywatnych dramatach ludzi. Można znaleźć dramaty anime utrzymane zarówno w realistycznej konwencji, jak i np. klimatach fantasy.
  • Komediowe anime – wiele japońskich animacji wypełnionych jest po brzegi humorem, jak np. serial „One Punch Man”.
  • Anime fantasy – popularny rodzaj anime, który porusza wątki fantastyczne i paranormalne. Przykładem może być serial „Fullmetal Alchemist: Brotherhood”.
  • Anime horrory – twórcy anime bardzo często sięgają również po gatunek horrorów. Przykłady można mnożyć, a jednym z bardziej cenionych dzieł jest na pewno „Vampire Hunter D”.
  • Anime mecha – rodzaj animacji, w których istotną rolę odgrywają potężne roboty, jak np. w „Neon Genesis Evangelion”.
  • Anime yōkai – w tym przypadku mamy do czynienia z anime, w których pojawiają się istoty pochodzące z japońskiego folkloru. Za przykład może posłużyć serial „Natsume Yuujinchou”.

Autor: Łukasz Morawski