Data modyfikacji:

Psychonauts 2. Kontynuacja szalonej platformówki z 2005 roku

Tim Schafer to prawdziwa legenda branży growej. Mężczyzna przed laty pracował dla LucasArts, gdzie odpowiadał m.in. za takie legendarne produkcje jak Grim Fandango, Day of the Tentacle czy Full Throttle. Po tym, jak odszedł z firmy, postanowił założyć własne studio Double Fine Productions – dzięki temu mógł tworzyć unikatowe gry, bez ograniczeń stawianych przez osoby „z góry”. Pierwszym projektem było właśnie Psychonauts, a potem przyszła kolej na równie dobre Brutal Legend. Niestety super przyjęcie obu tych gier nie przełożyło się na wysoką sprzedaż, ale producent nie złożył broni. Schafer ponownie spróbował swoich sił z marką Psychonauts, licząc że tym razem odniesie większy sukces. Czy tak będzie? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

psychonauts 2

Czy warto zagrać w Psychonauts 2? Recenzja gry

Pierwsza odsłona Psychonauts była dla mnie jedną z tych platformówek, do których lubiłem co jakiś czas wracać. Studio Double Fine Productions przygotowało grę, która pod wieloma względami wyróżniała się na tle konkurencji. Już sam punkt wyjściowy (wchodzenie do ludzkich umysłów) zasługiwał na uwagę, głównie dlatego, że dawał twórcom wręcz nieograniczone pole do projektowania poziomów oraz rozbudowywania gameplayu i fabuły. Po ograniu kontynuacji mogę napisać, że przez lata Tim Schafer zdecydowanie nie zatracił swojej kreatywności – co więcej, twórca zaoferował jeszcze ciekawsze pomysły, znacząco rozbudowując swoje dzieło względem poprzedniczki.

Historia Psychonauts 2 rozgrywa się chwilę po zakończeniu głównego wątku z pierwszej części. Ponownie przejmujemy kontrolę nad Razputinem Aquato, któremu w końcu udało się oficjalnie dołączyć do tytułowej międzynarodowej organizacji szpiegowskiej, gdzie mógł w pełni wykorzystać swój potencjał. Sielanka protagonisty nie trwa jednak zbyt długo, ponieważ szybko okazuje się, że w szeregach załogi grasuje kret, zaś szefostwo ukrywa przed swoimi pracownikami kilka brudnych sekrecików. W tle pojawia się także zagrożenie przywrócenia do żywych Maliguli, czyli głównego antagonisty z „jedynki”.

Fabuła została rozpisana w taki sposób, że tak naprawdę trudno spodziewać się tego, co mogą zaserwować nam twórcy. Nadal skaczemy po różnych lokacjach znajdujących się w umysłach innych ludzi. Studio wykorzystało ten motyw tak dobrze, jak tylko się dało – nie tylko do opowiedzenia porywającej (i bardzo zabawnej) historii, ale przede wszystkim do zaprezentowania pokręconych, oryginalnych lokacji oraz wciągającej rozgrywki. Z biegiem gry, Raz odblokowuje nowe paranormalne zdolności, które pomagają mu w walce z przeciwnikami oraz podczas rozwiązywania zagadek logicznych i środowiskowych.

Jako wielki miłośnik gier platformowych, ciężko jest mi się tak naprawdę do czegoś przyczepić. Jasne, przerywniki filmowe momentami są trochę zbyt rozwleczone, grafika mogłaby prezentować się bardziej okazale, a system walki powinien być jeszcze bardziej rozbudowany. Są to oczywiście tylko pierdoły, do których przyczepiam się na siłę ze względu na recenzencki obowiązek. Zapewniam was, że wy nie znajdziecie na to czasu, kiedy będziecie grali w Psychonauts 2.

Zamiast szukać na siłę błędów, lepiej dać się porwać historii przygotowanej przez Schafera i jego ekipę. Trudno jest mi porównać ten tytuł do jakiegokolwiek innego, ponieważ czuć tutaj autorski sznyt twórców, którzy nie bali się wrzucać do swojego dzieła nawet najbardziej pokręconych pomysłów. Duży plus dla Double Fine Productions, że zwariowana fabuła i projekty lokacji nie zdominowały tego tytułu – gameplay stoi tutaj na równie wysokim poziomie.

Psychonauts 2 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Psychonauts 2?

Gra nie jest jakoś szczególnie wymagająca, dlatego nie powinniście mieć większych problemów z jej ukończeniem. Warto jednak być przez cały czas czujnym, żeby nie pominąć jakichś ważnych ukrytych przedmiotów czy nie zgubić drogi do celu. Koniecznie wsłuchujcie się w dialogi pomiędzy bohaterami, ponieważ zawierają one masę wskazówek (np. odnośnie tego, gdzie powinniście iść) oraz porad dotyczących wykorzystania zdolności Raza.

Pamiętajcie też o tym, że po zaliczeniu prologu możecie odblokować szybką podróż, która zaoszczędzi wam sporo czasu. Żeby właczyć tę możliwość, musicie udać się do gabinetu Hollis, znajdującego się na drugim piętrze siedziby Psychonauts. Kiedy wykonacie dla niej prostą misję i opuścicie biuro, przed wami powinna stanąć Lili, która wyjaśni jak działa system szybkiej podróży w grze. Zanim jednak zaczniecie z niej korzystać, najpierw dokładniej przeszukajcie okolicę, żeby nie pominąć jakichś sekretów.

Tyczy się to wszystkich lokacji w grze – zdecydowanie warto przeczesywać wszystkie kąty oraz szukać ukrytych dróg do niewidocznych na pierwszy rzut oka pomieszczeń. Warto też nie ograniczać się wyłącznie do kilku podstawowych zdolności głównego bohatera – najlepiej sprawdzać poszczególne moce w różnych miejscach, żeby zobaczyć, czy mogą się do czegoś przydać na danym etapie rozgrywki.

Ile godzin zajmuje ukończenie Psychonauts 2?

Jeżeli chodzi o długość gameplayu, to kontynuacja Psychonauts trzyma się standardów gier platformowych. Gra przez większość czasu jest stosunkowo liniowa, dlatego większość z was powinna dotrzeć do finału mniej więcej w tym samym czasie. Ukończenie nowych przygód Raza zajmie wam około trzynastu godzin, pod warunkiem, że skupicie się na głównym wątku fabularnym. Jeśli jednak zechcecie zebrać wszystkie znajdźki i zaliczyć aktywności poboczne, to wtedy możecie doliczyć kilka godzin więcej.

Na czym zagrać w Psychonauts 2?

Studio Double Fine Productions przygotowało swoją produkcję z myślą o kilku platformach. W Psychonauts 2 na ten moment zagracie na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One, PlayStation 4 i Xbox Series X|S. Firma obecnie podlega Xbox Game Studios, dlatego nie dziwi brak premiery wersji dedykowanej PlayStation 5. Szkoda, że tytuł nie został udostępniony na Nintendo Switch, gdzie pasowałby idealnie ze względu na swój charakter rozgrywki – twórcy mieliby spore pole do popisu wykorzystując np. żyroskop zamontowany w urządzeniu.

Jeżeli natomiast chodzi o edycję na platformy należące do Microsoftu, to mam dla was dobrą wiadomość. Produkcja już w dniu premiery trafiła do usługi Xbox Game Pass, dzięki czemu możecie ją ograć bez dodatkowych kosztów – oczywiście jeśli macie opłaconą subskrypcję.

Premiera Psychonauts 2 – kiedy i czy jest polska wersja?

Produkcja trafiła do sprzedaży 25 sierpnia 2021 roku na wszystkich planowanych platformach. Jeśli liczyliście na polską wersję językową, to niestety muszę was rozczarować – gra dostępna jest w oryginalnej ścieżce dźwiękowej. Trochę szkoda, że nie otrzymaliśmy rodzimych napisów, ponieważ w grze pojawia się bardzo dużo dialogów i tekstów, a ich zrozumienie jest konieczne do załapania dosyć skomplikowanej fabuły.

Psychonauts 2 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-3225 3.3 GHz / AMD Phenom II X6 1100T 3.3 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 1050 / Radeon RX 560 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 7(64-bit)

Psychonauts 2 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM:  GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 30 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski