Data modyfikacji:

Olympic Games Tokyo 2020 - oficjalna gra Igrzysk Olimpijskich

Japońska firma SEGA ewidentnie upodobała sobie masowe imprezy sportowe, ponieważ to już kolejna ich gra w portfolio, która porusza temat Igrzysk Olimpijskich. W tegorocznej edycji producent skupił się na zawodach w Tokio. Sprawdziłem, czy jest to tytuł godny uwagi czy zwykły zapychacz wydany przy okazji dużego wydarzenia.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

olympic games tokyo 2020

Czy warto zagrać w Olympic Games Tokyo 2020? Recenzja gry

Może to być zaskakujące, ale naprawdę z niecierpliwością wyczekiwałem premiery tej gry. Bardzo miło wspominam poprzednie tego typu projekty SEGI, przy których siedział godzinami i wspólnie z braćmi pobijałem rekordy. Nie mogłem się więc doczekać, kiedy znowu będę mógł wciskać jak szalony przyciski na padzie, żeby dopiec jako pierwszy do mety.

I muszę przyznać, że z jednej strony jestem usatysfakcjonowany, ale z drugiej czuję delikatne rozczarowanie – zacznę od tego drugiego. Trochę żałuję, że producent obrał styl graficzny, któremu bliżej do gier sportowych z Soniciem niż poważnej imprezy sportowej. Zdaję sobie sprawę, że odtworzenie realistycznych wizerunków wszystkich sportowców byłoby nieopłacalne i diabelnie trudne do zrealizowania, ale spokojnie można było rozwiązać to w inny sposób. Dobrym przykładem jest gra tego samego studia traktująca o Igrzyskach Olimpijskich z 2012 roku.

Kiedy już przyzwyczaiłem się do stylistyki Olympic Games Tokyo 2020, to ponownie wsiąknąłem w ten sportowy świat na wiele godzin. Do dyspozycji oddano prawie dwadzieścia różnorodnych dyscyplin, z czego większość wypada naprawdę fajnie. Olałbym jedynie drużynówki, jak piłka nożna czy rugby, ponieważ tutaj ewidentnie wychodzi na wierzch mały budżet i zbyt duża prostota w rozgrywce. Indywidualne zawody w większości przypadków są dopracowane, dzięki czemu zapewniają masę emocji.

Jeżeli z niecierpliwością wyczekujecie nadchodzących Igrzysk, to koniecznie powinniście zagrać w Olympic Games Tokyo 2020, choć pamiętajcie, że nie jest to wysokobudżetowa produkcja. Twórcom, pomimo kreskówkowej grafiki, udało się jednak odtworzyć ducha imprez sportowych. Polecam zagrać, zwłaszcza jeśli macie znajomych, którzy będą mieli ochotę dołączyć do wspólnej zabawy. Aczkolwiek zawsze zostaje wam tryb online i rywalizacja z graczami z całego świata.

Olympic Games Tokyo 2020 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Olympic Games Tokyo 2020?

Większość konkurencji w grze SEGI sprowadza się przede wszystkim do bardzo szybkiego i rytmicznego wklepywania konkretnych przycisków na padzie lub klawiaturze. Sterowanie jest więc tutaj bajecznie proste, dlatego o sukcesie na zawodach zadecyduje przede wszystkim wasze wyczucie tempa, szybkie palce i z pewnością odrobina szczęścia.

Przed rozpoczęciem każdej nowej konkurencji na ekranie wyświetlane są podstawowe porady przygotowane przez twórców, w których znajdziecie informacje odnośnie zasad danych zawodów i sterowania. Jeżeli będziecie zdobywać osiągnięciach w tych dyscyplinach, to odblokujecie dostęp do dodatkowych porad, dających cenniejsze wskazówki. Przydają się one na późniejszych etapach rozgrywki, kiedy przeciwnicy stoją na wyższym poziomie. Jeżeli chcecie w dowolnym momencie zapoznać się z samouczkami, to w menu głównym wybierzcie zakładkę „Moje dane”, a następnie kliknijcie w „Porady”.

Gdybyście w trakcie rozgrywki zapomnieli, jakie było dokładnie sterowanie, to wciśnijcie pauzę i w opcjach będziecie mogli sprawdzić klawiszologię. System ten został przemyślany w taki sposób, żeby na ekranie wyświetlało się wyłącznie sterowanie dotyczące dyscypliny, z jaką aktualnie się borykacie.

Pełna lista dyscyplin sportowych dostępnych w Olympic Games Tokyo 2020

Twórcy przygotowali aż osiemnaście różnorodnych dyscyplin sportowych, w których przejmujemy kontrolę nad stworzonym przez siebie zawodnikiem bądź całą drużyną. Kompletna lista prezentuje się następująco:

 1. Bieg na 100 metrów
 2. Bieg na 100 metrów przez płotki
 3. Rzut młotem
 4. Skok w dal
 5. Sztafeta 4 x 100 metrów
 6. Pływanie 100 metrów stylem dowolnym
 7. Pływanie 200 metrów stylem zmiennym
 8. Jazda na BMX
 9. Wspinaczka sportowa
 10. Boks
 11. Judo
 12. Tenis Stołowy
 13. Tenis
 14. Baseball
 15. Koszykówka
 16. Piłka nożna
 17. Rugby siódemki
 18. Siatkówka plażowa

Czy w Olympic Games Tokyo 2020 można zmienić kostium zawodnika?

Tak, produkcja daje taką możliwość. Gra SEGI nie jest w zupełności realistyczna, dlatego możecie ustawić dowolny kostium do każdej z konkurencji, nawet jeśli nie bardzo pasuje on do konkretnej dyscypliny sportowej.

W tym tytule nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w konkurencjach nastawionych na pływanie być ubranym w strój rugbysty. W zakładce „Kostiumy”, którą znajdziecie w menu głównym możecie także dodawać unikatowe czapki, gogle lub maski – jest to przydatne jeśli chcecie, żeby wasza postać wyróżniała się podczas rozgrywek sieciowych z innymi graczami.

Ile godzin zajmuje ukończenie Olympic Games Tokyo 2020?

Nie da się jednoznacznie określić, ile czasu potrzeba na ukończenie wszystkich konkurencji przygotowanych przez twórców. Zależy to przede wszystkim od waszych umiejętności oraz od tego, jak często będziecie powtarzać dane etapy, żeby zdobyć jak najlepsze wyniki. Przy Olympic Games Tokyo 2020 można bawić się zarówno przez dziesięć godzin, jak i spędzić przy tym tytule kilka miesięcy. Przypominam, że produkcja oferuje tryb wieloosobowy, który dodatkowo wydłuża czas gry.

Na czym zagrać w Olympic Games Tokyo 2020?

SEGA ewidentnie chciała, żeby wszyscy gracze mieli dostęp do ich najnowszej produkcji. W Olympic Games Tokyo 2020 zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach PlayStation 4, Xbox One, a nawet Nintendo Switch. Posiadacze platform PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S mogą uruchomić grę za sprawą wstecznej kompatybilności. Wersja dedykowana tym urządzeniom raczej nie jest przewidziana.

Premiera Olympic Games Tokyo 2020 – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży niemalże równy miesiąc przed rozpoczęciem się Igrzysk Olimpisjkich w Tokio. Miłośnicy sportów letnich mogą pobijać swoje rekordy już od 22 czerwca 2021 roku – data ta dotyczy wszystkich planowanych platform.

Czy gra Olympic Games Tokyo 2020 posiada polską wersję językową?

Tak, w grze dostępne są rodzime napisy. Zaskakujące jest też to, że wydawca przygotował także polski dubbing w postaci komentatora sportowego. Nie ma on za dużo do powiedzenia, ale to bardzo miły akcent, który należy docenić.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Olympic Games Tokyo 2020 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTS 450 / Radeon HD 5770 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 15 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Olympic Games Tokyo 2020 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • Miejsca na dysku: 15 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski