Data modyfikacji:

Najlepsze gry zręcznościowe na PC i konsole

Niektóre produkcje stawiają na rozbudowane elementy RPG-owe, zaś inne skupiają się przede wszystkim na taktycznym podejściu do rozgrywki. Do sprzedaży trafiają też gry, w których liczy się przede wszystkim spryt oraz zręczność gracza. To właśnie fajnym grom zręcznościowym przyjrzymy się w tym zestawieniu. Sprawdźcie nasze propozycje!
najlepsze gry zręcznościowe
Czytaj również: Najlepsze platformówki 2D

Super Mario Bros. Wonder

Choć najnowsza odsłona przygód wąsatego hydraulika zdaje się być nieco łatwiejsza od pozostałych dwuwymiarowych gier z jego udziałem, to jednak w żadnym stopniu nie wpłynęło to na frajdę płynącą z tej produkcji. Dzięki temu Super Mario Bros. Wonder stało się tytułem bardziej przystępnym dla młodszych użytkowników, a jeśli starzy wyjadacze szukają wyzwania, to znajdą je na opcjonalnych specjalnych poziomach. Dzieło Nintendo to pozycja obowiązkowa dla wszystkich właścicieli Switcha, ponieważ to, co twórcy zaoferowali pod względem rozgrywki, przechodzi ludzkie pojęcie. Super Mario Bros. Wonder to fenomenalna gra zręcznościowa, która nieustannie się zmienia, oferuje nowe mechaniki, zaskakuje na każdym kroku. Do tego tytuł posiada przepiękną, kolorową oprawę wizualną.

Ratchet & Clank: Rift Apart

A skoro mowa o produkcjach z bardzo dobrą grafiką, to nie sposób nie wspomnieć o przepięknej grze studia Insomniac Games. Oprawa wizualna Ratchet & Clank: Rift Apart nie jest jedynym pozytywnym elementem tego tytułu. Produkcja po raz kolejny ma niesamowicie dopracowany gameplay, który developer dopieszczał już od kilkunastu lat, kiedy to w 2003 roku zadebiutowała pierwsza odsłona na PlayStation 2. W najnowszej części nie zabrakło oczywiście szalonych i zabawnych sytuacji charakterystycznych dla przygód tych bohaterów, a także licznych sytuacji, w których trzeba było sięgnąć po jakąś wydziwną spluwę. Rift Apart bardzo sprawnie łączy etapy strzelankowe z platformowymi, które w dodatku zostały podkręcone przez portale przerzucające protagonistów po różnych miejscach na mapach.

Prince of Persia: The Lost Crown

Na trójwymiarową odsłonę Księcia Persji raczej musimy jeszcze trochę poczekać (jeśli w ogóle takowa się ukaże), ale nie ma co rozpaczać, ponieważ wydane w 2024 roku The Lost Crown bardzo dobrze wypełnia tę lukę w portfolio Ubisoftu. W tym przypadku twórcy zdecydowali się przygotować typową metroidvanię, w której gracze poruszają się po kilkunastu labiryntowych lokacjach, do których dostęp odblokowujemy wraz z uzyskaniem specjalnych mocy. W grze nie brakuje także pojedynków na miecze oraz niesamowicie wymagających etapów zręcznościowych, w których skaczemy nad kolcami, unikamy wylewających się z rur kwasów czy chronimy się przed wystrzeliwanymi ze ścian zatrutymi strzałkami. Jeżeli cenicie w grach wysoki poziom trudności i dużo zagadek środowiskowych, to Prince of Persia: The Lost Crown jest tytułem właśnie dla was.

Pac-Man World Re-Pac

Oryginalna wersja tej gry zadebiutowała w 1999 roku na pierwszym PlayStation i siłą rzeczy sprawdzenie dzisiaj tego wydania dla większości osób będzie niemożliwe do osiągnięcia. Na szczęście w 2022 roku do sprzedaży trafiła odświeżona edycja przygotowana przez studio Now Production. Okazało się, że gameplay w dalszym ciągu stał na bardzo wysokim poziomie, więc twórcy wprowadzili do niego wyłącznie kosmetyczne poprawki, skupiając się przede wszystkim na przygotowaniu od podstaw oprawy wizualnej. W efekcie otrzymaliśmy bardzo dopracowaną grę zręcznościową, która znacząco odbiega rozgrywką od klasycznych gier z udziałem tego bohatera. Pac-Man World Re-Pac to świetna platformówka zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy.

OlliOlli World

Teraz mam dla was propozycję bardzo specyficznej gry zręcznościowej, która łączy w sobie zarówno element platformówek, jak i produkcji sportowych – w tym konkretnym przypadku chodzi o jazdę na deskorolce. W OlliOlli World wcielamy się w wykreowanego przez siebie skejtera, a następnie musimy zaliczyć coraz to bardziej wymagające etapy w utopijnej krainie Radlandia. W produkcji nie ma chwili na przerwę, ponieważ gdy rozpoczniemy przejazd, to zatrzymujemy się dopiero na mecie. Oczywiście pod warunkiem, że uda nam się do niej dotrzeć! Dzieło studia Roll7 niekiedy potrafi napsuć krwi, gdyż w trakcie śmigania po lokacjach konieczne jest także wykonywanie skomplikowanych akrobacji na desce, aby zdobyć jak najwięcej punktów i zrealizować wyznaczone przez twórców cele.

Sonic Superstars

Jeżeli nie posiadacie Switcha i nie możecie zagrać w Super Mario Bros. Wonder, to na pozostałych platformach dostępna jest produkcja Sonic Superstars, która pod wieloma względami przypomina przebój Nintendo. SEGA również postanowiła powrócić do dwuwymiarowego środowiska, w którym szybki jeż zdecydowanie czuje się najlepiej. Produkcja znowu została podzielona na dosyć krótkie etapy, które należy przebiec w jak najszybszym tempie, jednocześnie zbierając złote krążki oraz cenne znajdźki. Brzmi łatwo, jednakże zapewniam was, że zaliczenie gry na sto procent to prawdziwa jazda bez trzymanki. Twórcy przygotowali niezwykle pokręcone mapy, a od niesamowitego tempa rozgrywki może się zakręcić w głowie.

Sackboy: Wielka przygoda

Szukacie dobrej gry zręcznościowej dla kilku graczy? W takim razie trafiliście w dobre miejsce, ponieważ Sackboy: Wielka przygoda to tytuł przygotowany z myślą o kooperacji dla czterech użytkowników. Każdy z graczy przejmuje kontrolę nad włóczkowym bohaterem i musi współpracować z resztą ekipy, aby poradzić sobie z zagadkami środowiskowymi i przygotowanymi przez twórców pułapkami. Choć produkcja wywodzi się z serii LittleBigPlanet, to jednak w tym przypadku nie otrzymaliśmy dwuwymiarowej platformówki, tylko kamera została zawieszona w powietrzu i z góry obserwuje poczynania graczy. Tytuł może pochwalić się przyjemną dla oka grafiką, którą z pewnością pokochają dzieciaki.

Kirby and the Forgotten Land

Jeśli miałbym wskazać najlepszą grę zręcznościową ostatnich lat, to prawdopodobnie postawiłbym na Kirby and the Forgotten Land. Dzieło studia HAL Laboratory to tak dobrze zrealizowana platformówka, że warto dla niej rozważyć zakup Nintendo Switcha. Produkcja nie tylko otrzymała dopracowaną oprawę graficzną, ale przede wszystkim zachwyca niesamowicie zróżnicowanym i rozbudowanym gameplayem. Główny bohater jest w stanie pochłaniać swoich przeciwników oraz otaczające go przedmioty, co daje mu dostęp do zupełnie nowych zdolności. Dzięki temu rozgrywka przez cały czas zaskakuje nas nowymi rozwiązaniami, co doskonale zgrywa się z fantastycznie zaprojektowanymi lokacjami.

Smerfy 2: Więzień Zielonego Kamienia

Nie sądziłem, że Smerfy jeszcze kiedykolwiek doczekają się porządnej gry, ale na szczęście serial animowany z 2021 roku choć w delikatnym stopniu przywrócił popularność tej marce. Czym prędzej podchwyciło to studio OSome, które najpierw wydało bardzo fajną produkcję Misja Złoliść, a w 2013 roku podzieliło się z graczami Więzieniem Zielonego Kamienia. Poprzednia część stawiała bardziej na platformowe mechaniki, natomiast Smerfy 2 to przede wszystkim gra zręcznościowa, w której bardzo często sięgamy po urządzenie SmerfoMix służące do eliminowania oponentów. Przyjemny tytuł dla młodszych graczy, dla których inne strzelanki są zbyt brutalne.
Zdjęcie: materiały prasowe Roll7
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.