Data publikacji:

Mitologia nordycka w grach

W ostatnich latach twórcy dzieł popkultury wręcz zakochali się w mitologii nordyckiej. Do sprzedaży trafia coraz więcej produkcji opowiadających o wikingach oraz kosmogonii skandynawskiej. Jeżeli nadal interesują was historie o poczynaniach Thora i innych bogów, to koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią tego artykułu. Przedstawimy w nim najciekawsze gry nawiązujące w mniejszym lub większym stopniu do mitologii nordyckiej.

Polecamy: Najlepsze gry o wikingach

mitologia nordycka w grach

Produkcje, które trafiły na poniższą listę dobierane były na podstawie przyjętej tematyki oraz wedle moich preferencji. Starałem się brać pod uwagę tytuły nieco nowsze, które bez problemu kupicie w internecie, a także uruchomicie na współczesnych platformach do grania.

Gry w klimatach mitologii nordyckiej. Polecane tytuły

  1. God of War
  2. Valheim
  3. Assassin’s Creed: Valhalla
  4. Hellblade: Senua’s Sacrifice
  5. Wiedźmin 3: Dziki Gon
  6. Jotun
  7. Vikings: Wolves of Midgard
  8. Tribes of Midgard
  9. The Banner Saga
  10. Northgard

God of War

Twórcy gier z pewnością częściej chcieliby wprowadzać radykalne zmiany w swoich ukochanych seriach, ale boją się ryzykować, bo nie wiadomo jak przyjmą to fani. Na szczęście studio Santa Monica postawiło wszystko na jedną kartę i wyrzuciło do kosza praktycznie wszystko, z czym dotychczas wiązaliśmy cykl God of War. W odsłonie z 2018 roku otrzymaliśmy nowy gameplay, bardziej dopracowaną fabułę, lepszą oprawę wizualną oraz całkowicie nowe realia. Od tej odsłony historia Kratosa kręciła się już wokół mitologii nordyckiej, a nie greckiej.

Twórcy w ciekawy sposób przerobili popularne mity (np. ten o Baldurze) i dostosowali je do fabuły w taki sposób, żeby opowiedzieć coś nowego, ale jednocześnie nie zatracając sensu oryginału. Jeśli więc szukacie wysokobudżetowej gry w tych klimatach, to obowiązkowo musicie sprawdzić God of War. W 2022 roku z kolei zadebiutuje kontynuacja o podtytule Ragnarok, która opowie o mitologicznym końcu świata.

Valheim

W 2021 roku gracze oszaleli na punkcie wieloosobowej gry Valheim, a przecież nawet oficjalnie nie trafiła ona jeszcze do sprzedaży. Produkcja zadebiutowała jednak w ramach Wczesnego Dostępu na platformie Steam i przyciągnęła do siebie rzesze użytkowników. A o czym w ogóle jest ten tytuł? To przede wszystkim survivalowy sandbox, w którym wcielamy się w wikingów i musimy przetrwać w niebezpiecznym świecie inspirowanym mitologią nordycką. Podczas zabawy nie tylko trzeba uważać na zagrożenia w postaci najróżniejszych przeciwników, ale konieczne jest także zadbanie o ciepły kąt, żeby nie zamarznąć od nordyckich mrozów.

Assassin’s Creed: Valhalla

W serii Assassin’s Creed już od samego początku pojawiały się wątki z gatunku science-fiction, które nawiązywały do pradawnej kosmicznej rasy znanej jako Pierwsza Cywilizacja. W najnowszych odsłonach producenci zaczęli jednak zauważać coraz większy potencjał we wszelkiej maści mitologiach i legendach. W odsłonie Origins mieliśmy okazję zmierzyć się z egipskimi bóstwami, Odyssey umożliwiło nam zetknięcie się z mitologią grecką, natomiast Valhalla położyła duży nacisk na mitologię nordycką.  Ubisoft tak bardzo rozwinął ten wątek, że umieścił w grze praktycznie oddzielną kampanię, w której mogliśmy zwiedzać Asgard oraz Jotunheim. Z kolei w 2022 roku do sprzedaży ma trafić bardzo duże rozszerzenie Świt Ragnaroku, gdzie przejmiemy kontrolę nad Odynem.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Dzieło studia Ninja Theory to zdecydowanie najbardziej mroczna i najpoważniejsza gra z tego zestawienia. Twórcy, poprzez motywy z mitologii nordyckiej, opowiedzieli dramatyczną historię celtyckiej wojowniczki, która postanowiła wyruszyć w niebezpieczną podróż, żeby uratować duszę swojego zmarłego ukochanego. Główna bohaterka boryka się jednak z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, które dodatkowo wyniszczają ją od środka. Senua nieustannie słyszy w głowie przekrzykujące się głosy, zachęcające ją bądź zniechęcające do działania. W dodatku całość sprawia wrażenie jednego wielkiego i przerażającego snu, przez co gracz, tak samo jak protagonistka, powoli zaczyna gubić się w tym, co jest prawdą, a co tylko wytworem wyobraźni.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

O growej serii Wiedźmin od CD Projekt RED bardzo często mówi się, że jest bardzo dobrą reprezentacją mitologii słowiańskiej. W istocie tak jest, choć oczywiście to tylko część prawdy – w rzeczywistości w całej serii można znaleźć nawiązania również do innych mitów, legend oraz folkloru. Andrzej Sapkowski sam określa swoje książki jako postmodernistyczne dzieła, które są mieszanką popularnych motywów, co doskonale odzwierciedla gra Dziki Gon. Tamtejsze Skellige to wypisz, wymaluj skandynawska kraina, która wręcz kipi od wikińskiego klimatu. W grze pojawiają się także liczne bestie, które można spotkać także w mitologii nordyckiej. Znalazło się również miejsce dla wielu wspominek o dawnej bogini Freyi.

Jotun

Jotun to niewielka produkcja niezależnego studia Thunder Lotus Games, która niski budżet nadrabia kreatywnością twórców. Producent zdecydował się na przygotowanie dwuwymiarowego hack & slasha z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym. Całość natomiast oprawił ręcznie rysowaną oprawą wizualną, która prezentuje się fenomenalnie – zarówno jeśli chodzi o statyczne obrazki, jak i animacje ruchów postaci. Daniem głównym są pojedynki z potężnymi bossami inspirowanymi mitologią nordycką. Główną bohaterką jest z kolei wojowniczka o imieniu Thora, która po śmierci musi udowodnić bogom swoją wartość, żeby otrzymać wstęp do Walhalli.

Vikings: Wolves of Midgard

Uwielbiacie serię Diablo i aktualnie macie zajawkę na mitologię nordycką? W takim razie nie pozostaje wam nic innego, jak kupić własny egzemplarz gry Vikings: Wolves of Midgard. Pod względem rozgrywki dzieło studia Games Farm do złudzenia przypomina to, co można zobaczyć w kultowym cyklu firmy Blizzard. Różnica polega jednak na tym, że tutaj wcielamy się w przywódcę klanu wikingów, którego zadaniem jest uratowanie krainy Midgard przed nadchodzącym końcem świata, czyli Ragnarokiem. Po drodze zwiedzamy mitologiczne światy, walczymy z gigantami oraz potężnymi bogami. W grze dostępny jest też tryb kooperacji.

Tribes of Midgard

Dzieło studia Norsfell Games to kolejna wariacja na temat mitologii nordyckiej. Twórcy przygotowali wciągającą grę kooperacyjną, w której gracze przejmują kontrolę nad dzielnymi wikingami. Jak to zwykle bywa w tego typu produkcjach, powoli nadchodzi Ragnarok, dlatego dzielni wojowie muszą przygotować się do tego trudnego czasu, m.in. poprzez zbieranie surowców oraz ochronę swojej wioski przed coraz bardziej agresywnymi potworami, atakującymi każdej nocy.

The Banner Saga

Seria The Banner Saga to prawdziwa gratka dla miłośników mitologii nordyckiej. Studio Stoic zadbało o to, żeby ich produkcje nie tylko oferowały ciekawy gameplay, ale także wciągającą i przejmującą historię. Rozgrywka w dużej mierze sprowadza się do prowadzenia turowych pojedynków z przeciwnikami, ale także sporo miejsca poświęca przerywnikom fabularnym wykonanym w stylu visual noveli.

Northgard

Na koniec zostawiłem coś ciekawego, co powinno przypaść do gustu osobom znudzonym grami akcji. Zespół Shiro Games wykorzystał motywy z mitologii nordyckiej do stworzenia rozbudowanej strategii ekonomicznej z rozgrywką w czasie rzeczywistym. Podczas zabawy użytkownicy muszą rozbudowywać swoje wioski, pozyskiwać nowych wojowników oraz zbierać surowce potrzebne do przetrwania mrozów.  Pod względem gameplayu, produkcję można porównać do kultowej serii The Settlers.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.