Data modyfikacji:

Najlepsze gry o wikingach. Nie tylko Assassin's Creed ValhallaWikingowie to niezwykle wdzięczny temat dla twórców gier – głównie dlatego, że można do niego podejść na wiele sposobów. Niektórzy producenci stawiają na realistyczne ukazanie tych dzielnych wojowników, zaś dla innych ludzie z Północy są przyczynkiem do stworzenia gry w klimatach fantasy. W tym zestawieniu zebraliśmy najlepsze produkcje bazujące na historii i wierzeniach wikingów.
wiking

Gry o wikingach, w które warto zagrać. Polecane tytuły


Produkcje, jakie trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie przyjętej tematyki, ocen w serwisie Metacritic oraz moich preferencji. Każdy z wymienionych tytułów bez problemu kupicie za pomocą serwisu Ceneo.pl.

1. Assassin’s Creed Valhalla
2. Hellblade: Senua’s Sacrifice
3. God of War
4. Expeditions: Viking
5. Vikings: Wolves of Midgard
6. Ancestors Legacy
7. Trylogia The Banner Saga
8. Northgard
9. Bad North
10. Jotun: Valhalla Edition

Assassin’s Creed Valhalla


Pomysł na tekst wziął się z tego tytułu, dlatego Assassin’s Creed Valhalla nie mogło zabraknąć na mojej liście. Głównie też dlatego, że twórcom udało się w bardzo ciekawy sposób przedstawić wikingów z okresu IX wieku. Ubisoft nie tylko poradził sobie z dosadnym zaprezentowaniem najazdów ludzi Północy na Anglię, ale także bardzo zgrabnie wplótł w opowieść wątki znane z mitologii nordyckiej. Efekt końcowy wyszedł naprawdę dobrze, dzięki czemu jest to jedna z lepszych odsłon cyklu. 

Hellblade: Senua’s Sacrifice


Jeżeli szukacie gry inspirowanej mitologią nordycką, która zaoferuje wam coś więcej, niż tylko rozrywkę, to obowiązkowo musicie sprawdzić Hellblade: Senua’s Sacrifice. Dzieło studia Ninja Theory uderza w ciężkie tony, ponieważ gracze przejmują kontrolę nad celtycką wojowniczką borykającą się z chorobą psychiczną. Zdecydowanie zalecam grać w słuchawkach – dzięki temu gracze mogą jeszcze bardziej poczuć ból i zagubienie protagonistki, w której głowie szepczą cały czas tajemnicze głosy. 

God of War


Marka God of War przez większość odsłon nawiązywała do mitologii greckiej. Twórcy odpowiedzialni za ten tytuł stwierdzili, że Kratos nie ma tam już nic do roboty, dlatego najwyższa pora spróbować z nowym settingiem. Przeniesienie akcji do lokacji znanych z mitologii nordyckiej było strzałem w dziesiątkę. Nie tylko pozytywnie wpłynęło to na rozwój fabuły, ale także zachęciło producenta do porzucenia przestarzałego gameplayu na rzecz niezwykle dopracowanego slashera z elementami RPG. 

Expeditions: Viking


Tym razem mam propozycję produkcji o wikingach, która przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom gier turowych. Expeditions: Viking to bardzo ciekawy RPG z elementami strategicznymi, w którym zostajemy przeniesieni do drugiej połowy VIII wieku. Dużą siłą dzieła studia Logic Artis jest ogromna swoboda działania, która sprawia, że opowieść nie jest liniowa, tylko gracz ma wpływ na jej rozwój. 

Vikings: Wolves of Midgard


Vikings: Wolves of Midgard to bardzo ciekawa gra o wikingach, która stylem rozgrywki przypomina kultową serię Diablo. W tym przypadku również mamy do czynienia z krwawym i widowiskowym hack & slashem, tyle że zamiast z diabelskimi pomiotami, musimy walczyć z istotami wywodzącymi się z kultury nordyckiej. Na graczy czeka dosyć długa kampania oraz możliwość zabawy w trybie kooperacji dla dwóch graczy. 

Ancestors Legacy


Polskie studio Destructive Creations również dołożyło swoją cegiełkę do tematu gier traktujących o wikingach. W Ancestors Legacy nie pełnią jednak oni głównej roli, tylko stanowią jeden z segmentów kampanii fabularnej. Produkcja dosyć mocno trzyma się faktów historycznych, dzięki czemu podczas zabawy będziemy mogli wziąć udział w prawdziwych bitwach wynikających z najazdów wikingów na Wyspy Brytyjskie.

Trylogia The Banner Saga


Studio Stoic w swojej trylogii nie opowiedziało bezpośrednio historii o wikingach, lecz bardzo mocno wzorowało się na tamtejszej kulturze i mitologii. W The Banner Saga na przestrzeni trzech części śledzimy losy grupki ludzi oraz olbrzymów, którzy w wyniku nadchodzącej zagłady, próbują znaleźć bezpieczne miejsce do życia. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękna oprawa wizualna inspirowana filmami animowanymi z dawnych lat. 

Northgard


Mitologia nordycka jest tak bardzo rozbudowana, że kwestią czasu było, aż jakiś twórca zdecyduje się na stworzenie własnej strategii czasu rzeczywistego. Shiro Games oddało w ręce graczy bardzo przyjemną produkcję, która czerpie garściami z takich klasyków jak Age of Empires czy The Settlers. Ciekawym urozmaiceniem RTS-owego gameplayu są elementy survivalowe wynikające z mroźnych zim nawiedzających świat gry. 

Bad North


Kolejna strategia czasu rzeczywistego na tej liście, która jednak w żadnym stopniu nie przypomina wcześniej wymienionych tytułów. Bad North to stosunkowo niewielkie dzieło, nadrabiające ciekawym pomysłem na gameplay oraz uroczą oprawą wizualną. Całość rozgrywa się na niewielkich mapach, na których musimy odpierać fale wrogich jednostek. Ciekawostką jest to, że w grze studia Plausible Concept to właśnie wikingowie pełnią rolę czarnych charakterów. 

Jotun: Valhalla Edition


Jeśli przykładacie bardzo dużo uwagi do warstwy wizualnej gier, to Jotun: Valhalla Edition powinno zwalić was z nóg. Studio Thunder Lotus Games postawiło na ręcznie rysowaną grafikę, która prezentuje się oszałamiająco! Do tego należy dorzucić tajemniczą atmosferę oraz niezwykle wciągający i wymagający gameplay. Zdecydowanie jest to jeden z ciekawych hack & slashy dostępnych na rynku. 
Autor: Łukasz Morawski