Data modyfikacji:

Microsoft Flight Simulator na Xbox Series X - recenzja

2020 rok stał pod znakiem koronawirusa, co oczywiście negatywnie przełożyło się na branżę lotniczą. Paradoksalnie to właśnie w tym okresie na komputerach osobistych triumfowała gra Microsoft Flight Simulator, w które gracze mogli zasiąść za sterami samolotów i wyruszyć w podróż wokół całego ziemskiego globu. Wielki przebój Microsoftu w końcu zawitał na konsoli Xbox Series X, pokazując jak duża moc drzemie w tej platformie. W tekście znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące konsolowej wersji gry.

microsoft flight Simulator

Czy warto zagrać w Microsoft Flight Simulator? 

Jeżeli jesteście ciekawi mojej opinii o tej grze, to zachęcam was do zapoznania się z recenzją Microsoft Flight Simulator, którą przygotowałem przy okazji premiery wersji na komputery osobiste. Edycja na Xbox Series X różni się jednak pod niektórymi względami, dlatego o tych zmianach przeczytacie w dalszej części tego tekstu.

Grafika w Microsoft Flight Simulator na Xbox Series X

Jeżeli pamiętacie premierę tej gry na PC, to z pewnością spotkaliście się z opiniami odnośnie przepięknej, niemalże fotorealistycznej grafiki, która potrzebowała do działania mocarnego komputera. Dlatego też gracze mieli obawy, czy konsole Microsoftu będą w stanie udźwignąć tak bardzo wymagający tytuł.

Mam dla was dobrą informację – jeżeli z niecierpliwością wyczekiwaliście premiery Microsoft Flight Simulator na Xbox Series X, to na pewno się nie zawiedziecie. Produkcja działa w rozdzielczości 4K i wyświetla obraz w trzydziestu klatkach na sekundę. Oczywiście lepsze byłoby 60 FPS, ale na szczęście rozgrywka jest płynna, nawet kiedy lecimy nad bardzo dużymi metropoliami w stylu Nowego Jorku.

Gdyby jednak zależało wam na większej płynności obrazu, to musicie zaopatrzyć się w telewizor posiadający funkcję VRR (Variable Refresh Rate). Dzięki tej technice zmiennej częstotliwości odświeżania, produkcja będzie w stanie wyciągnąć przynajmniej 10 FPS-ów więcej.

Jeśli natomiast chodzi o jakość oprawy wizualnej, to tutaj nie można grze zarzucić niczego złego. Zasięg rysowania obiektów jest bardzo duży, warunki atmosferyczne prezentują się fantastycznie, a modele samolotów oraz otoczenie w niczym nie ustępują wersji komputerowej.

Czy Microsoft Flight Simulator działa na Xbox Series S?

Jak zapewne wiecie, Xbox Series S nie różni się od wersji X wyłącznie brakiem napędu. To wydanie konsoli oferuje także nieco gorsze podzespoły, dzięki czemu konsola dostępna jest w niższej cenie. Twórcy zdołali jednak zoptymalizować swój tytuł do tego stopnia, że nawet stosunkowo słaby XSS jest w stanie zaoferować rozgrywkę na bardzo wysokim poziomie.

Tutaj również mamy do czynienia z trzydziestoma klatkami na sekundę (choć momentami pojawiają się delikatnie chrupnięcia), ale zamiast rozdzielczości 4K, gra śmiga w natywnym 1080p. Studio Asobo musiało także delikatnie ograniczyć niektóre efekty wizualne oraz nieco zmniejszyć zakres rysowania obiektów na mapie. Mimo wszystko całość wygląda i działa bardzo dobrze.

Microsoft Flight Simulator a kontroler od Xboksa. Jak wygląda sterowanie w wersji konsolowej?

Twórcy gry musieli dostosować swoją produkcję do joypadów i trzeba przyznać, że bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Oczywiście kontrolowanie samolotu za pomocą pada jest mocno uproszczone względem edycji pecetowej, ale w dowolnym momencie można przejść w tryb kursora, żeby ręcznie operować wszystkimi przełącznikami znajdującymi się na kokpicie.

Ile potrzeba wolnego miejsca na dysku dla Microsoft Flight Simulator?

Temat jest niezwykle istotny, zwłaszcza dla osób, które planuję grać w grę studia Asobo na Xbox Series S. Wersja konsolowa na ten moment zajmuje 102,1 GB oraz ma dodatkowo zarezerwowane 16 GB pamięci na zapisane dane. Jest to całkiem konkretny wynik, dlatego pamiętajcie o tym, kiedy macie na dysku zainstalowane inne produkcje. Możliwe, że niektóre z nich będziecie musieli odinstalować. Przygotujcie się też na spore aktualizacje – niektóre z nich mogą ważyć nawet 30 GB.

Jaka jest nowa zawartość w Microsoft Flight Simulator na Xbox Series X?

Wraz z premierą konsolowej wersji gry, produkcja otrzymała kilka nowości oraz modyfikacji trybów, które zadebiutowały wraz z edycją pecetową. Lista najważniejszych zmian prezentuje się następująco:

  • Tryb „Loty Zapoznawcze” został zaktualizowany o dziesięć nowych atrakcyjnych miejsc, jakie można znaleźć na świecie. Mowa o takich lokacjach, jak Tokio, Fudżi, San Francisco, Park Narodowy Yosemite, Londyn, Fort William, Paryż, Parki Narodowe Vercors i Ecrins, Kopenhaga oraz Lofoty. W tym trybie dostępny jest instruktor lotu, odpowiadający za większość czynności pilota. Zadaniem gracza jest cieszenie się widokami, a nie martwienie o kontrolowanie maszyny.
  • Tryb „Szkolenia Lotnicze” znacząco rozbudowano i zmodyfikowano, żeby był bardziej przystępny oraz ciekawszy. Dotychczas było dostępnych osiem samouczków, ale w ich miejsce wskoczyło ponad dwadzieścia krótszych misji treningowych. Zachętą do ich ukończenia są przyznawane na końcu oceny.
  • Do gry dołączyła nowa funkcja „Land Anywhere”, dzięki której gracze mogą lądować samolotami na wodzie, piasku oraz śniegu. Twórcy zdają sobie sprawę, że lądowanie na lotnisku może sprawiać problem nowicjuszom, dlatego ułatwili im zadanie. Ponadto za sprawą tej funkcji łatwiej będzie można zwiedzać interesujące miejsca, których nie widać dobrze z powietrza.
  • Jeszcze bardziej rozbudowano pomoc dla graczy. Sztuczna inteligencja w dowolnym momencie może przejąć kontrolę nad maszyną, a także przekazać graczowi istotne informacje, które ułatwią mu samodzielne prowadzenie samolotu.

Ile godzin zajmuje ukończenie Microsoft Flight Simulator?

To nie jest produkcja, którą można ukończyć. W przypadku tego dzieła nie macie żadnych ograniczeń pod postacią misji do zaliczenia czy fabuły do ukończenia. Tutaj po prostu wybieracie samolot i lotnisko, następnie ustalacie trasę i lecicie. Czasami pół godziny, a czasami pięć godzin – w zależności od odległości.

Microsoft Flight Simulator – poradnik dla początkujących

Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z tego typu produkcjami, to obowiązkowo przed rozpoczęciem gry powinniście zaliczyć samouczki przygotowane przez twórców. Polecam też zajrzeć do poradnika Microsoft Flight Simulator, którzy przygotowałem z myślą o nowicjuszach przy okazji premiery wersji pecetowej. Zachęcam też do zapoznania się z poniższym materiałem wideo prezentującym jeszcze więcej wartościowych wskazówek:

 

Na czym zagrać w Microsoft Flight Simulator?

Początkowo dzieło studia Asobo udostępnione zostało wyłącznie na komputerach osobistych, gdzie maksymalnie wykorzystało możliwości współczesnych kart graficznych. Następnie produkcja została zoptymalizowana pod kątem konsol Xbox Series X i S. O wersji na platformę Xbox One raczej możemy zapomnieć – podobnie, jak o wydaniu gry na konkurencyjnych konsolach.

Premiera Microsoft Flight Simulator – kiedy?

Wersja na komputery osobiste rozgrzewa serca miłośników lotnictwa już od 18 sierpnia 2020 roku. Natomiast wydanie konsolowe zadebiutowało 27 lipca 2021 roku. Grę można kupić zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej. Microsoft Flight Simulator jest także dostępny bez dodatkowych opłat dla subskrybentów usługi Xbox Game Pass.

Grę do testów dostarczyła firma Xbox Polska, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski