Oczekujecie od komiksów bardziej dojrzałych treści, a nie tylko kolorowych historyjek o trykociarzach? W takim razie trafiliście w dobre miejsce. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym komiksom dla dorosłych odbiorców.
Komiksy do zestawienia dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl. Każdy z wymienionych tytułów przeznaczony jest dla odbiorców, którzy ukończyli już osiemnaście lat, dlatego nie powinien być czytany przez dzieci ze względu na brutalność oraz wulgarny język.
Sprawdź także: Marvel komiksy: chronologia.Gra wideo Bloodborne od studia FromSoftware zabrała graczy do niezwykle mrocznego miasta Yharnam, na ulicach którego rozpanoszyły się agresywne bestie, a ludzie borykają się z tajemniczą chorobą.
Twórcy komiksu bazującego na hicie z PlayStation 4 również poszli w tym kierunku, dzięki czemu rysunkom towarzyszy ta sama nieprzyjemna atmosfera, a projekty postaci oraz lokacji potrafią przyprawiać o gęsią skórkę. Komiksy z serii „Bloodborne” wyróżniają się pięknymi i niepokojącymi ilustracjami przygotowanymi przez polskiego artystę Piotra Kowalskiego.
„Strażnicy” Alana Moore’a to zdecydowanie jeden z ważniejszych komiksów superbohaterskich w historii popkultury. Autor w ciekawy sposób podszedł do dekonstrukcji peleryniarzy, którzy w jego wizji świata byli już reliktami przeszłości, nie potrafiącymi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Komiks porusza wiele istotnych dla ludzkości spraw i pomimo kilkudziesięciu lat na karku, nadal jest przerażająco aktualny. Świadczy to tylko o tym, jak wybitny był scenariusz przygotowany przez brytyjskiego twórcę komiksów.
Każde dziecko wychowuje się na baśniach opowiadanych przez rodziców. Współcześnie jednak wiele oryginalnych historii zostało złagodzonych, przez co niektóre opowiadania straciły swój pierwotny wydźwięk.
Twórcy komiksowej serii „Baśnie” postanowili porzucić grzeczne opowiastki na rzecz mięsnych fabuł nie unikających trudnych tematów. W cyklu Billa Willinghama czytelnicy obserwują najważniejsze postacie znane z popularnych baśni, których światy przeplatają się z rzeczywistością normalnych ludzi.
Jeśli szukacie komiksów dla dorosłych z gatunku horrorów, to „Kaznodzieja” będzie właśnie dla was. Twórcy w swoim dziele nie bali się opowiadania odrażających historii z obślizgłymi postaciami w roli głównej.
Już sam bohater cyklu jest mocno kontrowersyjny – czytelnicy mają bowiem do czynienia z tytułowym kaznodzieją niestroniącym od alkoholu i innych życiowych uciech. Fabuła kręci się wokół Boga, który zwiał z nieba i ukrywa się gdzieś na ziemskim padole. Brzmi intrygująco? Nic dziwnego, bo tak właśnie jest.
Komiksy superbohaterskie często utożsamiane są z kiczem i kolesiami, którzy zakładają gacie na legginsy. Postać Franka Castle’a zdecydowanie wyłamuje się z tego stereotypowego traktowania postaci Marvela.
Mężczyzna po brutalnej śmierci swojej rodziny postanawia wymierzać sprawiedliwość w jedyny skuteczny sposób – bezwzględnie i bez żadnej litości dla kryminalistów. Choć Punisher pojawia się gościnnie w delikatniejszych treściowo komiksach, to jednak jego główna seria zawsze skierowana była w stronę dojrzałego odbiorcy.
Jeżeli czytaliście kultową sagę Andrzeja Sapkowskiego, graliście w trylogię autorstwa CD Projekt RED lub oglądaliście serial na Netfliksie, to doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że marka Wiedźmin oferuje wyłącznie treści dla dorosłych.
Fani franczyzy mają także możliwość kontynuowania swojej przygody z Geraltem z Rivii w czterotomowej serii komiksów. W tym przypadku również nie brakuje golizny, soczystego słownictwa oraz rozpłatanych monstrów czających się na bezbronnych wieśniaków.
Sprawdź również gry, w których mógłby wystąpić Wiedźmin.
Kolejny cykl horrorów na tej liście, jaki przypadnie przede wszystkim do gustu miłośnikom horrorów. W Hellblazerze śledzimy losy niejakiego Johna Constantine’a parającego się egzorcyzmami oraz uliczną magią. Główny bohater serii to postać niezbyt przykładna, często podejmująca decyzje nie mające nic wspólnego z moralnością.
Przy poszczególnych zeszytach pracowało wielu znanych scenarzystów (Neil Gaiman, Grant Morrison, Garht Ennis itp.), którym wspólnie udało się wykreować jednego z ciekawszych komiksowych antybohaterów. Zdecydowanie warto sprawdzić.
Wielbiciele fantastyki z pewnością doskonale znają postać Conana z Cymerii, którą stworzył pisarz Robert E. Howard na potrzeby swojej serii książek z gatunku fantasy. Barbarzyńcy nie są osobami kojarzonymi z delikatnością, dlatego po komiksie możecie spodziewać się konkretnej rzezi, nie odstającej w niczym od brutalności książkowego pierwowzoru.
Serial animowany „Rick i Morty” stał się niespodziewanym fenomenem, prawdziwym świętym graalem zagorzałych miłośników science fiction i popkultury. Produkcja doczekała się także serii komiksów, których poziom nie jest w żadnym stopniu niższy od oryginału.
Tytułowi bohaterowie nadal podróżują po alternatywnych rzeczywistościach i innych galaktykach, spotykając po drodze coraz to bardziej pokręcone postacie – te zazwyczaj nie są przyjaźnie nastawione do obcych. W komiksach nie zabrakło oczywiście charakterystycznego dla serialu czarnego poczucia humoru.
Postać Deadpoola obecnie utożsamiana jest przede wszystkim z charyzmatycznym Ryanem Reynoldsem. Warto jednak pamiętać o komiksowym pierwowzorze, który w swoim szaleństwie przesuwa się o kilka kroków dalej od filmowego odpowiednika. Jeśli lubicie abstrakcyjne poczucie humoru oraz przełamywanie czwartej ściany, to koniecznie sięgnijcie po serię komiksów z Deadpoolem w roli głównej.
Autor: Łukasz Morawski