Data publikacji:

Wymiana karty graficznej w laptopie. Jak ją wymienić?

Obecna karta graficzna nie jest w stanie unieść ciężaru rozgrywki nowych gier, które wyprzedzają się w oferowaniu nowych, efektownych wrażeń wizualnych? Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając nową kartę graficzną oraz w jaki sposób wymienić ją samodzielnie w swoim laptopie.

wymiana karty graficznej w laptopie

Kto powinien zainteresować się wymianą karty graficznej? 

Wymiana karty graficznej w naszych laptopach, szczególnie gamingowych, jest przedmiotem wielu dylematów. Z jednej strony do komfortowego ogrywania najnowszych gier, potrzebujemy silnej karty graficznej, która w połączeniu z wydajnym procesorem będzie mogła unieść ciężar spektakularnych efektów wizualnych.

Z drugiej jednak strony wiele osób boi się inwestować ciężkie pieniądze w kartę, która już za kilka kolejnych lat będzie przestarzała. Kto więc powinien tak naprawdę zainteresować się kupnem nowej karty graficznej?

Warto mieć świadomość, że nowe generacje kart graficznych są wydawane w 2-, 3-letnich cyklach. Co to dla nas oznacza? Oznacza to, że kupując kartę najnowszej generacji, mamy pewność, że przez najbliższe lata bez problemu odpalimy każdą najnowszą grę. Jednak posiadanie karty starszej generacji wcale nie wyklucza tego, że zabawa z nowym hitem nie będzie płynna i komfortowa.

Jeśli zależy nam na tym, by rozrywka z najnowszymi produkcjami była prezentowana z najlepszej jakości grafiką, powinniśmy zastanowić się nad wymianą naszej dotychczasowej karty graficznej dopiero w momencie, gdy od zakupu ostatniej minęło 4-5 lat. Taki odstęp czasu w zupełności pozwoli nam na posiadanie relatywnie świeżego sprzętu, który umożliwi nam rozgrywkę na najwyższym poziomie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowej karty graficznej?

Wybór karty graficznej to niewątpliwie duży problem dla osób, które nie są obyte w obszarze IT i hardware'u. Jest jednak kilka czynników, które warto sprawdzić, by wybór karty był łatwy zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które wcześniej nie orientowały się na rynku kart graficznych.

Po pierwsze, pamięć RAM. Jest to kluczowy parametr, od którego uzależniona jest płynność rozgrywki w najnowszych grach. Standardowa karta graficzna posiada 2 GB, co jest optymalną wartością dla mniej wymagających graczy oraz użytkowników, którzy używają laptopa do prac biurowych. Jeśli zależy nam na wyciśnięciu maksymalnych efektów z najnowszych gier, powinniśmy zainwestować w kartę graficzną zawierającą 4 GB.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kartę graficzną? Złącza, jakimi podłączane jest urządzenie oraz jakość chłodzenia. Najpopularniejsze i najwygodniejsze formy złączy to HDMI oraz DisplayPort. To na nich powinniśmy skupić swoją uwagę. Chłodzenie odpowiada natomiast za prawidłową pracę karty nawet w momencie, gdy jest ona bardzo obciążona. Dzięki dobremu systemowi chłodzenia możemy mieć pewność, że karta będzie służyła nam przez długi czas nawet przy wymagającej rozgrywce.

Proponowane modele nowoczesnych kart graficznych

Pomimo porad dotyczących wyboru idealnej karty graficznej, dalej mamy problem z wyborem idealnego produktu? Poniżej przedstawione zostały przykłady dwóch świetnych kart graficznych, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim graczom oczekującym najwyższej jakości. 

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER 6GB OC to najwyższa jakość, jaką obecnie możemy otrzymać za rozsądną cenę. 6 GB pamięci RAM i potężny proces pozwala nam na rozgrywkę z wykorzystaniem najwyższych ustawień graficznych. Dodatkowo innowacyjna technologia chłodzenia Windforce 2x rozprasza ciepło dzięki dwóm wentylatorom działającym w przeciwnych kierunkach obrotu.

XFX Radeon RX 580 GTS XXX OC+ 8GB to kolejna potężna karta, która dzięki najnowszym technologiom pozwoli nam na wiele lat spokoju w obszarze grania na najwyższych detalach. Wydajność, którą karta zawdzięcza architekturze Polaris, jest osiągana przy niskim poborze energii, co jest innowacyjnym rozwiązaniem w branży kart graficznych. Dodatkową zaletą rozwiązania jest półpasywny układ chłodzenia, który posiada bezpośredni styk z sekcją zasilania, pamięciami RAM oraz z GPU.

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

Wymiana karty graficznej to jedna z popularniejszych czynności, jaką przyjdzie nam wykonywać w przypadku pracy z podzespołami laptopa. Jednak w odróżnieniu od stacjonarnych komputerów, wymiana karty graficznej w laptopie nie zawsze jest możliwa. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków laptopy są skonstruowane w taki sposób, że nie ma możliwości wymiany jakiego podzespołu, w tym karty graficznej.

Istnieją jednak warunki, dla których karta graficzna może być wymieniona w laptopie. Niezbędne jest nam jednak takie urządzenie, które posiada złącze MXM. Jest to standard, który można analogicznie porównać do popularnego złącza PCO-Express z komputerów stacjonarnych. Jeśli złącze MXM jest widoczne, możemy wykonać samodzielnej podmiany karty graficznej. Niezbędne jest jednak, po pierwsze, wybranie karty, która rozmiarem idealnie wpasuje się do obecnej karty. Często wymiana karty graficznej jest związana z koniecznością zainstalowania sterowników karty graficznej, jednak warto to wykonać z użyciem odpowiedniej instrukcji.

Co w momencie, gdy laptop nie posiada złącza MXM, a karta graficzna jest zintegrowana z płytą główną? Nie warto się poddawać - wciąż istnieje możliwość wymiany karty graficznej, jednak do tego procesu przyda nam się wsparcie profesjonalnego serwisu komputerowego. Proces wymiany karty zintegrowanej może wymagać lutowania i posiadania odpowiednich kompetencji, którymi nie dysponują osoby bez odpowiedniej wiedzy oraz wykształcenia.

Jeśli nie posiadamy złącza MXM, a podejrzliwie podchodzimy do usługi lutowania karty zintegrowanej z płytą główną, zawsze możemy zainwestować w zewnętrzną kartę graficzną do laptopa. Za pomocą specjalnej przystawki, w której montowana jest karta graficzna, jakość gry wyraźnie poprawi się, a my będziemy mieli możliwość ogrania najnowszych tytułów bez potrzeby wykonywania skomplikowanej wymiany karty w samym laptopie.

Autor: Norbert Rukowski