Data publikacji:

Mini PC do gier – czy komputery o małych rozmiarach nadają się do gamingu?

Komputery typu Mini PC (często zwane też nettopami) to kompaktowe urządzenia przeznaczone dla użytkowników niemających miejsca na pełnowymiarowe pecety stacjonarne. Maszyny tego typu odznaczają się również bardzo cichą pracą oraz wysoką energooszczędnością. Z reguły sprzęt przeznaczony jest głównie z myślą o użytku biurowym, jednak w ostatnich latach na rynku można znaleźć wiele modeli, których podzespoły pozwalają na zabawę nawet z najnowszymi grami. Pojawia się zatem pytanie, czy dla gracza maszyna tego typu jest rozsądną alternatywą dla zwykłego PC?
mini pc do gier

Mini PC do gier. Co to jest?

Mini PC oryginalnie były projektowane z myślą o użytku biurowym, ponieważ komputery te zamknięte były w niewielkiej obudowie i zawierały wyłącznie najbardziej niezbędne komponenty, które zintegrowane zostały w większości z dedykowaną płytą główną. Sprzęt oferował niewielką wydajność, za to był niezwykle energooszczędny i cichy (wiele modeli pozbawionych było jakichkolwiek wentylatorów). Przez lata sprzęt kupowany był więc głównie przez odbiorców biznesowych.
Wraz z intensywnym rozwojem technologii mobilnych w ostatnich kilkunastu latach na rynku zaczęły pojawiać się Mini PC korzystające z najnowszych kompaktowych układów graficznych i procesorów montowanych w laptopach i smartfonach, które odznaczały się znacznie większą mocą. Dzięki temu premiowe modele pecetów tego typu pozwalają już nie tylko na wykonywanie prostych zadań w edytorach tekstu lub przeglądanie sieci. Wiele z nich bez problemu radzi sobie z profesjonalnym oprogramowaniem do edycji filmów, grafiki i zdjęć, a także do projektowania.

Czy jednak Mini PC są dobrą propozycją dla graczy?

Odpowiedź będzie tutaj raczej przecząca. Po pierwsze, modele dostępne na rynku nie zostały w większości stworzone do tego celu. Dla miłośnika elektronicznej rozrywki najważniejszym podzespołem peceta jest niewątpliwie układ graficzny. Opisywane komputery przeważnie wyposażone są w zintegrowane GPU, które będą sprawiać problemy nawet w starszych grach, pozwalając co najwyższej na zabawę przy niskich lub średnich detalach, zaledwie w 30–60 klatkach na sekundę (FPS). 
W dedykowane GPU wyposaża się wyłącznie najdroższy i najbardziej zaawansowany sprzęt. Nawet jeżeli są to najnowsze układy AMD lub Nvidii, ze względu na ograniczenia wynikające z wielkości komputera producenci wykorzystują ich mobilne warianty montowane w laptopach. Oznacza to, że nie są one w stanie dorównać swoim stacjonarnym odpowiednikom. Najnowsze Mini PC z górnej półki co prawda umożliwiają zabawę z najnowszymi tytułami, ale głównie w rozdzielczości 1080p i 1440p, przy wysokim poziomie detali, nieraz w ponad 60 FPS-ach. 
Komputery nie radzą sobie jednak najlepiej z zaawansowanymi technologiami graficznymi, takimi jak ray tracing, z reguły bardzo mocno obciążającymi PC. Pamiętajmy, że karty graficzne montowane w komputerach stacjonarnych pochłaniają ogromne ilości mocy, dlatego wymagają pomocy zaawansowanych systemów chłodzenia, składających się z dużych radiatorów i kilku połączonych z nimi wentylatorów.
Plusem wysokiej klasy Mini PC jest to, że wyposażone są w duże i ultraszybkie dyski SSD o pojemności od 1 TB do 2 TB, a także bardzo często 32 GB pamięci RAM, co pomaga w pracy z wieloma grami. Niestety koszt zakupu tego typu maszyny jest często wyższy o kilkadziesiąt procent od laptopa z porównywalnymi komponentami. Wynika to z tego, że komputery te są dość niszowymi maszynami i wymagają dedykowanej płyty głównej oraz innych podzespołów, dzięki czemu mogą zachować swoje kompaktowe wymiary. 
Jeżeli jednak planujemy używać Mini PC przede wszystkim w pracy i tylko okazjonalnie odpalać kilka ulubionych gier, będą one wciąż dobrym wyborem. Podkreślmy, że solidne modele ze średniej półki poradzą sobie bez problemu z większością starszych produkcji, także tych nieco bardziej wymagających graficznie (pod warunkiem że będą mieć odpowiednio mocne GPU). 
Gdy szukamy jednak małej maszyny do grania w domu, lepszym rozwiązaniem będzie kupno dobrego laptopa gamingowego, którego plusem jest też to, że możemy go zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Alternatywnie warto rozważyć wybór konsoli PC do gier, a czym jest to urządzenie, tłumaczymy poniżej. 

Konsole PC do gier – atrakcyjna alternatywa dla Mini PC

Konsole PC do gier to względnie nowa kategoria urządzeń, która powoli zdobywa coraz większą popularność. Maszyny te są w pełni funkcjonalnymi komputerami, które napędza system operacyjny Windows lub Linux, teoretycznie pozwalają na uruchamianie na nich dowolnych aplikacji i gier kompatybilnych z tymi OS-ami. Sprzęt jest zamknięty w prostokątnej obudowie z wbudowanym pośrodku ekranem oraz przyciskami i gałkami kontrolera po obu stronach. 
Konsole PC naśladują więc w dużej mierze niezwykle popularną konsolę Nintendo Switch. Ponieważ zostały zaprojektowane od podstaw z myślą o potrzebach graczy, radzą sobie bez większych problemów nawet z nowszymi tytułami znacznie lepiej niż droższe Mini PC. 
W razie potrzeby konsole PC można podłączyć również do dużego ekranu np. telewizora lub monitora. Można zrobić to bezprzewodowo lub z pomocą kabla HDMI, czasem też producenci oferują specjalne doki, a wkładając do nich maszynę, przełącza się ona na tryb stacjonarny. Do komputerów tego typu można też bez problemu podłączyć dowolne przewodowe i bezprzewodowe peryferia, takie jak myszki, kamery, headsety, klawiatury i drukarki. 
Wadą konsol do gier jest z pewnością ich czas pracy – przy największym obciążeniu będzie on wynosić zaledwie kilka godzin na jednym ładowaniu. Urządzenia są też duże i stosunkowo ciężkie, zwłaszcza gdy będziemy je trzymać nieprzerwanie przez dłuższy czas. Na razie wybór modeli jest też wciąż ograniczony do propozycji zaledwie kilku producentów – najpopularniejszym urządzeniem w tej kategorii pozostaje Steam Deck, dostępny w kilku wariantach różniących się pojemnością dysku.
Zdjęcie: Envato Elements