Komputery typu Mini PC są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają miejsca w domu lub biurze na standardowe stacjonarne pecety, a także ceniących sobie cichą pracę i energooszczędność. Niektóre urządzenia tego typu świetnie sprawdzą się również jako centrum domowej rozrywki, pozwalając na zabawę nawet z nowszymi grami.
Mini PC to termin określający wszystkie miniaturowe komputery stacjonarne, które potencjalnie mogą zastąpić klasyczne pecety zamknięte w dużych i nieporęcznych obudowach. W niektórych miejscach urządzenia te występują również pod nazwę nettopów. Są one idealnym rozwiązaniem dla firm, a w domu pozwalają zaoszczędzić wiele cennego miejsca i będą wybawieniem dla często przeprowadzających się osób. Przydać mogą one się również jako podstawa centrum rozrywki w salonie, łącząc ze sobą sprzęt Hi-Fi, projektor i telewizor.
Poza rozmiarami, ich największą zaletą jest także wysoka kultura pracy, wyrażająca się w cichym działaniu nawet przy największym obciążeniu, a także w niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Sporą wadą tych komputerów jest za to znikoma możliwość modyfikacji lub wymiany ich podzespołów. Mini PC, podobnie jak laptopy, oferowane są w szerokiej gamie konfiguracji, cen i rozmiarów. Wiele z dostępnych na rynku modeli, poza pracami czysto biurowymi i przeglądaniem stron internetowych, może przypaść też do gustu graczom. Wybierając mini PC do gier, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Mini PC dostępne są w cenach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeżeli myślimy o komputerze do gier, powinniśmy zdecydować się jednak na modele z wyższej półki. Najtańsze mini PC, takie jak np. Gigabyte BACE-3000, który dostępny jest za ok. 500 złotych, oferują bowiem niską wydajność i sprawują się dobrze jedynie przy wykonywaniu najprostszych prac, często ustępując pod tym względem nawet tanim tabletom oraz smartfonom. Przyczyną tego stanu rzeczy są użyte w nich najtańsze wersje podzespołów, takich jak procesory Intel Celeron z zintegrowanymi i bardzo słabymi układami graficznymi, które nie radzą sobie zbyt dobrze nawet ze starszymi grami.
Przy wyborze konkretnego mini PC do gier powinniśmy więc zwrócić uwagę na posiadany przez niego model i moc procesora, a także układ graficzny oraz pojemność pamięci RAM. Ważna jest także liczba dostępnych złącz USB oraz typ oferowanego wyjścia wideo. W razie wątpliwości możemy skorzystać z testów, recenzji i porównań, które łatwo znaleźć w sieci. Jeżeli planujemy do sprzętu podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub napęd optyczny, niezbędne okażą się również wejścia eSATA lub USB 3.0.
Warto zwrócić też uwagę na to, czy producent oferuje sprzęt z zainstalowanym już system operacyjnym oraz czy komputer posiada wejścia LAN, pozwalające na bardziej stabilne połączenie z internetem, przydatne przy streamowaniu i ściąganiu większych plików, w tym gier.
Największy wybór mini PC do gier oferują obecnie firmy Intel, Asus oraz Zotac. Do zabawy z grami nadają się bardziej premiowe modele tych producentów, których ceny zaczynają się powyżej 1300 złotych. W tej klasie cenowej zwróćmy uwagę na dostępne karty graficzne. W przypadku mini PC Asusa są to np. bardzo dobre chipsety AMD Radeon. Komputery Intela dostępne w serii NUC korzystają z kolei z nieco mniej wydajnych zintegrowanych układów graficznych, które jednak w droższych modelach oferują całkiem akceptowalną wydajność w starszych trójwymiarowych tytułach.
Musimy jednak pamiętać, że nawet najdroższe gamingowe modele mini PC, takie jak kosztujący ponad siedem tysięcy złotych Zotac Zbox MEK1, w przypadku gier zostają w tyle za standardowymi komputerami oraz laptopami z podobnego przedziału cenowego. W nowych trójwymiarowych produkcjach zapewnią one płynną rozgrywkę jedynie przy niskim lub średnim poziomie detali. Mini PC mogą być jednak świetnymi maszynami do emulacji tysięcy starszych gier, przeznaczonych na systemy operacyjne, takie jak MS-DOS oraz 8 i 16-bitowe konsole, takiej jak NES, SNES czy Sega Mega Drive lub PlayStation.