Data publikacji:

Jak poprawić grafikę w komputerze?

Wybierając nowy komputer, należy zwrócić uwagę na jego podstawowe i niezwykle ważne parametry. Jedną z takich głównych właściwości jest karta graficzna, a konkretnie jej wydajność i efektywność. Dobra karta graficzna pozwala na osiąganie lepszych rezultatów i wyników podczas wykonywania wielu różnych komputerowych aktywności. Często karty graficzne, które fabrycznie umieszczane są w modelach komputerów stacjonarnych lub laptopów, są niewystarczające. W takiej sytuacji skorzystać można z ulepszenia grafiki poprzez dodatkową kartę graficzną. Dobrym rozwiązaniem jest całkowita wymiana karty graficznej, która jest szczególnie zalecana właścicielom komputerów stacjonarnych.

Przeczytaj również: Jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza?

jak zwiększyć wydajność grafiki

Karta graficzna w komputerze – jej rola i właściwości 

Karta graficzna to element, który znaleźć można w każdym komputerze. Odpowiedzialna jest za wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Ma znaczny wpływ na prezentowaną wydajność modelu komputera, w którym się znajduje. Jej właściwości i parametry są szczególnie ważne dla tych użytkowników, którym każdego dnia zależy na jak najlepszej jakości wyświetlanego obrazu.

Wydajna karta graficzna sprawnie wyświetla nawet najbardziej skomplikowane i dynamiczne animacje i obrazy, również te, które spotkać można w nowoczesnych grach. Dobra grafika jest niezwykle istotna nie tylko dla graczy, ale także dla osób, dla których dobry obraz jest niezbędny do pracy. Najwyższej jakości grafika jest niezwykle istotna dla wszystkich, którzy każdego dnia pracują z obrazem. 

Rodzaje kart graficznych – zintegrowana czy dedykowana?

Karty graficzne wbudowane w komputery, które znaleźć można na sklepowych półkach, dzielą się na dwie podstawowe kategorie: karty graficzne zintegrowane oraz dedykowane. Te egzemplarze znacząco różnią się od siebie, dlatego przed kupnem odpowiedniego modelu komputera dla siebie warto zdecydować, który rodzaj będzie odpowiadał na wszystkie potrzeby przyszłego użytkownika. 

Karta graficzna zintegrowana

Sprawdzi się w komputerach, których przeznaczanie sprowadza się do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie stron internetowych czy pracy w prostych programach biurowych obejmujących pisanie. Dobrze działa także podczas oglądania filmów, seriali i zdjęć. Zintegrowana karta graficzna gorzej radzi sobie podczas bardziej skomplikowanych działań, z którymi musi się mierzyć w przypadku wymagających gier, dlatego wybór komputera z takim typem karty graficznej może być nieodpowiedni dla profesjonalnych graczy. Istotną zaletą komputerów z taką kartą graficzną jest niska cena oraz zdecydowanie niższy pobór energii w porównaniu z komputerami z inną grafiką. Niski pobór energii pozytywnie wpływa na baterię, która mniej się zużywa oraz skutecznie chroni komputer przed możliwością przegrzania. 

Karta graficzna dedykowana

Jest umieszczana szczególnie w komputerach gamingowych, które są przystosowane do wielogodzinnej pracy na wysokich obrotach. Rozbudowane gry zazwyczaj wymagają dużej wydajności komputera, dlatego dedykowana karta graficzna świetnie się sprawdzi do tego typu aktywności. Z takiego rozwiązania zadowoleni będą nie tylko profesjonalni i zapaleni gracze, ale także fachowcy, których praca wymaga dużej wydajności komputera. Zaawansowane programy i aplikacje, aby działać w odpowiedni sposób, potrzebują sprzętu z wysokimi parametrami. Dedykowana karta graficzna, w porównaniu z jej zintegrowaną wersją, zużywa znacznie więcej energii. Komputery i laptopy z takim rozwiązaniem są także nieco droższe niż modele z inną grafiką. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę graficzną?

Wybierając kartę graficzną, należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry, które wpływają na system działania, jakość i wydajność. Wśród takich kluczowych właściwości powinny się znaleźć:

  • pamięć – ma istotny wpływ na wydajność komputera. Dla średniozaawansowanych działań podejmowanych na komputerze z pewnością wystarczy karta graficzna z pamięcią RAM wynoszącą 4 GB. Zaawansowane aktywności wymagają większej pamięci. Optymalna wartość to od 4 do 8 GB,
  • system chłodzenia – w przypadku korzystania z wydajnej karty graficznej, chłodzenie jest niezwykle istotnym punktem. Mocna karta graficzna, która zapewnia wysoką wydajność, może mieć tendencje do osiągania wysokich temperatur w trakcie pracy, co może doprowadzić do jej przegrzania, dlatego tak ważne jest schłodzenie jej do optymalnej temperatury,
  • pobór mocy – wydajne karty graficzne, szczególnie te przystosowane do profesjonalnego działania, charakteryzują się wysokim pobieraniem mocy. Energooszczędne wersje kart pozwalają na ochronę baterii i jej zdecydowanie dłuższe działanie. 

Jak zwiększyć wydajność grafiki? 

Wymiana karty graficznej to często jedyny sposób na poprawę jakości grafiki w komputerze. Nowa karta graficzna może skutecznie podnieść jakość i komfort korzystania z komputera, szczególnie podczas wymagających działań. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z drugiej karty graficznej, która będzie taka sama jak ta oryginalnie umieszczona w komputerze. Zainstalowanie drugiej takiej samej karty graficznej pozwala na poprawę grafiki niemal dwukrotnie. Do prawidłowego funkcjonowania tandemu dwóch kart graficznych w jednym komputerze niezbędne są kluczowe elementy: 

  • dwa złącza w płycie głównej,
  • mostek do połączenia obu kart ze sobą – zazwyczaj dołączony jest do płyty głównej,
  • odpowiednio dobrane modele kart graficznych, które będą ze sobą współpracować – niektóre wersje kart graficznych nie mają możliwości współpracy z dodatkowym egzemplarzem, nawet w przypadku takiej samej wersji,
  • odpowiedni zasilacz o dużej mocy – w przypadku dwóch kart graficznych zasilacz o wysokiej mocy jest niezbędny. Optymalna moc to około 550 watów.

Jak wymienić kartę graficzną w komputerze stacjonarnym?

Wymiana karty graficznej w komputerze stacjonarnym sprowadza się do kilku prostych w wykonaniu kroków. Do demontażu dotychczasowej karty i zamontowania nowej niezbędne będą podstawowe narzędzia, takie jak śrubokręt krzyżakowy. Prawidłowa wymiana karty graficznej powinna przebiegać w następujący sposób:

  • usunięcie sterowników starego układu,
  • demontaż osłony komputera,
  • odłączenie karty graficznej, czyli odpięcie wszystkich przewodów,
  • wypięcie karty zdecydowanym ruchem,
  • zamontowanie nowej karty graficznej w wyznaczonym miejscu,
  • zamontowanie osłony obudowy. 

Karta graficzna – którą wybrać?

Wśród wielu dostępnych na rynku kart graficznych, warto zwrócić szczególna uwagę na najczęściej polecane modele:

Zdjęcie: AnnaStills/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!