Data publikacji:

Jaki fotel do laptopa wybrać?

Urządzenia elektroniczne to nieodłączne elementy codzienności. Przed ekranami laptopów spędzamy długie godziny, pracując, ucząc się, grając w gry czy oglądając seriale. Przyjmowana na ten czas pozycja siedząca nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa, a nierzadko nawet skutkuje pojawieniem się dolegliwości bólowych. Z tego względu warto zainwestować w odpowiedni fotel do laptopa, który zapewni plecom odpowiednie oparcie i pomoże utrzymać prawidłową postawę podczas korzystania z urządzenia.
Fotel do laptopa

Dlaczego odpowiedni fotel do laptopa jest ważny?

Aby utrzymać kręgosłup oraz mięśnie i stawy w dobrej kondycji należy zapewnić im odpowiednie warunki. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa regularna aktywność fizyczna. Nie przyniesie jednak pożądanych efektów, jeżeli nie będzie połączona z prawidłowymi codziennymi nawykami. Jednym z takich nawyków jest utrzymywanie prawidłowej postawy podczas korzystania z laptopa, zwłaszcza jeżeli trwa ono wiele godzin.
Brak odpowiedniego wsparcia pleców podczas pracy, a także pozostawanie w nietypowych pozycjach może skutkować pojawieniem się bólu, ograniczeniem ruchomości, przykurczami mięśni czy nawet skrzywieniem kręgosłupa. Dolegliwości mogą dotknąć osoby w każdym wieku, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Zwykłe krzesło z jadalni, kanapa w salonie czy łóżko często są wykorzystywane podczas korzystania z przenośnego komputera, jednak na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe. Dobry fotel do pracy z laptopem to gwarancja wygody i komfortu, a przy tym istotny element profilaktyki bólu pleców.

Czym się kierować, wybierając fotel do laptopa?

Nieustanne pojawianie się kolejnych branż pracujących zdalnie, a także dynamiczny rozwój środowisk gamingowych, sprawiły, że obecnie oferta siedzisk do pracy z komputerem jest bardzo szeroka. Produkty różnią się między sobą konstrukcją, designem, a także ceną. Wybierając fotel pod laptopa spośród tak wielu opcji może być problematyczne, dlatego warto wiedzieć, na jakie kryteria należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.
Niezależnie od celu i sposobu wykorzystania laptopa, fotel do niego powinien opierać się na stabilnej i solidnej konstrukcji, wykonanej z metalu lub wysokiej jakości plastiku. Jego wymiary należy możliwie dokładnie dopasować do parametrów osoby, która będzie z niego korzystała – waga i wzrost mają duże znaczenie. Warto także zwrócić uwagę na materiały, którymi mebel został obity oraz wypełniony – powinny być miękkie i oddychające.
Fotel do pracy z laptopem powinien mieć szeroki zakres regulacji. Możliwość modyfikowania wysokości siedziska oraz podłokietników jest obowiązkowa. Siedzenie powinno mieć także odpowiednią głębokość, zarówno zbyt płytkie, jak i zbyt głębokie będzie szkodliwe dla pleców. Kręgosłup musi być wspierany przez odpowiednio wyprofilowane oparcie, uwzględniające naturalne, anatomiczne krzywizny. Dodatkowym plusem będzie obecność dopinanych poduszek pod kark oraz lędźwie.

Fotel do pracy z laptopem – materiał oraz wykończenie

Dostępne na rynku fotele komputerowe różnią się między sobą stylistyką, kompozycjami kolorystycznymi, a także stylem. Z jednej strony mamy barwne, nowoczesne siedzenia dla graczy, z drugiej klasyczne i eleganckie meble do biur. W tej kwestii wybór zależy od indywidualnego poczucia estetyki, a także wystroju pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy szuka się fotela gamingowego, czy biurowego, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie.
Materiał, którym został obity fotel do laptopa, powinien pozwalać skórze oddychać. Siatki, perforacje i membrany zapewniają prawidłowy obieg powietrza, dzięki czemu ciało mniej się poci, co jest szczególnie istotne w gorące dni. Obicia ze skóry naturalnej lub ekologicznej zapewniają gorszą wentylację, za to wyglądają bardziej elegancko i nadają pomieszczeniom profesjonalnego charakteru.
Wysokiej jakości obicie i wypełnienie sprawią, że fotel będzie służył wiele lat. Równie solidne powinny być kółka, w które mebel jest wyposażony. Warto zadbać, by były wykończone gumą lub kauczukiem, ponieważ plastik w krótkim może ulec zniszczeniu lub mocno porysować podłogę.

Fotel ze stolikiem na laptopa–alternatywa dla biurka

Praca przy laptopie ustawionym na biurku często wymaga przyjęcia innej pozycji niż korzystanie z komputera stacjonarnego. Ekran przenośnego urządzenia znajduje się niżej niż monitor, a klawiatura nieco dalej od ramion użytkownika. Chcąc zapewnić sobie wygodę oraz bezpieczeństwo podczas pracy, warto przemyśleć specjalny fotel z podstawką na laptopa.
Tego rodzaju meble wyposażone są w regulacje siedziska, podłokietników i zagłówka, wyprofilowane oparcie, a do tego posiadają specjalne ramię, na którym znajduje się podstawka lub stolik na sprzęt elektroniczny. Fotel pod laptopa daje możliwość pracy, nauki czy grania w gry bez konieczności przebywania przy biurku, jednocześnie zapewniając odpowiednie podparcie kręgosłupa oraz ramion.
Fotel ze stolikiem na laptopa może mieć formę klasycznego biurowego mebla, ale też przytulnego salonowego siedziska. Różne konstrukcje umożliwiają przyjmowanie preferowanych pozycji – siedzącej lub nawet półleżącej – przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej postawy. Nierzadko fotele posiadają dodatkowy podnóżek, zwiększający komfort.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!