Data publikacji:

Jaką drukarkę kupić? Atramentowa czy laserowa do użytku codziennego?

Chociaż czytanie, analizowanie i przeglądanie dokumentów oraz plików bezpośrednio na ekranie komputera lub telefonu jest możliwe i wiele osób korzysta z tej funkcji każdego dnia, to wciąż znaczna ilość użytkowników woli korzystać z nieco bardziej tradycyjnej formy, jaką jest wydruk na papierze.
Jaką drukarkę kupić

Jaka drukarka sprawdzi się do codziennego użytku?

Osoby, które często korzystają z drukowania, zazwyczaj chcą wejść w posiadanie prywatnej drukarki do domu, ponieważ częste odwiedzanie pobliskiej drukarni dla wielu osób może być uciążliwe i na dłuższą metę nieopłacalne.
Obecnie w sklepach znaleźć można bardzo dużo drukarek przeznaczonych do użytku domowego, które różnią się od siebie pod względem ceny, parametrów, dodatkowych funkcji oraz techniki druku.
Jaki sprzęt kupić do domu? Laserowa czy atramentowa? Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę oraz jakie dodatkowe funkcje są warte uwagi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Jaką drukarkę kupić do domu? Atramentowa czy laserowa?

Jaką drukarkę kupić? Podczas wyboru drukarki do domu w pierwszej kolejności należy zdecydować jaki rodzaj drukarki będzie w danym przypadku najlepszym wyborem. Podstawowe rozróżnienie oby typów drukarek klasyfikuje drukarkę atramentową jako wybór idealny do drukowania grafik, zdjęć i ilustracji. Z kolei drukarka laserowa świetnie sprawdzi się do drukowania dokumentów tekstowych.
Drukarka atramentowa to stosunkowo tani sprzęt, jednak warto mieć na uwadze, że jest ona droga w eksploatowaniu. Drukarka atramentowa to świetny wybór dla osób, które chcą drukować dużo grafik, ponieważ zapewnia doskonałą jakość wydruku. Decydując się na drukarkę atramentową, należy pamiętać także o tym, że długa przerwa w użytkowaniu drukarki może spowodować zaschnięcie tuszu lub utratę jego właściwości.
Drukarka laserowa to dobry wybór zarówno do domu, jak i do biura. Taka drukarka świetnie sprawdza się do druku dokumentów tekstowych. Takie urządzenie jest nieco droższe niż drukarka atramentowa, jednak jest znacznie tańsza w eksploatacji. Oznacza to, że taka drukarka jest ekonomiczna i zdecydowanie bardziej wydajna. Wadą tego typu urządzenia jest jednak możliwość uzyskania nieco mniejszej rozdzielczości druku niż w drukarce atramentowej z tej samej półki cenowej.

Jakie cechy drukarki są najważniejsze?

Wybór nowej drukarki nie jest łatwy, ponieważ ilość szczegółów i parametrów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem, może u wielu osób wywołać zawrót głowy. Zatem jaką drukarkę kupić? Jakie cechy drukarki są kluczowe?
 • Format druku — przed zakupem drukarki warto sprawdzić jakiego formatu druk jest z jej użyciem możliwy. Równie ważny jest rozmiar i format papieru, dlatego chcąc korzystać z papieru w rozmiarze niestandardowym, należy sprawdzić, czy wybrany model drukarki obsługuje dany format.
 • Rodzaj druku — chociaż obecnie większość dostępnych w sklepach drukarek ma opcje druku kolorowego, to wciąż znaleźć można wiele urządzeń monochromatycznych. W większości przypadków drukarki laserowe są wyposażone w różną ilość pojemników na tusz. Drukarki atramentowe z kolei mogą występować jako urządzenia monochromatyczne lub kolorowe.
 • Cena — nie jest tajemnicą, że cena to niezwykle ważna informacja. Patrząc na ceny drukarek, często można zauważyć dużą dysproporcję między poszczególnymi modelami. Nie zawsze niska cena urządzenia idzie w parze z gorszą jakością, jednak warto mieć na uwadze, że często tanie drukarki mają bardzo małe pojemniki na tusz, które z tego powodu trzeba często wymieniać.
 • Koszty eksploatacji — koszt urządzenia, jakim jest drukarka, to nie jedyny wydatek, na który należy być przygotowanym podczas wyboru drukarki. Drukarka może pełnić swoją funkcję jedynie wtedy, gdy będzie wyposażona w tusz odpowiedni dla siebie. Wybierając drukarkę do domu, warto sprawdzić nie tylko cenę danego modelu urządzenia, ale także ceny pasującego do wybranej drukarki tuszu.

  Często tanie drukarki laserowe wymagają drogiego tuszu lub tonera, dlatego warto zapoznać się z panującymi cenami. Wybierając drukarkę, warto sprawdzić także jej wydajność, czyli to, ile szacunkowo stron można wydrukować z użyciem jednego tuszu lub tonera. Taka informacja daje dobry obraz tego, jak wydajne jest dane urządzenie, a to z kolei pozwala określić szacunkowe koszty eksploatacji.
 • Szybkość druku — osoby, które drukują dużo materiałów, doskonale wiedzą, jak ważna jest szybkość drukowania, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, w jakim czasie wybrane urządzenie może wydrukować określoną ilość stron. Wiele nowoczesnych drukarek posiada opcję szybkiego druku. Oznacza to, że w wyznaczonym czasie drukarka może wydrukować więcej stron, jednak należy liczyć się z tym, że często jakoś druku może być nieco niższa niż podczas drukowania w trybie standardowym.

  Zatem jaka szybkość druku będzie najlepszym wyborem? Zazwyczaj w specyfikacji technicznej drukarki znaleźć można informacje o tym, ile stron jest w stanie wydrukować urządzenie w ciągu jednej minuty. Informacje podane w tym przypadku odnoszą się zazwyczaj do druku w trybie przyśpieszonym. Jakie wyniki mogą się tam znaleźć?

  Drukarki z szybkością wydruku od 4 do 10 stron na minutę to urządzenia, które sprawdzą się dobrze dla osób drukujących coś sporadycznie oraz w niewielkich ilościach. Szybkość druku od 10 do 30 stron na minutę to wydajne urządzenia, które są dobrym wyborem dla osób drukujących często. To także świetny wybór do niewielkich firm, gdzie ilość drukowanych dokumentów nie jest przytłaczająca. Najbardziej wydajne obecnie drukarki to te drukujące powyżej 40 stron na minutę. Takie urządzenia to profesjonalny sprzęt, który idealnie pasuje do osób drukujących bardzo dużą ilość dokumentów i jednocześnie zależy im na czasie. Drukarki z taką specyfikacją znaleźć można także w dużych biurach.
 • Jaką drukarkę kupić — najpopularniejsze modele

  Wybór dobrej drukarki do domu może ułatwić poniższy ranking najchętniej wybieranych urządzeń tego typu:
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!