Data modyfikacji:

2 czy 4 rdzenie w laptopie? Ile rdzeni procesora jest potrzebnych?

Chcesz kupić laptopa, ale nie wiesz, ile rdzeni powinien mieć? Jaka jest różnica między dwu- i czterordzeniowym laptopem? Tego dowiesz się z naszego poradnika. 

W tym artykule dowiesz się:

  • Liczba rdzeni w laptopie
  • Rdzenie procesora w laptopie – co to jest?
  • Procesor dwu- i czterordzeniowy – podstawowe różnice
  • Dwurdzeniowy procesor w laptopie – co to jest?
  • Czterordzeniowy procesor w laptopie – czy jest potrzebny?
 

Rdzenie procesora w laptopie – co to jest?

Procesor to główny element twojego laptopa. Odpowiada za obliczenia i poprawne działanie aplikacji. Wszystko, co robisz na laptopie, przechodzi przez procesor – zarówno otwieranie dokumentu, jak i oglądanie filmu czy słuchanie muzyki. Tutaj zasada jest prosta: im lepszy procesor, tym szybciej będzie działał laptop. Niektóre aplikacje wymagają pewnej szybkości procesora do tego, aby mogły sprawnie działać. Jeśli procesor jest za słaby, otwarta aplikacja będzie działać wolno.

Z kolei rdzeń jest komponentem, na którym zbudowany jest procesor. Jak sama nazwa wskazuje, dwurdzeniowy procesor posiada dwa rdzenie, natomiast czterordzeniowy procesor – cztery. Rdzenie są odpowiedzialne za uruchamianie poszczególnych obliczeń w aplikacjach.

Teoretycznie rzecz ujmując, im więcej rdzeni posiada procesor, tym szybciej będą działać aplikacje. Jednak tylko niewielka część aplikacji rzeczywiście wymaga dodatkowych rdzeni. Większość świetnie radzi sobie z dwurdzeniowym procesorem z dobrym taktowaniem mierzonym w GHz. Jak więc wybrać liczbę rdzeni w laptopie?

Procesor dwu- i czterordzeniowy – podstawowe różnice

Podstawową różnicą między procesorem dwu- i czterordzeniowym jest cena. Ze względu na większe zaawansowanie technologiczne, laptopy wyposażone w procesory czterordzeniowe są zazwyczaj o kilkaset złotych droższe niż te z dwoma rdzeniami. Kolejną różnicą między omawianymi typami laptopów jest efektywność energetyczna. Laptop z procesorem dwurdzeniowym nie potrzebuje do działania tak dużego poboru energii, jak ten czterordzeniowy. To oznacza, że przy takim samym poborze energii laptop z procesorem dwurdzeniowym będzie działał dłużej niż laptop z czterema rdzeniami. Pod tym względem laptop dwurdzeniowy jest dużo bardziej wydajny energetycznie.
 

Dwurdzeniowy procesor w laptopie – co to jest?

Dwurdzeniowe procesory pojawiły się w sklepach w 2005 roku i od razu stały się prawdziwą rewolucją rynku komputerowego. Laptop z procesorem jest w stanie wykonywać wiele zadań jednocześnie, co pozwala na pracę wielu aplikacji i zadań w tym samym czasie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to laptop, który został wyposażony w dwa rdzenie. Nie oznacza to jednak, że sprzęt tego typu jest słaby. Laptop z procesorem dwurdzeniowym pozwoli ci na nieprzerwaną, wielogodzinną pracę każdego dnia. Sprawdzi się zarówno w wykonywaniu czynności biurowych, jak i podczas grania w gry czy oglądania filmów.

Czterordzeniowy procesor w laptopie – czy jest potrzebny?

Niektórzy żyją w błędnym przekonaniu, że posiadanie podwójnej liczby rdzeni spowoduje automatyczne zwiększanie wydajności komputera. Chociaż laptop z czterordzeniowym procesorem ma większą moc obliczeniową w porównaniu do komputera dwurdzeniowego, wielu użytkowników nie skorzysta z tej dodatkowej mocy w codziennych, mało intensywnych zadaniach. Inaczej sprawa ma się w przypadku osób, które wykonują na laptopach skomplikowane obliczenia, modele 3D lub piszą programy.

 Tutaj z kolei ważne jest taktowanie procesora mierzone w GHz. Większa liczba rdzeni przyda się z kolei w renderowaniu projektu za pomocą konkretnej aplikacji. Czas renderowania ulegnie skróceniu, a sam proces przebiegnie dużo sprawniej. Wszystko dlatego, że renderowanie jest podobne do równania matematycznego – im więcej rdzeni, tym prościej je rozwiązać.