Data modyfikacji:

Ile RAM-u do gier? Jakie taktowanie? Jaki wpływ na gry?

Pamięć RAM jest kluczowym podzespołem komputera PC, który pozwala mu poradzić sobie z najtrudniejszymi zadaniami. W przypadku zwykłych użytkowników nie ma ona jednak tak dużego wpływu na wydajność komputera. Dla graczy lubiących bawić się z najnowszymi produkcjami sprawa wygląda jednak zgoła inaczej. Podpowiadamy, jak dobrać pamięć RAM do gier.

pamięć ram
Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) jest podstawowym elementem konstrukcji komputerów. Przechowuje ona tymczasowe dane niezbędne do funkcjonalna systemu operacyjnego oraz poszczególnych programów, które są na bieżąco nadpisywane lub wymazywane po wyłączeniu urządzenia. Minimalna pojemność kości RAM we współczesnym komputerze wynosi cztery gigabajty, z których ponad dwa zajmą podstawowe informacje niezbędne do funkcjonowania systemu operacyjnego.

Przeciętni użytkownicy nawet kilkuletniego sprzętu PC przeznaczonego jedynie do surfowania w internecie lub oglądania filmów i prostych prac biurowych, nie muszą specjalnie zwracać uwagi na wielkość RAM-u. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy mowa o graczach chcących być na bieżąco z najnowszymi hitami. Wielu z nich staje więc przed pytaniem – ile potrzebują RAM-u do gier?

Ile RAM-u do gier?

Na szczęście dobór RAM-u do gier nie jest specjalnie skomplikowany. Większość producentów podaje optymalne oraz minimalne wymagania sprzętowe, które powinny być dla nas podstawową wskazówką do wyboru odpowiedniej konfiguracji PC. Zapotrzebowanie na zasoby tego komponentu peceta potrafi jednak drastycznie różnić się w zależności od wybranego przez nas tytułu. Mniej zaawansowane technicznie współczesne gry od niezależnych deweloperów zadowolą się nawet zaledwie 4 GB pamięci.

Czytaj również: Co to jest pamięć RAM?

Sprawa zaczyna się jednak zmieniać, gdy mowa o największych hitach, atakujących nasze oczy graficznymi fajerwerkami. Przy konfiguracji odblokowującej większość wodotrysków wspomniane superprodukcje „pożrą” miejscami nawet ponad 10 GB RAM-u. Wiele zależy tu też od natury tytułu. Jeżeli oferuje on duży i otwarty świat, zasiedlony niezliczonymi trójwymiarowymi obiektami zapisywanymi w pamięci RAM, by komputer mógł z nich szybciej skorzystać, wymagania mogą dodatkowo wzrosnąć. Najlepszym przykładem będzie tutaj lotniczy symulator Microsoft Flight Simulator, pozwalający latać po całej kuli ziemskiej oddanej w skali 1:1, który przy najwyższych ustawieniach nie pogardzi nawet 32 GB RAM-u.

Wszystko to sprawia, że jeżeli planujemy budowę szybkiego i wydajnego peceta, który wystarczy na co najmniej kilka lat, powinniśmy kupić od razu 16 GB RAM-u, który odznaczać będzie się względnie szybkim taktowaniem, a więc częstotliwością, z jaką pamięć komunikuje się z chipsetem płyty głównej oraz procesorem. Myśląc o dalszej przyszłości, możemy zdecydować się od razu na kości 32 GB. Przydadzą się one zwłaszcza wtedy, gdy poza zabawą wykorzystujemy komputer do innych celów, np. bawiąc się z edytowaniem filmów lub tworzeniem grafiki 3D.
Nie miejmy jednak złudzeń, najważniejszymi podzespołami dla współczesnych gier są karta graficzna oraz procesor, a także coraz częściej również szybki dysk SSD. Pamięć RAM wpływa nieznacznie na wzrost FPS-ów (generowanych na sekundę klatek obrazu) w najpopularniejszych strzelankach sieciowych oraz większości innych gier. Znacznie będzie ona miała tylko w niektórych wybranych przypadkach, w tym wspomnianych już kompleksowych symulatorach lotniczych lub wyścigowych, sandboksowych grach z dużymi otwartymi światami oraz w rozbudowanych strategiach.

Jeżeli w komputerze zainstalowaliśmy więcej RAM-u niż zalecają to deweloperzy, gra zazwyczaj nie wykorzysta w żaden sposób tego naddatku i nie zauważymy większych zmian w jej wydajności. O RAM-ie boleśnie przypomnimy sobie jednak wówczas, gdy zacznie go brakować. Nawet z najszybszym procesorem i kartą graficzną na pokładzie jego brak spowolni, a czasami wręcz uniemożliwi rozgrywkę.