Data publikacji:

Intel Iris Xe Graphics. Jak wpływa na wydajność gier?

Mimo że marka Intel jest przez większość osób kojarzona przede wszystkim z procesorami, firma pozostaje największym producentem układów graficznych na świecie. Nie są to jednak dedykowane karty graficzne, ale zintegrowane z CPU chipsety, z których korzystają setki milionów osób na całym świecie. Jednym z popularniejszych modeli tego typu przygotowanych przez inżynierów amerykańskiej firmy są układy Intel Iris Xe Graphics. Podpowiadamy, czy nadają się one do zabawy z grami.
intel iris xe graphics

Intel Iris Xe Graphics – charakterystyka zintegrowanego układu graficznego

Zintegrowane układy to chipsety, które dzielą z procesorem miejsce w obudowie i działają tak samo jak standardowe karty graficzne. Oryginalnie były one projektowane z myślą o laptopach, ponieważ połączenie GPU z CPU pozwalało nie tylko zwolnić miejsce na płycie głównej, ale także zaoszczędzić ilość zużywanej energii. Oba chipy współdzielą bowiem wiele zasobów i procesów, co pozwala zwiększyć ich wydajność. Stosunkowo szybko zintegrowane układy graficzne zaczęły być jednak wprowadzane również do procesorów przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych. 
Układy Intel Iris Xe Graphics montowane są w procesorach Intela 10., 11. i 12. generacji, przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Generalnie chipset został przygotowany z myślą o codziennym użytku peceta – karta sprawdza się przede wszystkim w pracy z aplikacjami biurowymi i prostymi programami do edycji grafiki 2D lub zdjęć. Doskonale radzi sobie z odtwarzaniem materiałów wideo, nawet w wysokiej rozdzielczości, a także podczas korzystania z sieci. Jej atutem jest niskie zużycie energii elektrycznej oraz mała ilość generowanego ciepła, co przekłada się na cichszą pracę systemu chłodzenia procesora.

Wydajność Intel Iris Xe Graphics w grach

Podobnie jak inne zintegrowane GPU, Intel Iris Xe Graphics nie zostało zaprojektowane do zabawy z grami. Teoretycznie układ pozwala na uruchomienie wielu nowych tytułów, wspiera bowiem biblioteki DirectX 12 oraz współczesne technologie graficzne (obsługuje między innymi wiele ekranów, rozdzielczość 4K i 8K oraz HDR), jednak w rzeczywistość musimy się liczyć z tym, że nie będą one grywalne. Nieco lepiej grafika radzi sobie ze starszymi hitami i popularnymi produkcjami sieciowymi, takimi jak Counter-Strike, ale nawet w ich przypadku nie możemy liczyć na bardzo płynną zabawę w rozdzielczości wyższej niż 1080p. 
Warto zwrócić też uwagę na to, że wydajność Intel Iris Xe Graphics w grach jest uzależniona wprost od modelu procesora, z jakim układ został sparowany. Karta w procesorach z wyższej półki cenowej z linii Intel Core i7 zaoferuje znacznie lepsze wrażenia z rozgrywki niż w starszych i tańszych produktach. W razie wątpliwości warto więc zapoznać się z testami konkretnych procesorów, które powinny zawierać informacje o wydajności ich zintegrowanej grafiki.

Intel Iris Xe Graphics vs Intel UHD Graphics

Z założenia układy Intel Iris Xe Graphics pod względem wydajności są o klasę wyższe niż modele Intel UHD Graphics, które spotykane są wyłącznie w najtańszych procesorach marki, przeznaczonych dla najmniej wymagających odbiorców. O ile Intel Iris Xe Graphics sprawdzi się podczas zabawy z nowszymi i starszymi grami, Intel UHD Graphics sprawdza się stricte tylko w najprostszych zadaniach.
Zdjęcie: Envato Elements