Data publikacji:

Najlepsze gry wyścigowe na PlayStation 5

Jesteście miłośnikami gier wyścigowych i właśnie staliście się posiadaczami konsoli PlayStation 5? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z poniższym zestawieniem, w którym znajdziecie aż dziesięć godnych uwagi produkcji umożliwiających przejęcie kontroli nad sportowymi samochodami bądź motocyklami.

Sprawdź również: Najlepsze strzelanki na PS5

gry wyścigowe ps5

Gry wyścigowe na PS5 – polecane tytuły

  1. Gran Turismo 7
  2. GRID Legends
  3. WRC 10
  4. F1 2021
  5. Assetto Corsa Competizione
  6. MotoGP 21
  7. DiRT 5
  8. Wreckfest
  9. Hot Wheels Unleashed
  10. RiMS Racing

Gran Turismo 7

Gran Turismo to zdecydowanie jedna z ważniejszych sportowych marek w bibliotece Sony, która z różnych powodów w ostatnich latach nie była odpowiednio pielęgnowana. Na poprzedniej generacji konsol otrzymaliśmy wyłącznie poboczny projekt GT Sport, będący sporym rozczarowaniem dla wiernych fanów poprzednich części. Na szczęście studio Polyphony Digital w 2022 roku wypuściło na świat wielce wyczekiwaną siódmą odsłonę cyklu. Do gry powróciła pełnoprawna kampania dla pojedynczego gracza oraz cała masa innych elementów. Studio nie tylko zadbało o świetny model jazdy, ale ponadto oddało w ręce graczy ponad czterysta bardzo dobrze odwzorowanych pojazdów. Oprócz ścigania się z komputerem, można też przystąpić do zmagań z innymi graczami, wziąć udział w licznych wyzwaniach, zaliczać testy licencyjne lub bawić się w trybie Scapes, który umożliwia tworzenie przepięknych fotografii samochodów.

GRID Legends

W ostatnich latach studio Codemasters znowu zaczęło wspierać markę GRID, która przez długi czas stała w cieniu takich serii jak DiRT lub F1. Wydane w 2022 roku GRID Legends to bardzo przyjemna produkcja, zapewniająca gameplay na granicy symulacji z arcade’ówką, kładąc jednak bardziej nacisk na ten drugi styl rozgrywki. Producent zadbał również o przygotowanie w miarę ciekawej kampanii fabularnej stylizowanej na paradokument, w której nie tylko bierzemy udział w kolejnych zawodach, ale także śledzimy losy zespołu wyścigowego Seneca. Poza tym można także spędzać czas przy innych trybach, gdzie czeka na graczy ponad sto wariantów tras znajdujących się na fikcyjnych i prawdziwych torach.

WRC 10

Jeżeli narzekacie, że Codemasters zbyt rzadko wypuszcza nowe gry rajdowe, to koniecznie powinniście zainteresować się WRC 10 od studia Kylotonn. Starsze odsłony serii borykały się z pewnymi problemami, lecz francuski deweloper w końcu wziął się w garść i dosyć mocno popracował nad dopracowaniem gameplayu oraz oprawy wizualnej. Dzięki temu ich produkcja jest fantastyczną alternatywą dla DiRT Rally 2.0 i zarazem jedyną solidną grą rajdową dostosowaną do możliwości PlayStation 5 i kontrolera DualSense.

F1 2021

Kiedy do sieci trafiła informacja, że Electronic Arts bierze pod swoje skrzydła firmę Codemasters, gracze zaczęli obawiać się, w jakim kierunku mogą pójść kolejne projekty tego producenta. F1 2021 było pierwszą grą, jaka trafiła do sprzedaży po tym transferze i na szczęście okazała się być dużym sukcesem. Wielbiciele serii mogli odetchnąć z ulgą, ponieważ najnowsza odsłona w dalszym ciągu gwarantowała gameplay na najwyższym poziomie, a do tego udostępniła świetną kampanię fabularną, która została zrealizowana w bardzo filmowy sposób.

Assetto Corsa Competizione

Gry wyścigowe mają za zadanie zapewnienia użytkownikom wyzwania oraz dostarczenia frajdy. Assetto Corsa Competiztione zdecydowanie bardzo dobrze radzi sobie na obu polach, lecz nie jest to gra tak przystępna jak chociażby Gran Turismo 7. Twórcy tej produkcji postawili przede wszystkim na jak największy realizm, przygotowując rozgrywkę pod kątem zawodów e-sportowych. Dzieło Kunos Simulazioni bywa bardzo trudne, ale za to satysfakcjonujące, zwłaszcza, kiedy uda się opanować super szybkie samochody. Jeśli więc nie zrażacie się wysokim poziomem trudności i posiadacie w domu kierownicę gamingową, to koniecznie kupcie swój egzemplarz Assetto Corsy.

MotoGP 21

Zdecydowana większość gier wyścigowych poświęca uwagę samochodom, ale na szczęście miłośnicy motocykli również nie powinni mieć powodów do narzekań. Seria MotoGP jest już od wielu lat rozwijana i dopieszczana przez włoskie studio Milestone. Jednocześnie jest to tytuł dla zatwardziałych graczy, którzy nie obawiają się prawdziwych wyzwań. MotoGP 21 to niesamowicie wymagający tytuł, w którym trzeba zwracać uwagę na masę parametrów, żeby bezpiecznie dojechać do mety. Producent chciał jak najwierniej oddać charakter Motocyklowych Mistrzostw Świata i zdecydowanie mu się to udało.

DiRT 5

Kiedy Colin McRae odszedł z naszego świata, studio Codemasters dosyć gruntownie zaczęło przerabiać swoje gry rajdowe. Doszło w końcu do tego, że markę podzielono na dwie serie – hardkorowe DiRT Rally oraz bardziej każualowe DiRT. W piątej odsłonie producent bardzo mocno skręcił w kierunku arcade’owości, stawiając przede wszystkim na szaloną akcję na rozmaitych torach rozsianych po całym świecie. DiRT 5 to esencja dobrej zabawy, zarówno w pojedynkę, jak i z innymi graczami na podzielonym ekranie lub podczas rozgrywek online. Polecam ten tytuł ograć na PlayStation 5 ze względu na bardzo dobre wsparcie dla funkcji oferowanych przez kontroler DualSense.

Wreckfest

Wreckfest to zdecydowanie najbardziej szalona gra z tego zestawienia, która powstała m.in. jako hołd dla kultowej serii Destruction Derby. Studio Bugbear Entertainment przygotowało rozbudowany gameplay, w którym wyścigi nie są wcale najważniejszym elementem zabawy. Dojechanie do mety na pierwszym miejscu oczywiście jest ważne, ale już droga do celu znacząco wyróżnia się na tle konkurencyjnych gier wyścigowych na PS5. Wreckfest żywi się widowiskową rozwałką, ponieważ podczas jazdy można (a nawet trzeba!) rozpychać się po torze, uprzykrzając życie konkurentom. W grze dostępny jest nawet tryb areny, gdzie trzeba niszczyć pojazdy innych zawodników.

Hot Wheels Unleashed

W tym przypadku chciałem wam zaprezentować trochę inny rodzaj gier wyścigowych, nastawiony bardziej na zabawę, aniżeli poprawianie swoich czasów na torach pokroju Nürburgring Nordschleife. W Hot Wheels Unleashed przejmujemy kontrolę nad kultowymi resorkami i ścigamy się z przeciwnikami na zabawkowych torach wykonanych z plastikowych elementów. Produkcja posiada rozbudowaną kampanię dla pojedynczego gracza, podczas której bierzemy udział w zawodach, zdobywamy nowe samochodziki, a w międzyczasie rozwijamy i dekorujemy swoją piwnicę, która stanowi tło dla wyścigów. Choć gameplay jest bardzo zręcznościowy, to i tak opanowanie niektórych pojazdów może stanowić wyzwanie – w końcu za grę odpowiada studio Milestone.

RiMS Racing

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną grę motocyklową, która także oscyluje wokół bardzo realistycznej rozgrywki. Studio Raceward podczas prac nad tym tytułem postawiła przede wszystkim na jakość, dlatego w grze dostępnych jest wyłącznie osiem motocykli. Ta liczba wydaje się być śmiesznie mała, aczkolwiek dzięki temu twórcy mogli do perfekcji rozwinąć tryb mechanika, umożliwiający własnoręczne rozwijanie każdego elementu jaki znajduje się na poszczególnych motocyklach.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.