Data publikacji:

Najlepsze gry na PS5 dla dzieci

Choć powszechnie uważa się, że gry są skierowane przede wszystkim w stronę dzieci, to jednak prawda wygląda zgoła inaczej. Większość popularnych i cenionych przez graczy tytułów powstała z myślą o dorosłych odbiorcach, którzy nie mają problemu z dosadną brutalnością bądź wulgaryzmami. Jeśli więc chcecie dać swoim dzieciom grać na konsoli, to pamiętajcie o tym, żeby wybierać dla nich odpowiednie tytuły – w tym zestawieniu przyjrzymy się ciekawym grom dla dzieci dostępnym na konsoli PlayStation 5.
gry na ps5 dla dzieci

Wszystkie gry, jakie trafiły do tego zestawienia, mogą pochwalić się w miarę wysoką średnią ocen w serwisie Metacritic. Produkcje dobierałem też wedle własnych preferencji oraz przyjętej tematyki - żadna z wymienionych w zestawieniu produkcji nie przekracza granicy PEGI 12. Możecie więc być spokojni o to, że wasze dzieci nie będą obcowały z treściami niedostosowanymi do ich wieku. Na liście uwzględniłem produkcje stworzone już z myślą o PlayStation 5, ale dodałem też gry wydane wcześniej na PS4 – każda z nich otrzymała stosowną aktualizację dostosowującą je do standardów 9. generacji konsol.

Gry dla dzieci na PS5, w które warto zagrać. Polecane tytuły

  1. Ratchet & Clank: Rift Apart
  2. Sackboy: Wielka przygoda
  3. Bugsnax
  4. Astro’s Playroom
  5. Worms Zadyma
  6. Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas
  7. DiRT 5
  8. Overcooked: Jesz, ile chcesz
  9. Planet Coaster: Console Edition

Ratchet & Clank: Rift Apart

Jeżeli planujecie kupić swojemu dziecku grę, to w przypadku PlayStation 5 zdecydowanie najlepszym wyborem będzie najnowsza odsłona przygód Ratcheta i jego kumpla Clanka. Choć jest to już kolejna odsłona serii, to jednak fabuła została przedstawiona w taki sposób, że nawet osoby nie znające poprzednich części, bez problemu odnajdą się w przygotowanych przez twórców wątkach.

Studio Insomniac Games nie tylko przygotowało zabawną (momentami nawet poruszającą) opowieść o bohaterach skaczących pomiędzy wymiarami, ale także zadbało o niesamowicie dynamiczny gameplay, łączący elementy platformowe ze strzelanką. Całość została natomiast okraszona przepiękną oprawą wizualną, która w niczym nie ustępuje filmom animowanym wytwórni Pixar.

Sackboy: Wielka przygoda

Starsi gracze mający do czynienia z poprzednimi konsolami Sony, z pewnością pamiętają taką serię jak LittleBigPlanet, w której śledziliśmy losy szmacianych lalek. Marka obecnie jest w zawieszeniu, ponieważ studio Media Molecule skupia się trochę na innych projektach. Wydawca nie porzucił jednak tego uniwersum, zlecając pracę nad spin-offem zespołowi Sumo Digital. Producent postanowił wykorzystać ten ciekawy świat do stworzenia własnej trójwymiarowej gry platformowej. Twórcy umożliwili przejście gry w cztery osoby, dzięki czemu jest to idealna produkcja dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym rodzajem medium. Rodzic może wykonywać większość skomplikowanych czynności, dając swojemu dziecko pole do nauki podstawowych mechanik czy kontroli nad padem DualSense. A do tego jest to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu ze swoją pociechą.

Bugsnax

Na pierwszy rzut oka Bugsnax wygląda dosyć niepozornie, ale zapewniam was, że dzieło studia Young Horse skrywa w sobie ogromne pokłady dobrej zabawy. Nawet pomimo lekko infantylnej stylistyki, gra może przypaść do gustu dorosłym odbiorcom. Ale w tym zestawieniu chodzi o dzieci, a te na pewno pokochają tę dosyć specyficzną produkcję.

Powodów może być kilka – po pierwsze, uwagę młodszych graczy może przykuć kreskówkowa oprawa wizualna, a po drugie, rozgrywka jest bardzo kreatywna, do tego nie wymaga zbyt dużych umiejętności. Zabawa w dużej mierze sprowadza się do polowania na zabawne stworzenia będące hybrydą przekąsek z robakami. Koncept przypomina trochę Pokemony, choć tutaj nie ma miejsca na walki na arenie.

Astro’s Playroom

Jeżeli posiadacie PlayStation VR, to z pewnością mieliście do czynienia z fenomenalną grą Astro Bot: Rescue Mission. Fani uroczego robocika mają powody do radości, ponieważ bohater powrócił w nowej grze dedykowanej konsoli PlayStation 5. Co więcej, produkcja jest domyślnie zainstalowana na konsoli i można w nią zagrać bez żadnych dodatkowych kosztów!

I choć jest to darmowy tytuł, to jednak jego jakość w niczym nie ustępuje innym popularnym platformówkom. Astro’s Playroom jest także rewelacyjnym kompendium PlayStation, z którego dzieciaki mogą dowiedzieć się podstawowych informacji o tej marce i zobaczyć, jak wyglądały wcześniejsze modele konsol oraz akcesoria do nich.

Worms Zadyma

Starsze pokolenie graczy pamięta Wormsy jako wymagającą strategię turową, w której użytkownicy przejmowali kontrolę nad zespołem tytułowych robaków. W najnowszym dziele studia Team17 sterujemy poczynaniami wyłącznie jednej dżdżownicy, zaś gameplay rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Zabawa polega na dynamicznej walce pomiędzy trzydziestoma dwoma graczami, którzy mają do dyspozycji bogaty arsenał broni. Przemoc jest tutaj przedstawiona w bardzo karykaturalny sposób, dzięki czemu w Worms Zadyma mogą grać już dzieci od siódmego roku życia.

Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas

Kolejna gra platformowa na tej liście, która na pewno rozkocha w sobie wasze pociechy. Musicie jednak pamiętać o tym, że czwarta część przygód Crasha Bandicoota jest dosyć wymagająca, dlatego lepiej nie dawać jej dzieciom dopiero uczącym się gry na padzie. Bardziej wprawieni użytkownicy będą mogli natomiast zachwycać się przepiękną warstwą wizualną oraz genialnymi projektami poziomów – przez cały czas jesteśmy zaskakiwani nowymi rozwiązaniami, aż do samego finału.

DiRT 5

To zestawienie zostało w dużej mierze przejęte przez gry akcji bądź platformówki, które bardzo często oferują treści dostosowane do najmłodszych odbiorców. Nie można natomiast zapominać, że dzieciaki już od wczesnych lat interesują się także produkcjami traktującymi o konkretnych dyscyplinach sportowych.

Dla młodszych graczy z pewnością zachęcające mogą być gry samochodowe, umożliwiające im przejęcie kontroli nad wypasionymi furami. Takich na pewno nie zabrakło w piątej części DiRT-a. Ta odsłona jest też idealna dla dzieci ze względu na bardziej arcade’owy charakter rozgrywki oraz kolorową oprawę wizualną.

Overcooked: Jesz, ile chcesz

Kolejna produkcja na liście, która dużo zyskuje, kiedy gra się w nią w trybie kooperacji. Twórcy przewidzieli współpracę pomiędzy czwórką graczy, dzięki czemu do wyzwania może dołączyć cała rodzina – gwarantuję, że wasze dzieci będą przeszczęśliwe! Overcooked w wydaniu na PlayStation 5 jest tym bardziej opłacalne do zakupu, ponieważ w pudełku znajdują się aż dwie zremasterowane odsłony serii, co oznacza zabawę na dobre kilkanaście godzin.

Planet Coaster: Console Edition

Strategie ekonomiczne mogą być zbyt skomplikowane dla dzieci, ale jednocześnie pociechy mogą się z nich sporo nauczyć. Planet Coaster to świetna produkcja, w której gracze odpowiedzialni są za budowę wesołego miasteczka. Młodsi gracze mogą nauczyć się z dzieła studia Frontier Developments jak umiejętnie zarządzać finansami, co z pewnością może przydać się im w późniejszym życiu. Poza tym, gra pozwala dać upust wyobraźni, ponieważ parki rozrywki można budować wedle własnego widzimisię.
Autor: Łukasz Morawski