Data modyfikacji:

Gry dla dzieci na PS5

Choć powszechnie uważa się, że gry są skierowane przede wszystkim w stronę dzieci, to jednak prawda wygląda zgoła inaczej. Większość popularnych i cenionych przez graczy tytułów powstała z myślą o dorosłych odbiorcach, którzy nie mają problemu z dosadną brutalnością bądź wulgaryzmami. Jeśli więc chcecie dać swoim dzieciom grać na konsoli, to pamiętajcie o tym, żeby wybierać dla nich odpowiednie tytuły – w tym zestawieniu przyjrzymy się ciekawym grom dla dzieci dostępnym na konsoli PlayStation 5.
gry dla dzieci na ps5

Smerfy 2: Więzień Zielonego Kamienia

Smerfy to kultowa marka, która towarzyszy nam już od przeszło sześćdziesięciu lat. Pierwsza kreskówka z lat 90. Raczej nie zainteresuje już współczesnych dzieci, ale na szczęście w 2021 roku zadebiutował nowy serial animowany, który stał się jednocześnie inspiracją do stworzenia gry Smerfy 2: Więzień Zielonego Kamienia. Co prawda produkcja studia OSome opowiada autorską historię, ale za to zaoferowała graczom taką samą stylistykę oraz wygląd bohaterów. W produkcji przejmujemy kontrolę nad czterema tytułowymi postaciami, które z pomocą urządzenia SmerfoMix muszą powstrzymać niejakiego Stolasa. W tym celu Pracuś, Ważniak, Ciamajda i Gradobitka przemierzają kilka kolorowych krain skrywających się za magicznymi portalami. W grze jest sporo elementów platformowych oraz strzelania do przeciwników – przemoc została jednak przedstawiona w tak delikatny sposób, że tytuł otrzymał kategorię wiekową PEGI 7.

Bluey: Gra wideo

Tym razem mam dla was propozycję gry PS5 dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wirtualną rozrywką. Bluey: Gra wideo to oczywiście produkcja bazująca na niesamowicie popularnym australijskim serialu animowanym, uwielbianym zarówno przez młodszych widzów, jak i ich opiekunów. W produkcji studia Artax Games otrzymaliśmy większą opowieść podzieloną na kilka odcinków, w trakcie których tytułowa bohaterka razem ze swoją młodszą siostrą Bingo i rodzicami musi zdobyć fragmenty porwanej mapy prowadzącej do zakopanego skarbu. Produkcja utrzymana jest w bardzo luźnym tonie, stawiając przede wszystkim na dobrą zabawę. Postacie podczas przeczesywania lokacji mogą zbierać znajdźki, zdobywać nowe elementy garderoby, skakać po meblach, rzucać piłkami i brać udział w kilku niezbyt skomplikowanych minigierkach.

LEGO 2K Drive

Dzieciaki uwielbiają LEGO. Tak samo jak uwielbiają gry platformowe studia Traveller’s Tales, w których wszystko zbudowane jest z kultowych klocków. A co powiecie na grę wyścigową, w swoich założeniach inspirowaną takimi seriami jak Forza Horizon czy The Crew? W LEGO 2K Drive gracze mogą kupić lub zbudować dowolne maszyny, a następnie przełączać się pomiędzy nimi w dowolnym momencie w trakcie jazdy. Producent przygotował kilka otwartych map, które można zwiedzać swobodnie lub brać udział w specjalnych wydarzeniach, z czego nie wszystkie polegają wyłącznie na ściganiu się z rywalami. W dodatku LEGO 2K Drive oferuje świetną oprawę graficzną oraz zabawne poczucie humoru.

Sonic Superstars

Na PlayStation 5 niestety nie zagramy w fenomenalne Super Mario Bros. Wonder, ale na szczęście SEGA zadbała o to, aby dzieciaki nie narzekały na brak dobrych platformówek na sprzęcie Sony. Sonic Superstars to najnowsza odsłona przygód superszybkiego jeża, która zadebiutowała pod koniec 2023 roku. W przeciwieństwie do poprzednich dwuwymiarowych gier z udziałem tego bohatera, tym razem nie mamy do czynienia z remakiem czy remasterem, tylko pełnoprawnym nowym tytułem, posiadającym świeżutkie poziomy do zaliczania. Standardowo dla serii, rozgrywka polega na jak najszybszym przebiegnięciu przez bardzo zawiłe i skomplikowane mapy, zbierając po drodze znajdźki oraz złote pierścienie. W produkcji nie zabrakło również efektownych starć z bossami.

Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged

Mieliśmy w zestawieniu już grę wyścigową inspirowaną zabawkami, to teraz kolej na jeszcze jedną ścigałkę bazującą na popularnej marce. Mowa oczywiście o metalowo-plastikowych samochodzikach od firmy Mattel. Poprzednia odsłona Hot Wheels Unleashed była ciekawa, jednakże za bardzo kładła nacisk na agresywne mikrotransakcje. Takowe całkowicie zostały wyeliminowane z kontynuacji, dzięki czemu produkcja stała się jeszcze bardziej przyjazna dla młodszych odbiorców. Od teraz resoraki zdobywamy wyłącznie poprzez osiągnięcia w grze, a nie wydając na nie prawdziwe pieniądze. W Turbocharged na graczy czeka kilkunastogodzinna kampania fabularna składająca się z wielu zróżnicowanych wyścigów, a także dodatkowy tryb zabawy, w którym można samemu zbudować tor marzeń.

Świat Psiego Patrolu

„Patrol nasz! Radę da! Już jadą nam z pomocą!” – każdy z rodziców kilkulatków z pewnością zna na pamięć piosenkę z czołówki serialu animowanego „Psi Patrol”. Jeśli wasze dziecko nigdy wcześniej nie grało w żadną produkcję i szukacie jakiegoś prostego tytułu na start, to dzieło studia 3DClouds jest właśnie dla was. W Świecie Psiego Patrolu gameplay został uproszczony do granic możliwości, dzięki czemu dzieciaki nie muszą męczyć się z zaliczeniem jakichś trudnych etapów. Zabawa sprowadza się głównie do odwiedzania konkretnych miejsc i aktywowania animacji, w których pieski wykonują charakterystyczne dla nich czynności. Oprócz tego młodzi gracze mogą także pośmigać super pojazdami po otwartych mapach nawiązujących do lokacji z kreskówki.

DC's Justice League: Cosmic Chaos

Większość gier poświęconych superbohaterom przeznaczona jest raczej dla dorosłych lub nastoletnich odbiorców – nie mówiąc już o komiksach czy filmach i serialach. Na szczęście studio PHL Collective zobaczyło potencjał w tym, aby przygotować sympatycznego akcyjniaka dla dzieci, które skończyły przynajmniej siedem lat. W DC’s Justice League: Cosmic Chaos protagonistów obserwujemy z rzutu izometrycznego, zaś akcja rozgrywa się na dużych, otwartych lokacjach i w zamkniętych pomieszczeniach budynków. Użytkownicy mogą przejąć kontrolę nad Supermanem, Wonder Woman oraz Batmanem. Każda z postaci ma własny wachlarz umiejętności i tylko dzięki używaniu poszczególnych mocy, jesteśmy w stanie zaliczyć proste zagadki środowiskowe.

Minecraft Legends

Choć Minecraft to produkcja wydawana przez Xbox Game Studios, to jednak wszystkie gry należące do tej marki od dawna udostępniane są również na PlayStation 5. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z tytułem survivalowym, tylko bardzo nietypową strategią czasu rzeczywistego. Zespół Blackbird Interactive nie zaprojektował jednak bardzo wymagającego RTS-a, tylko dostosował poziom trudności do kilkulatków. W Minecraft Legends wcielamy się w dzielnego wojownika, który musi stanąć na czele stworzonej przez siebie armii, aby uratować krainę Overworld z rąk agresywnych piglinów.

Park Beyond

Park Beyond jest dosyć rozbudowanym tytułem, dlatego polecam go przede wszystkim trochę starszym dzieciom, które potrafią już bardzo dobrze czytać, ponieważ jest tutaj sporo tekstu do ogarnięcia. Warto podtykać młodszym graczom strategie ekonomiczne, gdyż pomagają w logicznym myśleniu oraz ułatwiają zrozumienie tego, jak należy operować pieniędzmi. W Park Beyond zadaniem użytkowników jest wybudowanie jak najbardziej spektakularnych i rentownych parków rozrywki. Developer umożliwił ponadto samodzielne zaprojektowanie własnych kolejek górskich, a także dostosowanie wyglądu wszystkich dostępnych w grze atrakcji.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.