Data publikacji:

Gry średniowieczne. Propozycje gier o średniowieczu

Wiele gier wideo odnosi się w mniej lub bardziej widoczny sposób do konkretnych okresów historycznych. Nie brakuje oczywiście produkcji, w których akcja przenosi nas do czasów średniowiecznych. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym grom osadzonym w czasie od V do XV wieku.
gry średniowieczne

Najlepsze gry o średniowieczu. Polecane tytuły

Produkcje, jakie trafiły do zestawienia, dobierane były na podstawie tematyki, ocen w serwisie Metacritic oraz wedle moich preferencji.
  1. Kingdom Come: Deliverance
  2. Assassin’s Creed: Valhalla
  3. A Plague Tale: Innocence
  4. Ancestors Legacy
  5. Medieval II: Total War
  6. Mount & Blade II: Bannerlord
  7. Seria Twierdza
  8. Crusader Kings III

Kingdom Come: Deliverance

Dzieło studia Warhorse można przede wszystkim polecić osobom, które szukają w grach wyzwania oraz realizmu. W Kingdom Come: Deliverance przenosimy się do XV-wiecznej Europy Środkowej, zaś rolę głównego bohatera odgrywa niejaki Henryk. Młodzieniec z syna kowala staje się coraz większym wojownikiem, który pała zemstą do morderców swojej rodziców.

Assassin’s Creed: Valhalla

Średniowiecze to wręcz idealny okres do osadzeniu jeszcze wielu odsłon serii Assassin’s Creed. Tym razem padło na IX-wieczną Anglię, która musiała borykać się z najazdami wikingów. Gracze przejmują kontrolę nad jednym z nich, a następnie muszą zdobywać wpływy na terytoriach rządzonych przez Alfreda Wielkiego z Wessex. Droga do zbudowania nowego domu nie jest usłana różami.

Plague Tale: Innocence

Akcja A Plague Tale: Innocence została osadzona w 1349 roku, kiedy to mieszkańcy Europy musieli borykać się z morderczą epidemią, określaną mianem czarnej śmierci. Dzieło francuskiego studia Asobo to niezwykle mroczna przygodowa gra akcji, w której musimy pomóc młodej dziewczynie i jej bratu w przetrwaniu.

Ancestors Legacy

Polskie studio Destructive Creations również miało swój udział w popularyzowaniu średniowiecza w grach komputerowych. Ancestors Legacy to strategia czasu rzeczywistego, w której gracze mogą pokierować armiami czterech frakcji i brać udział w historycznych bitwach. Produkcja opowiada o losach Wikingów, Germanów, Anglosasów i Słowian.

Medieval II: Total War

Studio Creative Assembly to prawdziwi mistrzowie gier strategicznych. Każda odsłona ich kultowego cyklu Total War zasługuje na uwagę, ale w tym przypadku interesuje nas odsłona Medieval II. To właśnie w niej możemy poznać realia mrocznego średniowiecza na przełomie lat 1080-1530. Rozgrywka podzielona jest na dwa segmenty – bitewny, gdzie udział w walce biorą setki jednostek jednocześnie, oraz taktyczny, w którym rozwijamy królestwo i dbamy o dyplomację.

Mount & Blade II: Bannerlord

Jeżeli szukacie bardzo rozbudowanego RPG-a osadzonego w średniowieczu, to koniecznie powinniście zainteresować się drugą odsłoną Mount & Blade. Co prawda, Bannerlord nie jest w pełni grą historyczną, ale czerpie garściami z tego burzliwego okresu. Poza tym, to fantastyczna produkcja, przy której zarwiecie wiele nocek.

Seria Twierdza

Na liście najlepszych gier średniowiecznych nie mogło również zabraknąć tego cyklu. Nawet jeśli uważacie, że wcześniejsze odsłony już się zestarzały, to w 2021 roku do sprzedaży trafiła nowa część o podtytule Władcy wojny (sprawdź Władcy wojny - poradnik). W spin-offie marki przenosimy się na Daleki Wschód, co jest ciekawym urozmaiceniem dla fanów oryginalnych odsłon serii.

Crusader Kings III

Kolejna strategia w tym zestawieniu, w której możemy pokierować najróżniejszymi nacjami na przestrzeni wielu pokoleń. Crusader Kings III nie jest jednak produkcją nastawioną na dynamiczną akcję. Tutaj liczy się przede wszystkim skrupulatne planowanie wszystkich ruchów, zaś efektowne starcia wyparte zostały przez liczne tabelki.
Autor: Łukasz Morawski