Data publikacji:

Gry podobne do kultowego WoW

Uniwersum Warcrafta było na tyle rozbudowane, że zaledwie kwestią czasu stało się, aż studio Blizzard postanowi stworzyć własną produkcję MMORPG. World of Warcraft zadebiutowało w 2004 roku i od tamtej pory nieustannie mnóstwo graczy opłaca comiesięczny abonament. Twórcy wykreowali sieciowego giganta, z jakim może konkurować tak naprawdę niewiele dostępnych na rynku tytułów. W tym zestawieniu przyjrzymy się grom podobnym do WoW-a, reprezentującym gatunek MMORPG.

gry podobne do wowa

Gry podobne do World of Warcraft

Produkcje do zestawienia dobierałem na podstawie przynależności do gatunku MMORPG (massively multiplayer online role-playing game), średnich ocen w serwisie Metacritic oraz własnych preferencji. Każdy z tytułów nadal posiada aktywne serwery, dzięki czemu w każdej chwili możecie dołączyć do rozgrywki.
  1. The Elder Scrolls Online
  2. Final Fantasy XIV
  3. Star Wars: The Old Republic
  4. World of Warcraft Classic
  5. Black Desert Online

The Elder Scrolls Online

Firma Bethesda poszła ścieżką wydeptaną przez Blizzard i również postanowiła stworzyć własne MMORPG bazujące na swojej najpopularniejszej marce – The Elder Scrolls. Prace zlecono zewnętrznemu producentowi ZeniMax Online Studios, które w 2014 roku wydało grę na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Od tamtego czasu twórcy regularnie wspierają swoje dzieło, udostępniając graczom duże aktualizacje oraz wprowadzając płatne fabularne rozszerzenia, rozbudowujące mechaniki TESO i dodające nowe obszary do odwiedzania.

Final Fantasy XIV

Kiedy w 2010 roku do sprzedaży trafiło Final Fantasy XIV, gracze byli dosyć mocno zawiedzeni. Studio odpowiedzialne za grę postanowiło całkowicie przemodelować rozgrywkę, a także naprawić istniejące błędy. Dzięki temu wydane w 2013 roku A Real Reborn było praktycznie inną grą, niż początkowo zakładano.

Obecnie czternasta odsłona Final Fantasy jest bardzo mądrze wspierana przez Square-Enix, o czym świadczyć może chociażby wysoki poziom trzeciego, dużego rozszerzenia, zatytułowanego Shadowbringers. Ogromną siłą produkcji jest niezwykle ciekawe uniwersum oraz bardzo ładna oprawa wizualna, co w grach MMORPG bywa raczej rzadkością.

Star Wars: The Old Republic

Marka Gwiezdnych Wojen jest idealnym materiałem na stworzenie pasjonującej gry MMORPG. Firma Bioware Corporation miała już wcześniej do czynienia z uniwersum wykreowanym przez George’a Lucasa (kultowe Knight of the Old Republic), dlatego była idealnym kandydatem do stworzenia The Old Republic.

Sieciowe Star Wars pod względem rozgrywki w niczym nie odstaje od konkurencyjnych produkcji wymienionych w tym zestawieniu. Jeśli więc lubicie MMOPRG i kinową sagę Gwiezdnych Wojen, to koniecznie powinniście spróbować zagrać – zwłaszcza, że gra funkcjonuje obecnie w modelu free-to-play (z opcjonalnym abonamentem).

World of Warcraft Classic

Na przestrzeni lat World of Warcraft zmieniało się dosyć mocno, ponieważ twórcy cały czas chcieli dostosowywać swój produkt do oczekiwań fanów. Oczywiście nie wszystkim pasowały wprowadzone przez Blizzard Entertainment zmiany, przez co wielu graczy odbiło się od tego tytułu.

W 2019 roku wydano natomiast World of Warcraft Classic, które przywróciło rozgrywkę do czasów wersji 1.2 z 2006 roku. Produkcja posiada własne serwery i jest doskonałym rozwiązaniem dla osób kochających klasycznego WoW-a.

Black Desert Online

Jeżeli szukacie gry podobnej do World of Warcraft, ale z lepszą oprawą wizualną, to zdecydowanie musicie zagrać w Black Desert Online. Jest to bezapelacyjnie najlepiej wyglądający MMORPG, który wręcz zachwyca jakością grafiki i jej szczegółowością.

Produkcja początkowo dostępna była wyłącznie na komputerach osobistych, lecz w późniejszych latach przeportowano ją także na Xboxa One oraz PlayStation 4. Black Desert Online powinien zainteresować również graczy, którzy nie chcą bawić się w comiesięczne abonamenty. Grę wystarczy kupić raz, aby cieszyć się jej zawartością.