Data publikacji:

Najlepsze gry MMO. Polecane tytuły

Jedni gracze lubią produkcję nastawione na kampanię fabularną single player, zaś drudzy wolą spędzać czas przed komputerem lub konsolą wspólnie z innymi graczami z całego świata. W tym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu najciekawszym grom MMO, które powinny zainteresować zarówno fanów RPG-ów, jak i strzelanek.

najlepsze gry mmo

Gry MMO – co to?

Skrót MMO pochodzi od angielskiego zwrotu Massive Multiplayer Online. Produkcje tego typu bazują na rozgrywkach sieciowych z udziałem wielu graczy jednocześnie. Cechami charakterystycznymi gier MMO jest rozbudowana komunikacja pomiędzy użytkownikami, wewnętrzna ekonomia umożliwiająca handel towarem z innymi graczami, rozległe mapy, setki zadań do wykonania i raidy, czyli unikatowe misje o bardzo wysokim poziomie trudności.

Najlepsze gry MMO – przegląd najciekawszych tytułów

W zestawieniu znalazło się miejsce na fajne gry MMO, które cały czas cieszą się ogromną popularnością wśród graczy, dzięki czemu nie musicie obawiać się o puste serwery. Każdy z wymienionych tytułów powszechnie uznawany jest za bardzo dobrego reprezentanta gier MMO.

  1. World of Warcraft
  2. The Division 2
  3. The Elder Scrolls Online
  4. Final Fantasy XIV
  5. Destiny 2
  6. Warframe
  7. Guild Wars 2
  8. EVE Online
  9. Star Wars: The Old Republic
  10. World of Warcraft Classic

World of Warcraft

Dzieło Blizzard Entertainment jest wręcz synonimem gier MMORPG. To właśnie ta produkcja od kilkunastu lat cały czas może pochwalić się ogromną bazą użytkowników, którzy regularnie opłacają miesięczny abonament. Jeśli więc szukacie rozbudowanego sieciowego rolepleja, z bogatym lore, to zdecydowanie powinniście spróbować z World of Warcraft. Gra na przestrzeni lat otrzymała kilka fabularnych rozszerzeń dodających dodatkowe misje, rasy oraz lokacje. Jak przepaść w wirtualnym świecie na setki godzin, to tylko z WoW-em.

The Division 2

Tym razem mam dla was propozycję dynamicznej strzelanki trzecioosobowej, która czerpie garściami z rozwiązań charakterystycznych dla gatunku MMO. Studio Ubisoft Massive wyciągnęło wnioski z wad pierwszej odsłony, dzięki czemu kontynuacja jest produktem o wiele bardziej dopracowanym. Gracze mogą swobodnie eksplorować zrujnowane ulice Waszyngtonu, a także brać udział w kooperacyjnych misjach osadzonych w trochę bardziej zamkniętych lokacjach.

The Elder Scrolls Online

Marka The Elder Scrolls należąca do Bethesda Softworks od zawsze mogła pochwalić się ciekawym i bardzo rozbudowanym uniwersum, które aż prosiło się o to, żeby przerobić je na MMO. Tak się w końcu stało w 2014 roku za sprawą studia ZeniMax. Od tamtej pory zespół regularnie rozwija swój ambitny projekt, dodając co kilka miesięcy nowe rozszerzenia powiększające świat gry o lokacje znane z klasycznych odsłon TES. W maju 2020 roku dodatek Greymoor dodał do gry zachodnią część prowincji Skyrim.

Final Fantasy XIV

Początki Final Fantasy XIV były niezbyt udane – do tego stopnia, że zespół Square-Enix postanowił całkowicie przemodelować produkcję. Dzięki temu obecnie mamy do czynienia z kompletnie innym, znacznie lepszym, produktem. Pomimo tego, że gra jest MMORPG-iem oferującym ogromną swobodę działania, to jednak twórcy nie zapomnieli o rozbudowanej i niezwykle wciągającej fabule. Produkt został skrojony w taki sposób, żeby odnaleźli się w nim zarówno nowi gracze, jak i wieloletni fani marki.

Destiny 2

Kolejna sieciowa strzelanka na liście, która w przeciwieństwie do wcześniej opisywanego The Division 2 oferuje widok z oczu bohatera. Druga część Destiny pozwala wziąć udział nie tylko w spektakularnych i wymagających raidach, ale także dynamicznych starciach Player vs Player na specjalnie przygotowanych do tego arenach. Warto zaznaczyć, że produkcja jakiś czas po premierze przeszła na model free to play z płatnymi dodatkami fabularnymi.

Warframe

Zestawienie najlepszych gier MMO nie mogłoby obyć się bez świetnego Warfarame, które pierwotnie zadebiutowało na komputerach osobistych, a obecnie dostępne jest również na PS4, XONE, a nawet Nintendo Switch. Produkcja studia Digital Extremes dostępna jest całkowicie za darmo, co dla wielu graczy z pewnością będzie miało ogromne znaczenie. Ponadto to prawdopodobnie najlepiej wyglądająca gra free to play, jaką znajdziecie na PC i konsolach.

Guild Wars 2

Druga odsłona Guild Wars to zdecydowanie jedna z ciekawszych alternatyw dla popularnego World of Warcraft. Dzieło studia ArenaNet również zabiera graczy do fantastycznego uniwersum pełnego magii i niebezpiecznych istot. Choć gra zadebiutowała w 2012 roku, to twórcy cały czas nie przestają wspierać swojego produktu i rozbudowywać go o nową zawartość.

EVE Online

Jeśli szukacie trochę innej gry MMO na PC, to powinniście sprawdzić EVE Online od studia CCP Games. W tym przypadku nie będziecie obcować z klimatami fantasy, tylko mocnym science-fiction, a rozgrywka w pełni została osadzona w przestrzeni kosmicznej. Pomimo prawie dwudziestu lat na karku, na serwerach nadal można znaleźć wielu aktywnych użytkowników.

Star Wars: The Old Republic

Bogactwo świata Star Wars co chwilę rozszerzane jest nowymi filmami kinowymi, grami komputerowymi oraz książkami czy komiksami. Tak duże uniwersum, pełne wielu ras oraz planet, było idealnym kandydatem do stworzenia gry MMORPG. Zadania podjęło się doświadczone studio Blizzard, które wyciągnęło z marki wszystko to, co najlepsze.

World of Warcraft Classic

World of Warcraft od momentu premiery w 2004 roku przechodził wiele zmian, przez co dzisiaj rozgrywka prezentuje się znacznie inaczej, niż na początku. Gdybyście tęsknili za starymi dobrymi czasami, to Blizzard w 2019 roku wydał World of Warcraft Classic, które oparte zostało na wersji 1.2 z 2006 roku.