Data modyfikacji:

Gry podobne do The Settlers. Polecane gry o podobnej tematyce

The Settlers to kultowa seria gier strategicznych. Swój debiut zaliczyła w 1993 roku na komputerze Amiga. Studio Blue Byte Software stworzyło aż siedem części cyklu, który na przestrzeni lat dosyć mocno się zmieniał. Pomimo zmian wprowadzonych w gameplayu, nadal mieliśmy do czynienia z ciekawymi RTS-ami, kładącymi duży nacisk na elementy ekonomiczne. W tym zestawieniu przyjrzymy się grom o podobnych założeniach, co The Settlers.
gry podobne do the settlers

Przegląd gier podobnych do Settlers. Polecane produkcje

Gry do zestawienia dobierane były na podstawie ocen w serwisie Metacritic, a także wedle moich własnych preferencji. Na poniższej liście znajdą coś dla siebie zarówno fani RTS-ów, jak i strategii ekonomicznych.
 1. Władcy wojny
 2. Anno 1800
 3. Age of Empires III: Definitive Edition
 4. Command & Conquer: Red Alert 3
 5. Banished
 6. Northgard
 7. Dawn of Man
 8. Knights & Merchants: The Shattered Kingdom
 9. Frostpunk
 10. DwarfHeim
 11. Going Medieval

Twierdza: Władcy wojny

Choć w tym miejscu mógłbym umieścić poprzednie odsłony cyklu, to jednak zdecydowanie najbardziej polecam wam wydanych w 2021 roku Władców wojny. Głównie dlatego, że z racji wieku, jest to najbardziej przystępna strategia dla nowych graczy. Ponadto studio Firefly postanowiło zabrać nas na Daleki Wschód, co dodało grze atrakcyjności.

Anno 1800

Studio Blue Byte Software w pewnym momencie swojej działalności zostało przejęte przez Ubisoft. Zespół nadal mógł tworzyć kolejne odsłony cyklu The Settlers, ale w pewnym momencie został przerzucony do przygotowania gier z serii Anno. W edycji 1800 zostajemy przeniesieni do czasów rewolucji przemysłowej, dzięki czemu możemy własnymi rękoma przyczynić się do industrializacji oraz istotnych dla świata odkryć naukowych.

Age of Empires III: Definitive Edition

Gry z serii The Settlers zazwyczaj oferowały dosyć przerysowaną, lekko kreskówkową oprawę wizualną. Jeśli taki styl graficzny wam nie odpowiadał, to jako alternatywę polecam zremasterowaną trzecią odsłonę Age of Empires. Tutaj również możecie przejąć kontrolę nad różnymi nacjami, a następnie zwiększać ich potęgę.

Command & Conquer: Red Alert 3

Na pierwszy rzut oka, trzecia część Red Alert nijak ma się do tego, co można zobaczyć w The Settlers. Jasne, obie marki różnią się settingami, ale gameplay pod wieloma względami jest bardzo podobny. W Command & Conquer również musimy dbać o zbieranie surowców, za które następnie rozbudowujemy swoje bazy i rekrutujemy żołnierzy.

Banished

Dzieło studia Shining Rock Software to zdecydowanie jedna z najbardziej podobnych gier do The Settlers, jaką znajdziecie w tym zestawieniu. Tutaj także przejmujemy kontrolę nad osadnikami, którzy muszą rozpocząć budowę własnego miejsca do przeżycia. Walka została zepchnięta na dalszy plan, zaś głównym elementami rozgrywki są kwestie ekonomiczne i społeczne.

Northgard

Studio Shire Games, pracując nad Northgard, czerpało garściami z The Settlers, lecz nie ograniczyło się wyłącznie do powielania schematów z dzieła ekipy Blue Byte. Producent umieścił w swojej produkcji elementy survivalowe, które dodatkowo urozmaiciły gameplay.

Dawn of Man

Jeżeli zainteresowały was element survivalowe w Northgard i jesteście też fanami marki The Settlers, to obowiązkowo powinniście spróbować swoich sił z Dawn of Man. Zespół Madruga Work zdecydował się na osadzenie swojej produkcji w czasach prehistorycznych, z czym nie mamy zbyt często do czynienia w grach komputerowych.

Knights & Merchants: The Shattered Kingdom

Jeżeli szukacie starej gry podobnej do The Settlers, to właśnie znaleźliście! Knights & Merchants to prawdziwa klasyka, której rozgrywka skupia się na tych samych elementach, co w marce wykreowanej przez Blue Byte. Tutaj również akcja rozgrywka się w czasach stylizowanych na europejskie średniowiecze.

Frostpunk

Zestawienie zaczynamy od fenomenalnej polskiej gry strategicznej od studia 11 bit. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z typowymi osadnikami, ale ludźmi, którzy muszą radzić sobie z nową epoką lodowcową. We Frostpunku zarządzamy stosunkowo niewielką społecznością, starając się zdobyć dla nich pożywienie oraz bezpieczne miejsce do noclegu. Podobnie jak w cyklu Settlers, tutaj również istotne jest przemyślane budowanie kolejnych budynków.

DwarfHeim

Marka Settlers już od pierwszych odsłon cechowała się nieco przerysowaną oprawą wizualną, która w dosyć karykaturalny sposób przedstawiała swoich bohaterów oraz resztę obiektów znajdujących się na mapie. Nie inaczej jest w przypadku strategii czasu rzeczywistego DwarfHeim od studia Pineleaf. W grze przejmujemy kontrolę nad krasnoludami, którzy poszukują nowego miejsca do życia. Gracz nie tylko ma pomóc im wybudować bezpieczną osadę, ale na dodatek musi przygotować ich na czające się w pobliżu agresywne monstra, jak np. potężne trolle.

Going Medieval

Choć marka Settlers rozgrywa się w fikcyjnym uniwersum, to jednak całość mocno bazuje na europejskim średniowieczu. Jeżeli podoba wam się ta tematyka, to z pewnością zakochacie się w Going Medieval. Studio Foxy Voxel przygotowało ciekawą strategię ekonomiczną, w której gracze muszą zbudować od podstaw średniowieczną wioskę, co oczywiście nie należy do najprostszych zadań.
Autor: Łukasz Morawski