Data modyfikacji:

Najlepsze gry w farmę na PC i konsolę

Czasami dobrze jest oderwać się na chwilę od efektownych gier akcji, horrorów lub RPG-ów fantasy. Jeżeli szukacie w grach relaksu, to zdecydowanie polecam zagrać w produkcje traktujące o życiu na farmie. Co prawda, niektóre tytuły bywają wymagające, lecz w większości przypadków można rozkoszować się powolnym tempem rozgrywki i ładnymi widoczkami. Sprawdźcie nasze propozycje najlepszych gier farmerskich.
gra w farme

Farming Simulator 22

Zestawienie muszę zacząć oczywiście od najpopularniejszej serii farmerskiej, jaka kiedykolwiek dostępna była w sprzedaży. Studio GIANTS Software już od wielu lat rozwija swój autorski cykl Farming Simulator, który z każdą kolejną edycją staje się jeszcze bardziej dopracowany oraz bliższy realizmowi. W najnowszej odsłonie twórcy zadbali o znacznie lepszą oprawę wizualną, co jest m.in. zasługą tego, że produkcja zadebiutowała także na konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X. Zdecydowanie polecam wam zagrać w ten tytuł, ponieważ oferuje on niesamowicie dopracowany gameplay, ponad czterysta w pełni funkcjonalnych maszyn oraz mnóstwo, mniej lub bardziej, skomplikowanych mechanik powiązanych z zarządzaniem gospodarstwem.

Stardew Valley

Tym razem mam dla was propozycję produkcji, która powinna przypaść do gustu osobom szukającym w grach wideo nieco bardziej zarysowanej fabuły. Historia Stardew Valley rozpoczyna się w momencie, gdy główny bohater dowiaduje się o tym, że odziedziczył gospodarstwo po swoim zmarłym dziadku. Niestety na miejscu wychodzi na jaw, że farma jest w rozsypce i trzeba poświęcić mnóstwo pieniędzy oraz czasu, żeby przywrócić ją do stanu z czasów świetności. Rozgrywka nie sprowadza się wyłącznie do sadzenia roślin, zbierania plonów i innych prac w polu. Twórcy położyli też duży nacisk na eksplorację lokalnych terenów, gdzie możemy znajdować cenne przedmioty oraz walczyć z przeciwnikami.

Story of Seasons: Friends of Mineral Town

Opisywana produkcja jest remakiem kultowej gry Harvest Moon: Friends of Mineral Town, lecz niestety twórcy stracili prawo do korzystania z tej nazwy, dlatego tytuł nowej wersji to Story of Seasons. Cykl Harvest Moon to prawdziwa klasyka gatunku, która stała się m.in. inspiracją do wcześniej opisywanego Stardew Valley. Gra funkcjonuje na podobnych zasadach – tutaj także kontrolujemy jedną postać, którą musimy zarządzać swoją farmą. Oprócz tego istotne jest także dbanie o jak najlepsze relacje z mieszkańcami pobliskiego miasteczka.

Farm Manager 2021

Polskie studio Cleversan Software postanowiło nieco inaczej podejść do tematu symulatorów farmera. Producent zdecydował się na stworzenie strategii ekonomicznej, co było strzałem w dziesiątkę. Farm Manager 2021 nie jest grą idealną, ale zdecydowanie nie można odmówić jej uroku oraz ciekawie zaprojektowanego gameplayu. Na wzór innych gier tego typu, w dziele łódzkiego dewelopera musimy stawiać nowe budynki, wysyłać maszyny rolnicze do pracy w polu, handlować zbiorami, zatrudniać ludzi, dbać o zwierzęta itp. Zdecydowanie jest co robić!

My Time at Portia

Dzieło studia Pathea Games to bardzo ciekawy projekt, który łączy w sobie cechy gier rolniczych z produkcjami osadzonymi w klimatach postapokaliptycznych. W My Time at Portia wcielamy się w młodego rzemieślnika, marzącego o przywróceniu ładu w zniszczonym świecie. Razem z innymi mieszkańcami wioski Portia postanawia odbudować dawną krainę, co wiąże się oczywiście z uprawą roślin i innymi pracami farmerskimi. W grze nie zabrakło także mechanik charakterystycznych dla RPG-ów. Podczas zabawy trzeba regularnie zdobywać nowe wyposażenie oraz przeczesywać lochy w celu zgarnięcia cennych surowców.

Slime Rancher

Slime Rancher Slime Rancher to z pewnością najbardziej zakręcona gra farmerska na PC w tym zestawieniu. Produkcja zespołu Monomi Park opowiada historię młodej farmerki Beatrix Labeu, która wyruszyła na inną planetę w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Na miejscu bohaterka odkrywa, że na znalezionym przez nią terenie znajdują się urocze galaretowate stworki. Postanawia je zebrać, żeby dzięki nim móc się wzbogacić. Oczywiście w tym celu musi zając się uprawami, ponieważ istoty potrzebują regularnych posiłków oraz dobrych warunków do życia. Gameplay sprowadza się więc do prac gospodarczych oraz polowania na „szlamy”.

Harvest Moon:Mad Dash

W 2019 roku studio Natsume wypuściło do sprzedaży spin-off serii Harvest Moon, który skupia się bardziej na zręcznościowych minigierkach. Jeśli natomiast chodzi o tematykę, to Mad Dash nadal oscyluje wokół pracy na roli, ponieważ głównym celem gracza jest uprawa roślin oraz hodowla zwierząt. Ogromną zaletą tego tytułu jest możliwość gry w kooperacji na jednej konsoli. Poza tym, produkcja doskonale sprawdza się na krótkie sesje, ponieważ każdą z misji można zaliczyć raptem w parę minut.

Farmer’s Dynasty

Jeśli chodzi o główne założenia zabawy i fabułę, to Farmer’s Dynasty w żadnym stopniu nie wyłamuje się z ram ustalonych przez innych twórców gier rolniczych. Tutaj także wcielamy się w początkującego farmera, który wchodzi w posiadanie wielkiego gospodarstwa, a jego zadaniem jest rozbudowa tego miejsca. Produkcja studia Toplitz Productions wyróżnia się jednak na tle Stardew Valley lub Story of Seasons oprawą wizualną, utrzymaną w realistycznym stylu. Dzięki temu jest to tytuł znacznie bardziej przystępny dla osób, które spędziły setki godzin w serii Farming Simulator, ale brakowało im trochę bardziej rozbudowanej opowieści.
Autor: Łukasz Morawski