Data modyfikacji:

Farm Manager 2021. Recenzja i poradnik do gry

Symulatory farmy już od co najmniej kilku lat cieszą się ogromną popularnością wśród graczy na całym świecie. Kochają je też Polacy, dlatego nic dziwnego, że kolejny rodzimy deweloper postanowił stworzyć własną produkcją kręcącą się wokół tej tematyki. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z grą pokroju Farming Simulator, tylko rozbudowaną strategią ekonomiczną, w której musimy zarządzać farmą. Sprawdźcie, czy warto kupić Farm Manager 2021.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

Farm Manager 2021

Czy warto zagrać w Farm Manager 2021? Recenzja gry

Zawsze, kiedy grałem w serię Farming Simulator miałem wrażenie, że czegoś mi brakuje w gameplayu. Jazda kombajnem lub traktorem po jakimś czasie zaczynała być monotonna, ale za to warstwa ekonomiczna z każdą kolejną minutą nabierała coraz więcej rumieńców. Mimo wszystko w tamtym cyklu zostało to potraktowane trochę po macoszemu, ponieważ nie to było tutaj najważniejsze. Zespół Cleversan Software miał chyba podobne odczucia, bo ich dzieło dosłownie oferuje to, czego brakowało mi w konkurencyjnym symulatorze farmy.

Farm Manager 2021 nie jest grą wybitną - produkcja w dniu premiery borykała się z wieloma problemami technicznymi, niektóre mechaniki są trochę zbyt przekombinowane, a przeskakiwanie pomiędzy topornymi okienkami bywa męczące. Twórcy jednak nie obrażają się na graczy tylko biorą do serca ich uwagi, dzięki czemu produkcja jest regularnie łatana i modyfikowana. Jeśli więc siądziecie do tego tytułu kilka miesięcy po premierze, to jest szansa, że będziecie mieć do czynienia z grą znacznie bardziej dopracowaną.

Pomimo bugów i ogólnej toporności, bawiłem się naprawdę dobrze. Zdaję sobie sprawę, że jest to projekt stworzony za stosunkowo niewielka kasę, dlatego też nie wymagam od niego cudów i jestem w stanie przymknąć oko na parę mankamentów. Wy również nie powinniście zbytnio narzekać, jeśli weźmiecie pod uwagę cenę Farm Manager 2021, która jest znacznie niższa od innych nowych gier. Za trochę ponad 70 złotych możecie otrzymać dostęp do ciekawie przemyślanej gry strategicznej, w której stworzycie własną farmę oraz weźmiecie udział w szeregu mniej lub bardziej skomplikowanych misji.

Zachwyca przede wszystkim ogromne przywiązanie do detali - każdy sprzęt oraz pojazdy imitują wygląd prawdziwych maszyn, co z pewnością docenią osoby obeznane w temacie. Ja co prawda na tym się nie znam, dlatego dzieło Cleversan Software traktowałem jako swoisty przewodnik. Nie tylko po maszynach rolniczych, ale także innych związanych z tym kwestiach. Z gry można naprawdę sporo dowiedzieć się na temat rodzajów zbóż, agrochemii oraz innych rzeczy, z jakich korzystamy na co dzień, ale się nad nimi nie zastanawiamy.

Farm Manager 2021 to bardzo przyjemny tytuł, który powinien sprostać oczekiwaniom miłośników strategii ekonomicznych. Produkcja co prawda wymaga doszlifowania, ale nawet już teraz można spędzić przy niej miło czas. Liczba scenariuszy przygotowanych przez twórców jest tak duża, że miłośnicy symulatorów rolniczych z pewnością nie będą się nudzić w deszczowe letnie dni.

Farm Manager 2021 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Farm Manager 2021?

Każda produkcja tego typu ma dosyć wysoki próg wejścia, dlatego dajcie sobie trochę czasu na opanowanie wszystkich mechanik. Jeśli nie chcecie błądzić po omacku, to koniecznie rozpocznijcie zabawę od grywalnego samouczka. Miła pani poprowadzi was wtedy przez wszystkie najważniejsze elementy gameplayu, dzięki czemu będzie wam łatwiej poradzić sobie w scenariuszach stworzonych przez twórców lub grze swobodnej.

Kiedy już będziecie działać na własną rękę, to pamiętajcie, że najważniejszą rzeczą w Farm Manager 2021 są pieniądze. Zazwyczaj waszym celem będzie ich zarabianie, ale żeby zyskać fortunę, trzeba najpierw trochę wydać. Starajcie się, żeby każda wasza inwestycja była jak najbardziej przemyślana, abyście niepotrzebnie nie tracili kasy. Polecam na początek kupowanie używanych maszyn, które są w zupełności wystarczające do ogarnięcia mniejszych pól. Kiedy się zepsują, to na pewno będzie was już stać na kupno lepszego sprzętu.

W lewym rogu ekranu jest ikona dwóch nakładających się na siebie kwadratów. Korzystajcie z niej jeśli chcecie mieć lepszy podgląd na mapę. Wtedy obraz zostaje podzielony na różne warstwy, a konkretne rodzaje budynków bądź innych rzeczy podświetlone są unikatowym kolorem. Na początku wydaje się to niepotrzebne, ale z czasem wasze gospodarstwo może rozrosnąć się do kolosalnych rozmiarów i znalezienie pracowników lub magazynów bywa problemowe.

Pamiętajcie też o tym, że w prawym górnym rogu interfejsu gracza macie możliwość ustawienia tempa czasu gry. Jeśli wszystko macie dobrze zaplanowane, to bez obaw przyspieszcie czas, żeby nie czekać zbyt długo na efekty. Gdybyście natomiast byli w obliczu jakiejś katastrofy (np. pożar budynków), to najlepiej skorzystajcie z aktywnej pauzy, W ten sposób na spokojnie zaplanujecie poszczególne ruchy, a w tym czasie wasza farma będzie bezpieczna.

Nie zapominajcie również o tym, że budynki potrzebują zasilania, więc już na samym początku powinniście zastanowić się, w jaki sposób rozstawić słupy energetyczne i transformatory. Lepiej mieć to dobrze przemyślane, żeby nie okazało się, że w chaosie wybudujecie np. nowe domy dla pracowników, a z braku prądu nie będą mogli sie do nich wprowadzić.

Ile godzin zajmuje ukończenie Farm Manager 2021?

W grach strategicznych ciężko jest podać dokładny czas, jaki potrzeba na ukończenie gry, ponieważ zależy to w dużej mierze od stylu gry przyjętego przez gracza. Na zaliczenie wszystkich misji z głównej kampanii musicie przeznaczyć kilkanaście godzin, a to oczywiście tylko początek, ponieważ czeka na was mnóstwo dodatkowych wyzwań oraz tryb gry swobodnej.

Na czym zagrać w Farm Manager 2021?

Podobnie jak w przypadku poprzedniej części, polskie studio Cleversan Software postanowiło wydać Farm Manager 2021 wyłącznie na komputerach osobistych. Raczej nie ma co liczyć na to, że w przyszłości produkcja zostanie udostępniona na konsolach.

Premiera Farm Manager 2021 – kiedy?

Miłośnicy strategii ekonomiczny w najnowszą odsłonę Farm Managera mogą grać już od 6 maja 2021 roku.

Czy Farm Manager 2021 posiada polski język?

Tak, twórcy pamiętali o rodzimych graczach i przygotowali polską wersję językową. Obejmuje ona jednak wyłącznie napisy, zaś wszystkie głosy dostępne są w angielskiej ścieżce dźwiękowej.

Grę do testów dostarczyła firma Cleversan Software, za co serdecznie dziękuję!

Farm Manager 2021 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 8 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Farm Manager 2021 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3700X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 Ti lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 8 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski