Do sprzedaży trafiła kolejna odsłona cenionej przez graczy serii Farming Simulator. Najnowsza edycja ominęła jednak komputery osobiste oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Tym razem grą mogą cieszyć się wyłącznie posiadacze smartfonów, tabletów i Nintendo Switch. Z tekstu dowiecie się, jak wypadła mobilna wersja gry, a także poznacie kilka wskazówek, które powinny ułatwić wam rozgrywkę na początku zabawy. Zobaczcie poradnik dla Farming Simulator 20.
Dla wielu graczy produkcje typu Farming Simulator 20 są nieśmiesznym żartem. Stoję w opozycji do takiego podejścia, ponieważ uważam, że seria studia GIANTS składa się z tak samo pełnoprawnych gier jak inne marki dostępne na rynku.
Farming Simulator 20 to przemyślany tytuł, który korzysta z dorobku poprzednich odsłon. Jeżeli jednak graliście namiętnie w poprzednią część, to możecie odczuć delikatny regres. Wynika to z faktu stworzenia gry dostosowanej do urządzeń mobilnych, przez co w FM20 zabrakło kilku elementów dostępnych w ubiegłorocznym wydaniu. Gorzej prezentuje się także oprawa wizualna, ale wygląd i szczegółowość maszyn nadal robią ogromne wrażenie.
Możliwość gry w trybie przenośnym całkowicie wynagrodziła mi pewne niedostatki wersji na Nintendo Switcha. Farming Simulator 20 potrafi wciągnąć na wiele godzin, czego jestem najlepszym dowodem. Kupowanie nowych maszyn, uprawianie kolejnych rodzajów upraw – tak bardzo wkręciłem się w ten rolniczy świat, że zaniedbałem inne produkcje, w środowisku graczy uważane za te „ważne”.
Jeżeli posiadacie konsolę Nintendo i lubicie symulatory farmy, to z pewnością nie pożałujecie kupna Farming Simulator 20. A jeśli wolicie grać na PC lub PS4/XONE, to FM19 nadal jest w świetnej formie.
Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z Farming Simulator 20, zapoznajcie się z poradnikiem do gry, z którego dowiecie się o podstawowych mechanikach rozgrywki.
Głównym celem w Farming Simulator 20 jest zarabianie jak największych pieniędzy. Majątek można zyskać przez mądre prowadzenie farmy, co nie jest wcale prostym zadaniem. Podczas rozgrywki musicie rozsądnie zarządzać wydatkami.
Nawet jeśli jesteście napaleni na konkretny rodzaj kombajnu, to zastanówcie się dwa razy, czy na pewno w danym momencie jest on wam potrzebny. Maszyny są bardzo drogie, dlatego przez zły zakup możecie bardzo spowolnić rozwój waszego gospodarstwa.
To samo dotyczy kupowania nowych ziem pod uprawy. Na wstępie zalecałbym skupienie się przede wszystkim na polach, które przypisane są do graczy na początku zabawy. Zaróbcie na nich trochę pieniędzy, a dopiero potem poszerzajcie swoją farmę. Nie rzucajcie się też od razu na wielkie połacie terenu oraz pola bardzo oddalone od waszej bazy wypadowej.
Farming Simulator 20 dużo zyskuje podczas grania w trybie przenośnym. Po umieszczeniu konsoli w stacji dokującej tracicie dostęp do paru ciekawych aspektów rozgrywki. Produkcja wykorzystuje m.in. żyroskop wbudowany w urządzenie. Dzięki temu maszynami można kierować przez manewrowanie Switchem niczym kierownicą. Jest to oczywiście opcjonalne rozwiązanie, które można wyłączyć w opcjach.
Oprócz tego produkcja umożliwia sterowania z pomocą ekranu, jak na smartfonie lub tablecie. Po potknięciu wyświetlacza na ekranie pojawiają się wirtualne przyciski odpowiadające na kontrolowanie maszyn. To rozwiązanie jest dobre z tego względu, że dokładnie możecie określać, z jaką prędkością będzie jechał wasz traktor lub inny pojazd. Z pomocą wirtualnej kierownicy macie także możliwość idealnego ustawienia kąta skrętu.
Jeżeli chcecie zmienić kamerę w trybie dotykowym, musicie dwa razy szybko kliknąć w wyświetlacz. Można to też zrobić, wciskając prawy analog. Oddalanie i przybliżanie widoku na pojazd odbywa się przez przesuwanie dwoma placami po ekranie lub za pomocą górnej i dolnej strzałki na lewym Joy-Conie.
W Farming Simulator 20 musicie zarządzać kilkoma pojazdami jednocześnie. Warto zadbać o to, żeby każda maszyna była cały czas w ruchu, ponieważ w ten sposób zwiększycie wydajność swojej farmy.
Twórcy zadbali o to, abyście mogli bez problemu przełączać się pomiędzy zakupionymi maszynami. Robicie to za pomocą przycisków L i R lub klikając w ikonę traktora na ekranie. Sprzęty można wybierać także z poziomu mapy – jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dokładnie zorientować się, gdzie znajdują się ich pojazdy.
Studio GIANTS Software nie zapomniało o niezwykle przydatnej funkcji, jaką jest resetowanie maszyn. System ten przydaje się w dwóch okolicznościach. Po pierwsze, kiedy potrzebujecie maszyny w pobliżu bazy wypadowej, a zostawiliście ją wcześniej na drugim końcu mapy. Po drugie, gdy utknięcie w miejscu, z którego nie da się wyjechać. Dzięki temu nie tracicie na zawsze dostępu do pojazdu, tylko możecie zrestartować jego położenie.
Na początku rozgrywki ogarnięcie dostępnych pól nie wydaje się być problemem. Schody zaczynają się, kiedy odblokujecie dodatkowe maszyny oraz wykupicie kolejne ziemie pod uprawy. W takim przypadku nie jesteście w stanie zebrać plonów ani przygotować ziemi do siewu. Idealnym rozwiązaniem jest zatrudnienie pracowników.
System jest bardzo prosty w obsłudze, dlatego zalecam korzystać z niego jak najczęściej. Oczywiście pod warunkiem, że was na to stać – każdego trzeba w końcu opłacać za ciężką pracę.
Żeby zatrudnić pracownika, musicie udać się z odpowiednią maszyną na pole, następnie ustawić pojazd w jak najbardziej optymalnej pozycji, a następnie wcisnąć przycisk Y. Komputer przejmie kontrolę nad traktorem lub kombajnem i dokończy za was pracę. Po zrealizowaniu zlecenia na ekranie wyskoczy stosowny komunikat.
W Farming Simulator 20 dostępnych jest aż dwadzieścia rodzajów upraw. W każdym przypadku najpierw musicie kultywować ziemię, następnie ją zasiać, a potem zebrać plony. Mimo to powinniście pamiętać o tym, że nie na każdym polu urośnie konkretne zboże lub inne uprawy.
Zanim zaopatrzycie się w odpowiednie maszyny i ziarna, sprawdźcie dokładnie, do jakich celów przystosowana jest ziemia, którą posiadacie. Zrobicie to z pomocą mapy, wchodząc w zakładkę „Map Overview – Crops”.
Nagłówek praktycznie w pełni wyjaśnia znaczenie mapy w grze. To z jej pomocą ustalicie rodzaj upraw na wszystkich polach, sprawdzicie poziom obróbki ziemi, ustalicie położenie waszych pojazdów oraz zaznaczycie pozycje interesujących was lokacji. Również przez mapę kupicie nowe pola – zrobicie to w zakładce „Map Overview – Fields”.
Dotychczas wydawało się, że taki akapit w przypadku gry na konsole wydaje się być niepotrzebny. Premiera Wiedźmina 3 na Nintendo Switch udowodniła jednak, że urządzenie posiada zbyt mało pamięci, żeby móc pobrać cyfrową wersję produkcji. W przypadku Farming Simulator 20 na szczęście nie ma takiego problemu. Gra zajmuje bowiem zaledwie 845 MB.
Do sprzedaży trafiły również edycje Farming Simulator 20 dedykowane urządzeniom mobilnym. W przypadku smartfonów lub tabletów z systemem operacyjnym Android do uruchomienia gry potrzebna jest aktualizacja minimum do poziomu 7.0. Jeśli chodzi o sprzęty Apple’a, to wymagana jest aktualizacja iOS 11.0 lub wyższa.
Autor: Łukasz Morawski