Ze względu na zmieniony system wyposażenia oraz liczne walki z przeciwnikami, szósta odsłona serii Far Cry może być bardzo wymagającą grą dla początkujących graczy. W związku z tym postanowiłem przygotować krótki poradnik, w którym wyjaśnię wam najważniejsze aspekty tej produkcji. Dzięki temu nie powinniście mieć problemów podczas eksploracji świata gry oraz przygotowaniu się do walki.
Polecamy: Far Cry 6 – recenzja na PS5
Ubisoft przygotował do wyboru dwa poziomy trudności, dzięki którym produkcja może sprawić frajdę zarówno początkującym graczom, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Jeżeli chcecie grać tylko dla frajdy i niezbyt dobrze radzicie sobie w FPS-ach, to koniecznie wybierzcie Tryb Fabularny.
W tym przypadku przeciwnicy zadają niewielkie obrażenia, a kontrolowana przez gracza postać jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu śmiało może stawać w szranki nawet z pojazdami opancerzonymi. Na tym poziomie trudności nie trzeba również przejmować się zbytnio jak najlepszym upgrade’owaniem broni oraz można całkowicie zrezygnować z korzystania z Supremo.
Twórcy domyślnie zalecają jednak grać w Trybie Akcji, który oferuje wyzwanie na znacznie wyższym poziomie. W tym przypadku trzeba być naprawdę czujnym podczas podbijania wrogich posterunków. Tutaj liczy się także znacznie bardziej dyskretne działanie, niż doprowadzanie do otwartej konfrontacji z armią Antona Castillo.
W produkcji dostępny jest wyłącznie automatyczny zapis gry, bez możliwości manualnego wykonania save’a w dowolnym momencie zabawy. Na szczęście szósta odsłona Far Cry oferuje masę punktów kontrolnych, dzięki czemu po śmierci nie trzeba powtarzać zbyt długich fragmentów rozgrywanej misji. Kiedy np. postać zginie podczas swobodnej eksploracji mapy, to zostanie cofnięta do miejsca, w którym doszło do zgonu, np. półki skalnej z jakiej się spadło.
Tym razem studio Ubisoft przygotowało na potrzeby gry naprawdę bardzo dużą mapę, którą najlepiej jest zwiedzać z pomocą pojazdów jeżdżących bądź latających. Na szczęście w grze występuje również system szybkiej podróży, dzięki czemu można w błyskawicznym tempie przeskoczyć do oddalonej lokacji.
Żeby jednak móc korzystać z „teleportu”, trzeba najpierw przejąć punkty kontrolne (najłatwiejszy sposób) znajdujące się na jezdniach, na których przebywają siły wroga. Zazwyczaj trzeba wszystkich zabić, a następnie zniszczyć billboard z podobizną głównego antagonisty. Z szybkiej podróży można korzystać również po przejęciu baz FND lub odblokowaniu nowych obozów partyzantów.
Zanim przystąpicie do ataku na teren zajęty przez wojsko Antona Castillo, najpierw porządnie się do niego przygotujcie. W tym celu konieczny jest rekonesans, którego dokonacie za pomocą smartfona (zastępuje lornetkę) znajdującego się w wyposażeniu Dani (lub Daniego). Z jego pomocą możecie oznaczać pozycję przeciwników, a także ustalać jaki jest ich status – zwykły żołnierz, snajper, czy może dowódca posiadający klucze do zamkniętych pomieszczeń.
Oprócz tego, za pomocą telefonu zaznaczycie też najlepsze wejścia do obozu wroga, kamery, które mogą zdradzić waszą pozycję oraz skrzynki z alarmem. Dzięki temu możecie je już z daleka wyeliminować za pomocą karabinu snajperskiego, żeby oponenci nie mieli możliwości wezwania posiłków. Zwiadu najlepiej jest dokonywać z jakiejś wysokiej góry bądź dachów budynku, żeby mieć lepszy pogląd na otoczenie.
Wraz z biegiem gry postać sterowana przez gracza awansuje na wyższe poziomy, które dają mu dostęp do lepszego wyposażenia oraz bardziej skutecznej broni i dodatków do niej. Zabawę rozpoczynamy z Rangą 1, co oznacza, że w świecie gry możemy mieć problem z przetrwaniem. W związku z tym na początku trzymajcie się przede wszystkim regionów, które są zbliżone do levelu waszej postaci. Nie ma sensu wybierać się do miejsc oznaczonych o wiele wyższą rangą, ponieważ traficie tam na lepiej uzbrojonych oponentów, których znacznie trudniej jest pokonać.
W Far Cry 6 niezywkle istotne jest zdobywanie surowców oraz nowego wyposażenia. Można robić to oczywiście poprzez przeczesywanie wszystkich lokacji, lecz działanie „na ślepo” na dłuższą metę wydaje się być bezsensowne i zbyt czasochłonne. Zdecydowanie najlepszym sposobem na odkrycie lokalizacji skrzyń z cennym lootem jest odnajdywanie interaktywnych map w obozach oraz rozmowy z partyzantami oznaczonymi ikoną wykrzyknika. Ważne informacje można zdobyć także od niektórych żołnierzy wrogiej armii – trzeba do nich podejść ze schowaną bronią, a następnie zapłacić za zdradzenie sekretów Yary.
W szóstej części Fary Cry powrócili zwierzęcy towarzysze głównego bohatera. Na pewnym etapie rozgrywki Dani wejdzie w posiadanie krokodyla o imieniu Guapo, który dzielnie towarzyszy podczas ataku na przeciwników. W trakcie zabawy możecie odblokować również inne pety (jamnik Chorizo, kogut Chicharron, kundel Boom Boom, jaguar Oluso i K-9000, który jest dostępny tylko w DLC), z których każdy pełni inną funkcję. Dlatego też dobierzcie zwierzaka do swojego stylu gry, bo ich zdolności mogą być bardzo przydatne podczas walki. Amigos można wydawać proste komendy, a do tego nie mogą one zginąć, a jedynie być tymczasowo unieruchomione. Warto korzystać z ich usług, ponieważ dzięki temu odblokowują nowe cechy.
W tej odsłonie Far Cry’a twórcy zrezygnowali z możliwości podnoszenia broni po zabitych przeciwnikach. Nowy sprzęt można odblokować jedynie poprzez znalezienie specjalnych skrzyń bądź kupienie go od sprzedawców znajdujących się w obozach partyzantów. Oznacza to, że podczas walki znacznie dłużej będziecie korzystali z tych samych sprzętów, dlatego też Ubisoft położył spory nacisk na ich modyfikacje.
Do dyspozycji mamy aż cztery rodzaje upagrade’ów dodatków, gdzie możemy kupować odpowiedni rodzaj amunicji, tłumiki, zmieniać optykę oraz wybierać celowniki laserowe. Oprócz tego mamy możliwość wprowadzenia do broni jednej dużej modyfikacji zmieniającej delikatnie jej przeznaczenie, np. poprzez zwiększenie obrażeń zadawanych strzałami mierzonymi, zwiększenie szybkości ruchu podczas celowania, itp.
Gracze może posiadać przy sobie aż trzy główne bronie oraz jedną dodatkową. Warto więc przemyśleć swoje wyposażenie i zmodyfikować je w taki sposób, aby być przygotowanym na każdą okoliczność. Miłośnicy cichego skradania powinni mieć przy sobie pistolet z tłumikiem, karabin snajperski oraz broń automatyczną z amunicją zdolną do rozbijania jednym strzałem hełmów mocno uzbrojonych przeciwników.
Użytkownicy ceniący akcje koniecznie muszą trzymać przy sobie LKM na wypadek walki z przeważającymi siłami wroga oraz jakąś rakietnicę, kiedy na arenę wkroczą pojazdy. Możliwości tworzenia własnego setupu jest tutaj bez liku, dlatego bawcie się tym systemem i pamiętajcie o tym, żeby mieć jak najbardziej zróżnicowane bronie z odpowiednimi modyfikatorami.
Supremo to całkowita nowość w serii Far Cry. Są to swego rodzaju plecaki, które oferują najróżniejsze właściwości – aktywujemy je za pomocą kombinacji przycisków L1 + R1 (na PlayStation), co równoznaczne jest z długim wyłączeniem sprzętu z obiegu. Żeby więc ponownie skorzystać z suprema, trzeba poczekać aż naładuje się odpowiedni pasek w prawym dolnym rogu ekranu.
Jeżeli gracie na poziomie trudności Akcja, to koniecznie musicie pamiętać o korzystaniu z tego sprzętu, ponieważ niejednokrotnie uratuje was w trudnych sytuacjach. Musicie tylko wykupić odpowiednie supremo, które będzie odpowiadało waszym potrzebom. Niektóre nastawione są na atak, z kolei inne umożliwiają natychmiastowe uleczenie po powaleniu przez oponenta. Żeby jednak odblokować dostęp do kolejnych supremo, trzeba najpierw zebrać odpowiednią ilość zubożonego uranu, który znajdziecie w różnych bazach wroga.
Autor: Łukasz Morawski