Data publikacji:

Gry z serii Far Cry - przegląd serii Ubisoftu

Francuskie studio Ubisoft ma w swojej bibliotece kilka ciekawych serii, które skierowane są do konkretnych grup odbiorców. Miłośnicy RPG-ów akcji mają cykl Assassin’s Creed, fani gier w stylu GTA mogą spędzać czas przy Watch Dogs, stratedzy znajdą ukojenie w marce Anno, zaś wielbiciele trzecioosobowych strzelanek z otwartym światem od lat rozpieszczani są kolejnymi odsłonami Far Cry’a. W tym tekście znajdziecie dokładną listę gier z serii, wraz ze wszystkimi dodatkami, a także dowiecie się, którą część powinniście sprawdzić, jeśli do tej pory nie mieliście do czynienia z tą franczyzą.

Polecamy: Najlepsze strzelanki na PS5

far cry

Lista wszystkich gier z serii Far Cry

  1. Far Cry (2004)
  2. Far Cry Instincts (2005)
    • Far Cry Instincts: Evolution (2006)
    • Far Cry Instincts: Predator (2006)
  3. Far Cry: Vengeance (2006)
  4. Far Cry 2 (2008)
  5. Far Cry 3 (2012)
    • Far Cry 3: Blood Dragon (2013)
  6. Far Cry Classic (2014)
  7. Far Cry 4 (2014)
    • Far Cry 4: Dolina Yeti (2015)
  8. Far Cry Primal (2016)
  9. Far Cry 5 (2018)
    • Far Cry 5: Mroczne godziny (2018)
    • Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie (2018)
    • Far Cry 5: Zombie atakują (2018)
  10. Far Cry 3: Classic Edition (2018)
  11. Far Cry New Dawn (2019)
  12. Far Cry VR: Dive Into Insanity
  13. Far Cry 6 (2021)
    • Far Cry 6: Vaas - Szaleństwo (2021)
    • Far Cry 6: Pagan - Kontrola (2022)
    • Far Cry 6: Joseph - Rozpad (2022)

Główne odsłony cyklu Far Cry i najlepsze spin-offy

Na przestrzeni lat seria Ubisoftu doczekała się aż sześciu dużych odsłon oraz kilku pobocznych projektów, które są powiązane z marką, lecz nieco wyłamują się ze schematów głównych odsłon marki. Poniżej przyjrzymy się, co do zaoferowania miały poszczególne części pod kątem gameplayu oraz fabuły.

Far Cry

Przygoda z serią Far Cry rozpoczęła się już w 2004 roku za sprawą niemieckiego studia Crytek – to właśnie twórcy kultowego Crysisa odpowiadają za początki marki, którą przez następne lata rozwijał Ubisoft. Pierwsza część dosyć mocno wyróżniała się na tle przyszłych odsłon. Co prawda już tutaj mieliśmy do czynienia z otwartym światem (choć znacznie bardziej liniowymi misjami), ale produkcji zdecydowanie bliżej było do klimatów science-fiction niż nieco bardziej realistycznych settingów kolejnych części.

Za dowód może posłużyć fakt, że w pewnym momencie, fabuła skupia się na tajemniczych eksperymentach oraz agresywnych mutantach, z którymi musi radzić sobie główny bohater. Pierwszy Far Cry w dniu premiery zachwycał oprawą wizualną napędzaną przez silnik CryENGINE (ach ta woda!) oraz ciekawie zaprojektowanym gameplayem, stanowiącym nowy krok dla gatunku FPS-ów.

Far Cry 2

Po premierze pierwszej części, Ubisoft nie kontynuował dalszej współpracy z Crytekiem, tylko prace nad kontynuacją zlecił swojemu wewnętrznemu studiu z Montrealu. Far Cry 2 był prawdziwym zaskoczeniem dla graczy, ponieważ twórcy postanowili całkowicie zmienić ton produkcji, która do dzisiaj zostaje najbardziej realistyczną oraz brutalną odsłoną cyklu.

W kontynuacji trafiliśmy do Afryki, gdzie protagonista nie tylko musiał walczyć z agresywnymi przeciwnikami, ale także wyniszczającą organizm malarią. To w tej części wprowadzono także efektowne animacje leczenia, które stały się jedną z wizytówek serii. Ciekawym pomysłem było również zrezygnowanie z minimapy – zamiast tego bohater musiał w dowolnym momencie wyjąć mapę z kieszeni lub mógł korzystać z nawigacji w samochodach.

Far Cry 3

Trzecia część Far Cry’a jest zdecydowanie najważniejsza dla całego cyklu, ponieważ to właśnie w tej odsłonie pojawiło się najwięcej elementów oraz schematów, które były potem powielane w następnych częściach. Jednocześnie „trójka” miała do zaoferowania bardzo ciekawą fabułę, w której pierwsze skrzypce odgrywał niesłychanie charyzmatyczny Vaas oraz towarzyszący mu motyw szaleństwa. Far Cry 3 to sandboks pełną gębą, w którym oprócz zaliczania misji z głównego wątku, gracze mogli odbijać posterunku wrogiej armii, polować na zwierzęta oraz zbierać surowce potrzebne do craftingu. A to wszystko w przepięknej dżunglowej scenerii na fikcyjnej wyspie Rook Island.

Far Cry 4

O tej odsłonie można właściwie napisać, że jest to w dużej mierze powtórka z rozrywki po bardzo dobrze przyjętej trzeciej części. Największą zmianą było oczywiście zrezygnowanie z tropikalnych klimat, na rzecz nieco bardziej chłodnego kraju Kyrat leżącego w Himalajach. Choć rozgrywka nie oferowała zbyt wiele nowości, to jednak nowa kraina prezentowała się niezwykle ładnie i o wiele bardziej różnorodnie. Twórcy postawili też na nieco bardziej poważny ton, ponieważ historia skupiała się na życiu mieszkańców ciemiężonych przez samozwańczego władcę Pagan Mina, trzymającego w garści wykwalifikowane i wierne wojsko. Motywem głównym była więc partyzancka walka z lepiej uzbrojonym przeciwnikiem.

Far Cry Primal

Zanim Ubisoft rozpoczął prace nad kolejną odsłoną z głównego nurtu, wcześniej wypuścił do sprzedaży spin-off, który rozmiarami odpowiadał pozostałym odsłonom cyklu i nie sprawiał wrażenie zrobionego naprędce DLC. Far Cry Primal było ciekawym eksperymentem, gdyż twórcy zrezygnowali z czasów współczesnych, osadzając akcję na około dziesięć tysięcy lat przed naszą erą.

Oczywiście nie wpłynęło to wyłącznie na fabułę, ale także rozgrywkę – ówcześni wojownicy nie mieli dostęp do broni automatycznej, dlatego producent musiał wykombinować, jak zaprojektować ciekawą strzelanką ograniczając się do takich broni, jak łuki czy dzidy. Efekt końcowy był zaskakująco bardzo dobry, a gra może się spodobać nawet osobom, które nie lubią serii Far Cry.

Far Cry 5

Po walce ze współczesnymi piratami i wojnie domowej w Himalajach przyszła pora stawić czoła kultowi religijnemu Projektu Bram Edenu. Ubisoft po raz pierwszy osadził akcję swojej serii na terenie Stanów Zjednoczonych, a dokładnie w hrabstwie Hope należącym do stanu Montana. Ponownie mieliśmy do czynienia z intrygującym antagonistą  - Joseph Seed wykorzystując wiarę oraz naiwność lokalnych mieszkańców, podporządkował sobie część z nich, zamieniając zwykłych ludzi w fanatycznych bojowników, dla których znęcanie się nad słabszymi nie stanowiło problemu.

To w tej części po raz pierwszy mogliśmy sami stworzyć swojego bohatera, wybierając jego płeć oraz wygląd. Niestety przełożyło się to wyłącznie na kwestie kosmetyczne, ponieważ protagonista nie wypowiada żadnych słów podczas fabuły. Dużym urozmaiceniem dla gameplayu była natomiast możliwość ukończenia kampanii w trybie kooperacji.

Far Cry New Dawn

Choć New Dawn jest pobocznym projektem, to jednak fabuła w bezpośredni sposób kontynuuje wydarzenia z piątej odsłony cyklu. Świat musi poradzić sobie z konsekwencjami działań Josepha Seeda, który doprowadził do wybuchu bomby atomowej. Akcja przenosi nas o siedemnaście lat do przodu, przedstawiając dosyć nietypową wizję postapokaliptycznego świata. Twórcy nie postawili na smutną i mroczną atmosferę, jak z Fallouta czy Metro, tylko zaoferowali bardziej kolorowe, lecz niepozbawione brudu, środowisko. Gameplay nie oferował nic nowego, natomiast wizja postapo zaoferowana przez Ubisoft była na tyle klimatyczna, że skutecznie przyciągała do ekranu.

Far Cry 6

Jak nietrudno się domyślić, przy okazji premiery nowej pełnoprawnej odsłony cyklu, ponownie przyszło nam stawić czoła charyzmatycznemu oponentowi. Twórcy znowu postawili na nieco poważniejszy konflikt, który rozgrywa się pomiędzy rebeliantami a wojskiem kontrolowanym przez bezwzględnego dyktatora Antona Castillo.

W tej części również kampanię można ukończyć w kooperacji, co doskonale pasuje do konstrukcji gry – uczestnicy zabawy sami wybierają, jakie misje chcą ukończyć i w jakiej kolejności odwiedzą nowe obszary. Zdecydowanie największą nowością dla całej marki było udostępnienie bardzo dużego miasta, co dosyć mocno wpływa na sposób walki z przeciwnikami oraz eksplorację otoczenia.

Autor: Łukasz Morawski