Data modyfikacji:

Expeditions: ROME – przewodnik po grze i historii

Z recenzji dostępnych w sieci Expeditions: ROME możecie dowiedzieć się już, że warto zagrać w nową grę studia Logic Artists. Jeżeli jednak chcecie bardziej wgryźć się w temat, przygotowaliśmy krótki słownik, który nie tylko przybliży wam starożytny Rzym I w. p.n.e., ale także powie co nieco na temat mechanik gry.

expeditions rome

ASIA MINOR

Jedna z prowincji rzymskich, która w przybliżeniu obejmowała zachodnią część dzisiejszej Turcji. W I w. p.n.e. Azja była drugą po Italii najbardziej zaludnioną częścią Republiki Rzymskiej, w której żyło przeszło 6 milionów ludzi.

W Expeditions: ROME odwiedzimy nie tylko Azję Mniejszą, ale także Afrykę Północną, Galię oraz Wieczne Miasto, czyli tytułowy Rzym. Każdy region będzie różnił się od pozostałych kolorystyką i środowiskiem.

CEZAR, GAJUSZ JULIUSZ

Polityk, wódz, pisarz i chyba najbardziej znany Rzymianin w historii. Do jego największych dokonań należy podbój celtyckiej Galii w latach 50-tych I w. p.n.e. Kampania ta opisana została w pamiętnikach Cezara znanych jako Commentarii de bello Gallico. „O wojnie galijskiej”, bo pod takim tytułem są one znane w Polsce, to nieocenione źródło wiedzy o Celtach.

Akcja najnowszej gry studia Logic Artists toczy się w I w. p.n.e., więc nie mogło zabraknąć w niej Gajusza Juliusza Cezara. Rzymski wódz pojawia się tutaj jako NPC i poznajemy go na początku jego wielkiej kariery, w trakcie kampanii w Azji Mniejszej. W Expeditions: ROME pojawia się cała plejada postaci historycznych, a wśród nich Katon czy Cyceron.

GLADIUS

Ikoniczny krótki miecz legionistów rzymskich, który służył zarówno do zadawania pchnięć, jak i cięć. Mierzył od 60 do 85 cm, jego szerokość wynosiła 5-7 cm i ważył około 2,5 kg razem z pochwą. Do wyposażenia armii rzymskiej wszedł w III w. p.n.e. i był odpowiedzią na ciężkie falcaty iberyjskich najemników w armii kartagińskiej w trakcie II wojny punickiej.

W Expeditions: ROME znalazło się miejsce dla wielu historycznych rodzajów uzbrojenia. Znajdziecie tutaj m.in. pilum (rodzaj oszczepu, który łamał się przy kontakcie z tarczą przeciwnika), pugio (klasyczny rzymski sztylet) czy scutum (duża tarcza piechoty rzymskiej). Nie zabrakło też różnych rodzajów pancerzy, takich jak na przykład lorica hamata (zbroja kolcza), lorica musculata (pancerz anatomiczy) i lorica segmentata (zbroja płytowa), która chyba najbardziej kojarzy się nam dzisiaj z rzymskimi legionistami.

LEGION 

Największa jednostka taktyczna armii rzymskiej. Od reformy wojskowej konsula Gajusza Mariusza ze 107 r. p.n.e. liczył 4800 żołnierzy i 1200 służby. Legion składał się z 10 kohort po 6 centurii każda. Centuria, na której czele stał centurion liczyła (wbrew nazwie) 80 ludzi.

W Expeditions: ROME nie tylko kierujemy krokami rzymskiego legata, ale także prowadzimy do boju jego legion o nazwie Victrix („Zwyciężający” – w rzeczywistości pojawił się na kartach historii nieco później). W grze, legion służy m.in. zdobywaniu miast oraz surowców, poprzez wykonywanie specjalnych misji. W trakcie potyczek z przeciwnikiem decydujemy o formacjach bojowych i taktykach. Każda decyzja ma znaczenie i wpływa na liczebność oraz morale legionu.

PRETORIANIE 

W czasach Republiki Rzymskiej byli eskortą ważnych urzędników i strażą dowódców legionu złożoną z kilku liktorów. Im ważniejsza postać, którą należało ochraniać, tym więcej liktorów było przypisywanych do straży pretoriańskiej. W przypadku legata było to 5 liktorów.

W grze studia Logic Artists straż pretoriańska to towarzysze broni, których możemy rozwijać i zbroić. W przeciwieństwie do klasycznych towarzyszy, nie spotykamy ich w trakcie naszej przygody i nie toczymy z nimi konwersacji, a zwyczajnie zatrudniamy ich na podstawie posiadanych przez nich statystyk.

SALVE

Klasyczne rzymskie powitanie, które oznacza po prostu „witaj”. Podobne znaczenie ma pozdrowienie „Ave”, z tą różnicą, że Rzymianie stosowali je w stosunku do przełożonych i kiedy chcieli okazać komuś wyjątkowy szacunek. Na pożegnanie Rzymianie mówili sobie „Vale” lub „Valete”, jeżeli słowa kierowali do większej liczby ludzi.

Podczas rozgrywki w Expeditions: ROME napotykamy na swojej drodze liczne postaci niezależne, z którymi możemy wchodzić w interakcje. Możemy przekonywać je do swoich racji i wpływać na wydarzenia przy pomocy naszego autorytetu (ethos), logicznych argumentów (logos) lub emocjonalnej retoryki (pathos).

TRIARIUS

W rzymskim legionie czasów republiki triarius był legionistą walczącym w dalszych rzędach. To najstarsi i najbardziej doświadczeni weterani, którzy stanowili rezerwę i wprowadzani byli do walki w krytycznych momentach. Ich uzbrojenie różniło się nieco od uzbrojenia pozostałych legionistów. Jeżeli jakaś sprawa była naprawdę poważna, Rzymianie używali powiedzenia: res ad triarios venit – sprawa doszła do triarii.

W Expeditions: ROME triarius to jedna z czterech dostępnych klas postaci. Pozostałe to: princeps (ciężki legionista wyposażony w gladiusa i pilum), veles (harcownik w lżejszym uzbrojeniu) i sagittarius (łucznik). Triarus wspiera, inspiruje i leczy towarzyszy broni, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, potrafi też solidnie przyłożyć przeciwnikowi.

Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękujemy!

Autor: Dawid Sych