Data modyfikacji:

Jak streamować na Discordzie? Jaki sprzęt dla Discord streaming?

Planujecie rozpocząć karierę streamera i szukacie ciekawych platform, na których moglibyście dzielić się swoją rozgrywką z innymi graczami? Okazuje się, że nie tylko YouTube, Twitch oraz Facebook oferują taką możliwość. Z pomocą przychodzi też Discord – tutaj również możecie transmitować gameplay z udziałem kamerki oraz mikrofonu. Sprawdźcie, jak skorzystać z Discord streamingu.

discord streaming

Czym jest Discord?

Discord to darmowa aplikacja, która powstała głównie z myślą o ułatwieniu rozmów głosowych pomiędzy graczami. Z jej pomocą można na komputerze tworzyć własne grupy, żeby następnie prowadzić dialog poprzez voice chat w różnych tytułach, bez konieczności korzystania z systemów komunikowania wbudowanych bezpośrednio w grach bądź platformach, na jakich są uruchamiane.

Na Discordzie można także zakładać własne serwery oraz tematyczne kanały, dzięki czemu użytkownicy dokładnie wiedzą, na jakie tematy mają rozmawiać, co może prowadzić do lepszej kontroli nad treścią oraz jej wyższą jakością. W aplikacji nie tylko można rozmawiać głosowo, ale także pisać wiadomości, wysyłać zdjęcia oraz publikować linki i filmy.

Istnieje także możliwość sparowania oprogramowania z innymi usługami, jak np. Twitch, co pomaga w budowaniu społeczności oraz znacząco zwiększa zasięgi. Nic jednak nie stoi także na przeszkodzie, żeby streamować bezpośrednio na Discordzie. W dalszej części tekstu wyjaśnię, co należy zrobić, żeby poprawnie strumieniować swoją rozgrywkę.

Streamowanie przez Discord krok po kroku

Discord to kolejna z platform, która umożliwia strumieniowanie gier, lecz żeby to zrobić, trzeba troszeczkę podłubać w ustawieniach. Na szczęście proces jest dosyć prosty do ogarnięcia, ale musicie postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Streamowanie na tej platformie możliwe jest wyłącznie poprzez aplikację (klienta) dedykowaną systemowi operacyjnemu Windows, którą pobierzecie ze strony producenta. Jeśli więc korzystacie z wersji przeglądarkowej bądź mobilnej, to niestety ta opcja nie będzie dostępna. To samo dotyczy użytkowników oprogramowania macOS i Linux.

Krok 1. Zalogujcie się na swoje konto na Discordzie, a następnie uruchomcie grę, którą planujecie streamować. W lewym dolnym rogu ekranu powinna pojawić się ikona oraz tytuł odpalonej produkcji, choć bywają z tym delikatne problemy. Gdyby tak było u was, to musicie wejść w „Ustawienia użytkownika”.

Krok 2. W opcjach znajdźcie zakładkę „Ustawienia aktywności”, a potem wejdźcie w „Status aktywności”. Jeżeli aplikacja nie jest w stanie zlokalizować waszej gry, to musicie jej w tym pomóc. W tym celu kliknijcie w pole „Nie widzisz swojej gry? Dodaj ją!” i wpiszcie tytuł poszukiwanej produkcji. Kiedy ją znajdziecie, dodajcie do Discorda, a następnie kliknijcie w czerwony, przekreślony monitor, żeby zaświecił się na zielono, co oznacza, że nakładka z grą została aktywowana.

Krok 3. Żeby móc streamować na Discordzie, potrzebny jest własny serwer. Jeżeli takowy posiadacie, to możecie pominąć ten krok. Nowi użytkownicy muszą kliknąć w ikonę plusa znajdującą się w lewym rogu aplikacji. Po wejściu w nią pojawi się opcja uruchomienia serwera – możecie stworzyć własny lub skorzystać z kilku predefiniowanych profilów. W następnym kroku ustalcie, czy serwer będzie widoczny dla całej społeczności, czy tylko waszych znajomych. Potem podajcie nazwę serwera i kliknijcie przycisk „Stwórz”. Gotowe!

Krok 4. Teraz konieczne jest włączenie trybu streamowania. W tym celu ponownie udajcie się do „Ustawień użytkownika” i w zakładce „Ustawienia aplikacji” znajdźcie pole „Tryb streamowania”. Gdy przejdziecie do nowego okienka, wtedy musicie kliknąć w suwak „Włącz tryb streamowania”, żeby pojawił się „ptaszek” na zielonym tle.

Krok 5. Zbliżamy się już do końca! Wyjdźcie z ustawień i wróćcie do ekranu głównego Discorda. W lewym dolnym rogu obok ikony gry powinien widnieć niewielki szary monitor – kliknijcie w niego. Wtedy przejdziecie do opcji „Współdzielenia ekranu”. Tam znajdziecie informacje, jaka produkcja będzie streamowana, a ponadto możecie wybrać kanał głosowy oraz ustawić jakość przesyłania. Potem kliknijcie w „Nadawaj na żywo” i gotowe!

Warto dodać, że w darmowej wersji aplikacji możecie transmitować rozgrywkę wyłącznie w rozdzielczości 720p, przy maksymalnie trzydziestu klatkach na sekundę. Żeby zwiększyć rozdziałkę oraz odblokować limit FPS-ów, należy aktywować płatną subskrypcję Discord nitro.

Krok 6. W trakcie strumieniowania gameplayu możecie ustalić dodatkowo, z jakiego mikrofonu będzie zbierany wasz głos oraz z jakiej kamery ma być pobierany obraz – oczywiście jeżeli macie w planach pokazywać swoją twarz. Teraz nie pozostaje nic innego, jak skupić się na rozgrywce i cieszyć się streamem!

Co potrzeba do Discord streamingu?

Żeby jakość waszego streamu była jak najlepsza, musicie zaopatrzyć się w kilka istotnych rzeczy, które umożliwią wam odpalanie gier na jak najwyższych detalach oraz zapewnią nienaganną komunikację z widzami.

Komputer gamingowy

Jeżeli macie w planach streamowanie wysokobudżetowych gier z segmentu AAA, to koniecznie powinniście kupić bardzo wydajny komputer z nowoczesną kartą graficzną, dużą pamięcią RAM oraz mocarnym procesorem. Sama gra będzie wymagała dużej mocy obliczeniowej, a strumieniowanie rozgrywki dodatkowo obciąża peceta. Oczywiście rozwiązaniem jest też obniżenie detali graficznych w grze, choć wtedy trzeba liczyć się z tym, że widzowie mogą narzekać na zbyt brzydką oprawę wizualną.

Mikrofon do streamowania

Obowiązkowe akcesoriów dla streamerów, którzy chcą na bieżąco komunikować się ze swoimi fanami. Co prawda, możecie wykorzystać mikrofon zamontowany w słuchawkach, lecz nie zapewni on wam tak wysokiej jakości dźwięku, jak specjalny mikrofon pojemnościowy, który zamontujecie na przeznaczonym do takich gadżetów statywie.

Kamerka internetowa

Nie każda osoba, która transmituje rozgrywkę, decyduje się na pokazywanie swojej twarzy. Oczywiście nie jest to obowiązkiem, lecz wielu uczestników streamów lubi, gdy może zobaczyć osobę, która do nich przemawia. Dlatego też koniecznie zainwestujcie w kamerkę internetową, nawet jeśli nie byłaby ona najlepszej jakości. Podczas strumieniowania gry okienko z waszą twarzą i tak będzie niewielkie, dlatego jakość obrazu w tym przypadku nie ma tak dużego znaczenia, jak np. podczas nagrywania vlogów na YouTube’a.

Słuchawki dla graczy

Podczas streama powinniście być w stu procentach skupieni na rozgrywce oraz komunikacji z widzami, dlatego polecam zainwestować w solidne słuchawki nauszne. W ten sposób odetniecie się od dźwięków otoczenia, które mogłyby was rozpraszać podczas grania w bardziej wymagające produkcje.

Mocne łącze internetowe

Sam mocny komputer nie wystarczy do tego, żeby jakość streama stała na bardzo wysokim poziomie. Konieczne jest także stabilne oraz wydajne łącze internetowe, które zagwarantuje, że przesyłany sygnał pozbawiony będzie zakłóceń, a wasza transmisja nie zostanie przerwana. Dlatego też zalecam, żeby podczas strumieniowania korzystać z połączenia kablowego, ponieważ jest o wiele bardziej stabilne i istnieje mniejsza szansa utraty łączności z routerem.

Autor: Łukasz Morawski