Data modyfikacji:

Jaki telewizor do Xbox Series X i S?

Konsole dziewiątej generacji mają zachwycać oprawą wizualną oraz płynną rozgrywką. Żeby jednak doświadczyć tych wszystkich fajerwerków graficznych, potrzebny będzie do tego odpowiedni telewizor. W tym artykule odpowiemy, na jakie modele Smart TV powinniście patrzeć, a także czym powinny charakteryzować się najlepsze telewizory do Xbox Series X i S.

telewizor do xbox series X

Jaki telewizor do Xbox Series X i S?

 • Philips 65OLED855
 • Philips 55OLED804
 • LG OLED55CX3
 • Samsung GU75TU8079
 • Sony Bravia OLED KD-65AG9
 • LG OLED 55BX3
 • Samsung UE75TU8002
 • Sony Bravia KD-65XH9505
 • Samsung UE70TU7192
 • Samsung HG49EJ690U
 • Samsung UE50TU7172
 • Samsung UE43TU7172
 • Sony Bravia KDL-50WF665
 • Philips 43PFS6805
 • Samsung QE55Q60RA

Jaka matryca w telewizorach jest najlepsza – LCD czy OLED?

W tym momencie nie ma sensu wgłębiać się w techniczne aspekty matryc, ponieważ nikogo nie obchodzi, która korzysta z diod organicznych, a która emituje własne światło. Najbardziej istotne jest to, jak prezentuje się obraz na obu ekranach.

LCD dzielimy na dwa rodzaje matryc – VA oraz IPS. Te pierwsze oferują bardzo dobry kontrast oraz wysoką częstotliwość odświeżania, co bywa niezwykle istotne podczas grania. Niestety kąty widzenia pozostawiają wiele do życzenia, dlatego w tym przypadku ważne jest, żeby siedzieć jak najbardziej naprzeciwko telewizora.

IPS z kolei oferuje trochę gorszej jakości kontrast, ale za to ma fantastyczne kąty widzenia. Dzięki temu, bez względu na zmianę pozycji podczas grania, nawet na moment nie powinniście mieć problemów z odbiorem obrazu w najwyższej jakości. Ten rodzaj matryc, ze względu na niższy kontrast, zalecany jest do używania w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Telewizory OLED to tak naprawdę połączenie wszystkich zalet VA i IPS. Te matryce zapewniają rewelacyjny kontrast oraz niemalże idealne odzwierciedlenie czerni. Ponadto oferują szerokie kąty widzenia, wysoką częstotliwość odświeżania i bardzo dobry tryb HDR.

Odświeżanie ekranu a gry na Xbox Series X i S

W przypadku konsol takich jak PlayStation 4 czy Xbox One, wyższa częstotliwość obrazu nie miała zbyt dużego znaczenia, ponieważ gry działały maksymalnie w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, więc telewizory 60 Hz były w pełni wystarczające.

Tym razem Microsoft poinformował jednak, że domyślnie najnowsze produkcje mają funkcjonować w stu dwudziestu FPS-ach. W związku z tym kupno Smart TV z częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz ma już znacznie więcej sensu. Jeśli natomiast chcecie stawiać na jak największą jakość obrazu, to wybierzcie droższy wariant, czyli 144 Hz.

Co to jest input lag i jaki jest najlepszy?

Input lag to zdecydowanie jeden z ważniejszych parametrów, który gracze powinni brać pod uwagę podczas wyboru idealnego telewizora do gier. W tym przypadku parametr ten odpowiada za opóźnienie, jakie następuje po wysłaniu sygnału z konsoli Xbox Series X do telewizora.

Im mniejszy input lag, tym postać z gry szybciej zareaguje na komendy wysłane przez gracza. Niestety producenci telewizorów  niezbyt często informują, jakie jest opóźnienie w ich telewizorach, dlatego musicie bazować na specjalistycznych testach dostępnych w internecie.

HDR w telewizorach do Xbox Series X i S

Skrót HDR pochodzi od terminu High Dynamic Range, który dotyczy szerokiego zakresu dynamicznego poziomu jasności telewizora. Smart TV wyposażone w tę technologię potrafią odwzorować oświetlenie w bardziej realistyczny sposób, m.in. poprzez płynniejsze zacieranie granic pomiędzy ciemnymi a jasnymi miejscami na ekranie. Na przestrzeni lat powstało kilka standardów HDR, a najlepsze z nich to HDR10 oraz Dolby Vision.

Full HD czy 4K – jaki telewizor do Xbox Series X i S?

Jeżeli planujecie kupno mocniejszej konsoli Microsoftu, czyli Xbox Series X, to obowiązkowo musicie postawić na telewizor 4K. Konsola wręcz została zaprojektowana z myślą o wyświetlaniu obrazu w rozdzielczości UHD, dlatego trzeba jej to umożliwić. Tylko w ten sposób wykorzystacie w pełni możliwości tej platformy.

W przypadku Xbox Series S w zupełności wystarczy wam telewizor Full HD, ponieważ konsola, ze względu na ograniczenia technologiczne, nie ma wsparcia dla rozdzielczości 4K. Jeśli więc macie ograniczony budżet, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie kupno mocniejszego telewizora Full HD, niż budżetowego UHD.

Jaka rozdzielczość telewizora jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi, ponieważ wybór rozmiaru ekranu zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest to, jak daleko od telewizora siedzicie podczas grania. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym odległości od telewizora a rozmiaru wyświetlacza.

Tryb dla gracza w telewizorze – co to?

Wiele współczesnych telewizorów posiada zaprogramowany tryb gracza, który dostosowuje obraz urządzenia do gier wideo. Użytkownik nie musi więc ręcznie ustawiać wszystkich parametrów ekranu, żeby wyciągnąć z gier pełen potencjał, tylko może zrobić to po aktywowaniu tej funkcji. W niektórych Smart TV tryb gracza włącza się automatycznie podczas uruchomienia konsoli. Oczywiście korzystanie z niego nie jest obowiązkowe.

Wybieramy telewizor do Xbox Series X

Poniżej znajdziecie propozycje telewizorów 4K w różnych przedziałach cenowych, których parametry techniczne odpowiadają potrzebom konsoli Xbox Series X.

Wybieramy telewizor do Xbox Series S

Na listę trafiły zarówno modele telewizorów wspierające technologię 4K, jak i format 1080p. Każdy z tych telewizorów pozwoli na wykorzystanie pełnej mocy konsoli Xbox Series S.

Autor: Łukasz Morawski