Data modyfikacji:

Jakie karty do streamowania gier? Którą kupić?

Streamowanie gier potrafi w znacznym stopniu obciążać komputer, powodując lagi, gubienie klatek i skakanie obrazu. Choć pewną rolę w jakości transmitowanego materiału odgrywają karty graficzne, większość obciążenia leży po stronie procesora, którego wymiana potrafi być problematyczna. Opcją są karty do streamingu, które zdejmują obciążenie z komputera i oferując inne korzyści.

TYPY KART STREAMINGOWYCH

Dwie główne kategorie kart do streamingu to karty wewnętrzne, instalowane wewnątrz komputera oraz zewnętrzne, podłączane przez gniazda HDMI i USB. Wybór między pierwszymi a drugimi w znacznym stopniu sprowadza się do ilości miejsca wewnątrz obudowy komputera oraz tego, jak blisko znajdują się inne urządzenia, z których możemy chcieć streamować – inne komputery lub konsole.

Jeżeli wszystkie urządzenia, z których chcemy transmitować materiał znajdują się na jednym biurku, korzystanie z karty wewnętrznej nie powinno być problemem. Jeśli jednak chcemy transmitować materiał z konsoli, która stoi w innym kącie pokoju lub pomieszczeniu, lepszym wyborem są zewnętrzne karty, oferujące trochę mobilności, a w niektórych przypadkach nawet możliwość nagrywania materiału do wideo (nie na stream, ale na przykład na YouTube) bez konieczności podłączania komputera.

AVERMEDIA I ELGATO - LIDERZY RYNKU

Dwa najpotężniejsze urządzenia na rynku – Avermedia Live Gamer Portable 2 Plus i Elgato Game Capture HD60S spełniają większość wymagań, jakie może mieć współczesny streamer. Pierwsza z nich pozwala nawet grać w rozdzielczości 4K (streamując w rozdzielczości 1080p w 60 klatkach na sekundę). Druga to urządzenie do grania i transmitowania w rozdzielczości Full HD za nieco przystępniejszą cenę, oferujące przy okazji dostęp do przyzwoitych narzędzi do obsługi streama (i nieco słabszych do jego edycji – poza przycinaniem nie zrobimy zbyt wiele).

Co ważne, oba te sprzęty współpracują ze wszystkimi konsolami obecnej generacji i urządzeniami typu Mac. Jeśli chcemy prezentować rozgrywkę z więcej niż jednej platformy, te karty są bardzo dobrym pomysłem. Dla osób zainteresowanych streamowaniem przede wszystkim obrazu z komputera tańszym wyborem może być AverMedia Live Gamer Extreme. Ta karta jest dedykowana komputerom PC i pozwala na przechwytywanie obrazu w 1080p i 60 klatkach i możliwość korzystania z dwóch kanałów dźwiękowych, na przykład dla głosu i dźwięku.

STREAMOWANIE ZE STARYCH KONSOL - RAZER RIPSAW

Bardzo ciekawą oraz kompatybilną ze starszymi urządzeniami i grami platformą jest natomiast produkt firmy Razer o nazwie Ripsaw. Urządzenie współpracuje też z poprzednią generacją konsol. Jeśli interesuje nas nadawanie hitów z Xboxa 360 albo PlayStation 3 produkt Razera wydaje się być najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby. Ripsaw nie pozwoli nam co prawda transmitować obrazu w 4K (co zresztą nie jest potrzebne, większość współczesnych streamów to te w rozdzielczościach 1080p i 720p, często w 30, a nie 60 klatkach), ale możliwość pracy ze starymi konsolami czyni go dość unikalnym.

Większość zaprezentowanych tutaj urządzeń pracuje w rozdzielczościach wyjściowych na poziomie 1080p, czyli full HD. Jeśli jednak nasz budżet jest mniejszy albo dopiero zaczynamy streamować, c, warto zwrócić uwagę na tańsze rozwiązania – skupione na 720p (albo chociaż 1080p w 30, a nie 60 klatkach) – nie powinno to zagrozić oglądalności dobrze prowadzonego streama na Twitchu czy Youtube. Larty streamingowe są potencjalnie lepszą opcją, niż wymiana kilku podzespołów w komputerze i otwierają nas na transmitowanie z konsoli. Jeśli czujemy, że nasza droga do sławy wiedzie przez pokazywanie ekskluzywnych tytułów z PlayStation 4 czy Nintendo Switch, zakup któregoś z produktów od Elgato albo AverMedia powinien być bardzo dobrym krokiem.

Autor: Artur Cnotalski