Data modyfikacji:

Days Gone na PC. Hit z PlayStation 4 na komputerach

Sony przez lata swojej działalności zdążyło przyzwyczaić nas do tego, ze wydawane przez nich produkcje reprezentują bardzo wysoką jakość. Co prawda Days Gone nie było takim hitem jak God of War czy The Last of Us: Part II, ale to nadal bardzo przyjemna gra z otwartym światem, która w ciekawy sposób podeszła do tematyki postapokaliptycznej. Jednocześnie produkcja straciła status exclusive’a na PlayStation 4, ponieważ do sprzedaży trafiło wydanie dedykowane komputerom osobistym. Sprawdźmy, czy warto dać mu szansę.

Czytaj również: Najważniejsze premiery gier 2021

days gone pc

Days Gone: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 70 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Days Gone: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 70 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Days Gone na PC? Recenzja gry

Jak już zaznaczyłem we wstępie, Days Gone nie jest produkcją wybitną, w którą obowiązkowo musicie zagrać. Sporo osób narzeka na dużą powtarzalność gameplayu oraz małą różnorodność aktywności pobocznych. Oczywiście w pełni się z tym zgadzam, jednakże muszę także przyznać, że mi to jakoś szczególnie nie przeszkadzało. Dzieło studia Bend oferuje na tyle wciągającą fabułę, że nie sposób było mi się oderwać od ekranu.

Deacon St. John to bardzo fajny protagonista, dlatego z chęcią śledziłem jego losy – nawet jeśli przez większość czasu robiłem te same lub podobne rzeczy. Duży wpływ na to miał też ogólny klimat (walki z hordami zombie są super!) oraz świetnie zaprojektowane lokacje. Chciało mi się zwiedzać świat gry i odkrywać jego kolejne tajemnice. A muszę przyznać, że nie jestem wielkim fanem produkcji z otwartym światem, tylko bardziej skłaniam się ku liniowym tytułom.

Days Gone odpaliłem z ciekawości na nieco leciwym już komputerze i bardzo miło się zaskoczyłem. Na sprzęcie wyposażonym w kartę graficzną GeForce GTX 1060, 8 GB pamięci RAM i Intel Core i5-7500 z powodzeniem można było dotrzeć do finału opowieści. Naturalnie musiałem iść na pewne ustępstwa, lecz większość pasków miałem ustawionych na „Wysoko”. Produkcja nie tylko oferowała bardzo ładną grafikę, to na dodatek przez większość czasu działała płynnie, ze sporadycznymi spadkami framerate’u.

Jeśli więc posiadacie słabsze kompy i obawialiście się złej optymalizacji, to możecie odetchnąć z ulgą. Twórcy dodatkowo oddali w ręce graczy masę ustawień, dzięki którym na pewno skonfigurujecie grę w taki sposób, żeby płynnie działała na waszym sprzęcie. Zadanie to ułatwia licznik FPS-ów umieszczony w prawym górnym rogu ekranu oraz zmieniające się tło w czasie rzeczywistym, pokazujące z jakim poziomem grafiki będziecie mieć do czynienia.

Days Gone na PC - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Co nowego pojawiło się w Days Gone na PC?

W tym przypadku nie mamy do czynienia z remasterem, lecz klasycznym portem gry na inną platformę. Twórcy nie wprowadzili więc żadnych zmian w gameplayu oraz fabule swojej produkcji, lecz skupili się wyłącznie na kwestiach technicznych, dostosowując tytuł do komputerów osobistych.

Wydanie pecetowe Days Gone zawiera również wszystkie aktualizacje oraz dodatki, jakie zostały wcześniej udostępnione na PS4. Oznacza to, że po przejściu gry możecie rozpocząć ponowną zabawę w Nowej Grze Plus, aktywować bardzo wymagający Tryb Przetrwania, wziąć udział w mniejszych Wyzwaniach oraz odblokować nowe skórki dla motocyklu.

Jeśli natomiast chodzi o nowości, to największą jest zdecydowanie poprawa oprawy wizualnej. Gra wykorzystuje wszystkie nowoczesne technologie, z jakich korzystają najlepsze karty graficzne, dzięki czemu można liczyć na lepsze oświetlenie, bardziej szczegółowe tekstury czy pokaźniejszą odległość rysowania listowia.

Ponadto Bend Studio odblokowało limit wyświetlania klatek, więc posiadacze mocarnych gamignowych komputerów nie będą czuli się ograniczani technologicznie. Z istotnych rzeczy warto także wspomnieć o oficjalnym wsparciu dla monitorów szerokokątnych, jak 21:9 i 32:9.

Jak przejść Days Gone?

Jeżeli po Days Gone spodziewacie się bardzo dużego wyzwania, to niestety muszę was rozczarować. Produkcja nie należy do najtrudniejszych, dlatego nie powinniście mieć większych problemów z jej ukończeniem. Jeśli jednak jesteście początkującymi graczami i potrzebujecie wskazówek na start, to koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika Days Gone przygotowanego z okazji premiery wersji na PlayStation 4. 

Ile godzin zajmuje ukończenie Days Gone?

Dzieło studia Bend jest stosunkowo długim sandboksem, który może zatrzymać was przed komputerem nawet na około czterdzieści godzin. Jeśli natomiast zdecydujecie się na zaliczenie wszystkich aktywności pobocznych, to możecie doliczyć kolejne dwadzieścia godzin.

Na czym zagrać w Days Gone?

Ten tekst dotyczy wersji na komputery osobiste, dlatego oczywiście w Days Gone zagracie na pecetach. Jeśli natomiast wolicie zabawę na konsoli, to dostępne jest też w sprzedaży wydanie na PlayStation 4. Uruchomicie je również na PlayStation 5 za sprawą wstecznej kompatybilności.

Premiera Days Gone – kiedy?

Wersja na konsolę Sony trafiła do sprzedaży pod koniec kwietnia 2019 roku, dlatego posiadacze komputerów osobistych musieli czekać na Days Gone trochę ponad dwa lata. Produkcja udostępniona została na PC 18 maja 2021 roku.

Czy Days Gone na PC posiada język polski?

Jak najbardziej tak. Już wersja na platformę PlayStation 4 oferowała pełne polskie spolszczenie, zawierające zarówno rodzime głosy, jak i napisy. Siłą rzeczy dubbing dostępny jest także na komputerach osobistych.

Grę do testów dostarczyła firma PlayStation Polska, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski