Data modyfikacji:

Days Gone – poradnik dla początkujących

Najnowsza produkcja Bend Studio nie należy do najtrudniejszych. Oczywiście pod warunkiem, że będziecie pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwią wam przetrwanie w świecie opanowanym przez mordercze zombie i jeszcze bardziej agresywnych ludzi. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem do Days Gone.

Days Gone to typowy przedstawiciel gier z otwartym światem. Lwia część rozgrywki polega na eksplorowaniu rozległych, otwartych lokacji, podczas których będziecie bezpośrednio walczyć z wrogami lub eliminować ich po cichu. Z naszego poradnika do Days Gone dowiecie się, jak rozwijać umiejętności głównego bohatera, dbać o posiadany środek transportu i jak zdobyć dobre wyposażenie.

UMIEJĘTNOŚCI DEACONA ST. JOHNA

Główny bohater to kawał bandziora, lecz jest tylko człowiekiem. Oznacza to, że trzeba regularnie dbać o jego stan zdrowia oraz kontrolować kondycję. Każdorazowe użycie sprintu oraz wykonanie fikołka zmniejsza poziom energii. Podczas swobodnej eksploracji nie stanowi to większego problemu. Kłopoty zaczynają się, kiedy będziecie uciekać akurat przed hordą Świrusów. Jeżeli znajdujecie się w bezpiecznej odległości, wtedy lepiej zrezygnujcie z szybkiego biegu, żeby mieć odpowiednio dużo energii. Pozwoli to wam w dobrym momencie zrobić unik, który uratuje życie wirtualnego bohatera.

Deacon nie posiada również zdolności regeneracji życia. Każde trafienie przez przeciwnika pozostawia po sobie ślad pod postacią zmniejszonego paska żywotności. W przeciwieństwie do innych gier, nie odnowicie HP poprzez sen. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków leczniczych i apteczek, które zdobędziecie podczas gry lub sami wytworzycie ze zdobytych wcześniej surowców.

 • RECENZJA DAYS GONE - poznaj naszą opinię o grze!
 • Pamiętajcie również, że bohater posiada zdolność spowalniania czasu podczas celowania. Korzystajcie z tej zdolności, żeby jak najszybciej eliminować oponentów lub rozejrzeć się na polu bitwy. W grze zdobywacie także punkty umiejętności, za które wykupujecie bardzo przydatne zdolności pasywne.

  PODBIJANIE PUNKTÓW MEDYCZNYCH NERO

  Podczas zabawy traficie do wielu placówek organizacji NERO. Nie znajdziecie w nich żywych ludzi, ale i tak warto je odwiedzać, ponieważ wewnątrz budynków pozostawiono skrzynki z iniektorami  zwiększającymi permanentnie statystyki głównego bohatera. Możecie w ten sposób wydłużyć pasek życia, kondycji oraz koncentracji.

  Podczas włamywania się do punktów medycznych NERO trzeba jednak pamiętać o wyłączeniu zabezpieczeń. W tym celu koniecznie zniszczcie wszystkie megafony, które po otwarciu drzwi aktywują syreny alarmowe. Te z kolei przyciągają hordy Świrusów, co może być dosyć kłopotliwe.

  MOTOCYKL W DAYS GONE

  W Days Gone dostępny jest wyłącznie jeden środek transportu – motocykl. W związku z tym, twórcy wprowadzili niezbyt skomplikowany system ekonomii, polegający na ciągłym dbaniu o stan fizyczny pojazdu oraz poziom paliwa w baku. Tankowanie i naprawianie motocykla dostępne jest w każdej bazie wypadowej, jednakże często będziecie musieli radzić sobie poza bezpiecznymi lokacjami.

  W tym celu zawsze przygotowujcie się do większej wyprawy, dolewając regularnie paliwo ze znalezionych po drodze kanistrów. Podjeżdżajcie również do stacji benzynowych, żeby ich ikona została dodana na waszej mapie. Jeżeli po drodze zabraknie wam paliwa, to pamiętajcie, że Deacon potrafi odpychać się na motocyklu nogami.

  Do naprawiania maszyny potrzebny będzie złom. W tym celu przeszukujcie zniszczone samochody oraz rozglądajcie się po okolicy. W pewnym momencie będziecie mogli wykupić umiejętność zmniejszającą zużycie złomu na naprawę motocykla. Koniecznie ją wykupcie.

  SYSTEM ZAPISYWANIA GRY

  Z motocyklem wiąże się również system zapisywania stanu gry. Jedynie w pobliżu pojazdu można dokonać „sejwa”. Days Gone dosyć często korzysta z automatycznego zapisywania, lecz jeżeli chcecie po śmierci wznawiać grę z konkretnego miejsca, to musicie mieć przy sobie pojazd. Możecie wtedy dokonać szybkiego zapisu, jak i normalnego poprzez wejście w główne menu gry.

  SYSTEM SZYBKIEJ PODRÓŻY

  Bend Studio zastosowało ciekawy system szybkiej podróży, który może jednak napsuć trochę krwi. W Days Gone można automatycznie przenieść się do pobliskiej bezpiecznej bazy lub wcześniej odkrytego na mapie punktu jedynie pod warunkiem, że posiadacie odpowiednią ilość paliwa. Przed skorzystaniem z tej opcji musicie koniecznie zatankować motocykl.

  Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek, żeby móc „teleportować” się po mapie. Musicie wcześniej zniszczyć strefy lęgowe i gniazda Świrusów, które znajdują się przy głównych drogach. Jeżeli ich nie spalicie, to wtedy Deacon nie będzie mógł wykonać szybkiej podróży. Dlatego przed każdą podrożą zaopatrzcie się w koktajle Mołotowa.

  OBOZY WYPADOWE ŁUPIEŻCÓW

  Jednym z zadań pobocznych w Days Gone jest podbijanie obozów wypadowych łupieżców. Polecam to robić, ponieważ w ten sposób zdobędziecie sporo punktów doświadczenia, traficie również na lepsze wyposażenie, a przede wszystkim dotrzecie do bunkrów. Zazwyczaj po wybiciu konkretnej liczby przeciwników, będziecie musieli odkryć położenie włazu do ukrytego pomieszczenia. Znajdziecie w nim mapę, która ujawni przed wami sporo ciekawych informacji o świecie gry. Interesujące punkty zostaną zaznaczone na mapie głównego bohatera.

  WYPOSAŻENIE – GDZIE ZDOBYĆ, JAK O NIE DBAĆ?

  Days Gone zrezygnowało z sytemu niszczenia się broni palnej, dlatego nie musicie obawiać się o regularne wymienianie lub naprawianie karabinów i pistoletów. Solidny sprzęt kupicie w obozach wypadowych, lecz najpierw trzeba zdobyć zaufanie ich przywódców, żeby odblokować lepsze pukawki. Na początku przyglądajcie się więc broniom pozostawionym przez zabitych przeciwników. Niekiedy można trafić na naprawdę niezły sprzęt.

  Trochę inaczej wygląda sprawa z bronią białą. Deacon posiada mały nożyk, jednak jest on dosyć słaby. Zamiast tego poszukajcie porządnego baseballa nabitego gwoździami czy innymi ostrymi przedmiotami. Broń biała ulega zniszczeniom, ale na szczęście można ją łatwo naprawiać za pomocą złomu. Jeżeli uda wam się znaleźć oręż o mocnych parametrach, to nie pozwólcie na jej destrukcję.

  Autor: Łukasz Morawski