Data publikacji:

Horizon Zero Dawn na PC. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe

Holenderskie studio Guerilla Games przez lata kojarzyło się graczom głównie z trzecioosobowymi strzelankami, a dokładniej z cyklem Killzone. Producent postanowił jednak zrobić sobie dłuższą przerwę od FPS-ów na rzecz gry akcji z otwartym światem. W efekcie otrzymaliśmy Horizon Zero Dawn, które pokazało, że wprowadzenie tak radykalnej zmiany przez producenta miało sporo sensu. Tytuł trafił najpierw na PS4, gdzie został bardzo ciepło przyjęta przez graczy. Od 7 sierpnia 2020 roku Horizon Zero Dawn dostępne jest też na PC!

horizon zero dawn poradnik

Dlaczego warto zagrać w Horizon Zero Dawn?

Głównym powodem, dla którego warto zagrać w ten tytuł jest fantastyczny świat wykreowany przez studio Guerilla Games. Twórcy w bardzo kreatywny sposób podeszli do tematu postapokalipsy i przedstawili graczom wizję, z jaką nie mieliśmy jeszcze do czynienia w takiej formie.

W Horizon Zero Dawn ludzkość została zepchnięta w łańcuchu pokarmowym, a na szczycie usadowiły się zwierzopodobne maszyny, które przejęły kontrolę nad całym globem. Żeby ludziom nie było zbyt łatwo, to twórcy odebrali im całkowicie dostęp do technologii, dlatego muszą bazować na przedmiotach wykonanych własnoręcznie.

Historia sama w sobie może nie jest geniuszem scenopisarstwa, ale w późniejszych etapach rozkręca się do tego stopnia, że można śledzić ją z nieukrywanym zaciekawieniem. Rudowłosa Aloy to sympatyczna bohaterka, która jest odpowiednim przewodnikiem po tym nietypowym uniwersum.

Kolejną siłą Horizon Zero Dawn jest gameplay, a zwłaszcza starcia z mechanicznymi przeciwnikami. Pojedynki są ekscytujące i wymagają od gracza odpowiedniego wykorzystania posiadanych gadżetów. Na oponentów można zastawiać pułapki, krępować im nogi i niszczyć na najróżniejsze sposoby. System walki został dopieszczony do perfekcji i chociażby dla niego warto zainteresować się tą grą.

A jeśli to dla was nadal za mało, to trzecim argumentem działającym na korzyść produkcji jest oprawa wizualna. Grafika już na PlayStation 4 prezentowała się oszałamiająco, a na komputerach osobistych wygląda jeszcze lepiej! Twórcy nie tylko wykreowali malowniczy i zróżnicowany świat, ale zadbali także o szczegółowe modele przeciwników oraz efekty cząsteczkowe przesłaniające ekran podczas dynamicznych pojedynków.

Horizon Zero Dawn nie jest grą pozbawioną wad, ale miłośnicy sandboksów zdecydowanie nie powinni mieć powodów do narzekań. Jeśli nie przeszkadza wam nikła interakcja z innymi ludźmi, powtarzalne misje oraz wolno rozkręcająca się fabuła, to zdecydowanie powinniście dać szansę przygodom Aloy. Wizja świata, grafika oraz system walki są wystarczającymi argumentami, żeby spędzić przy Horizon Zero Dawn kilkadziesiąt godzin.

Sprawdź również recenzję Horizon Zero Dawn na PlayStation 4.

Horizon Zero Dawn – poradnik dla początkujących

Poniżej przedstawię wam kilka podstawowych wskazówek, które powinny sprawić, że obcowanie z grą będzie przyjemniejsze i łatwiejsze:

Używajci Fokusa – przed przystąpieniem do walki koniecznie przeskanujcie maszyny w poszukiwaniu słabych punktów. Tylko w ten sposób będziecie w stanie pokonać wrogów na wyższych poziomach trudności. Fokus przydaje się także do namierzenia ludzkich przeciwników ukrytych za przeszkodami.

Znaczniki obecności – nad głowami przeciwników często pojawiają się żółte lub czerwone znaczniki. W tym pierwszym przypadku oznacza to, że wróg zainteresuje się waszą osobą, ale nie ruszy jeszcze do ataku. Kiedy pojawi się czerwony kolor, wtedy lepiej bądźcie gotowi do obrony.

Korzystaj z ognisk – w świecie gry porozrzucane są ogniska, które pełnią bardzo ważną funkcję w eksploracji. Dzięki nim można dokonywać szybkiej podróży oraz zapisywać stan rozgrywki, bez konieczności szukania checkpointu. Żeby jednak przeteleportować się do innej lokacji, musicie posiadać specjalny przedmiot, który zdobędzieice od kupców lub znajdziecie w różnych miejscach na mapie.

Rozwijaj broń – na początku gry wyposażenie Aloy będzie dosyć skromne, lecz z czasem bohaterka może dzierżyć potężne narzędzia mordu. Koniecznie zadbajcie o ich upgrade’owanie, ponieważ, w przeciwnym razie, walka w późniejszych etapach może okazać się być zbyt trudna.

Poluj na zwierzęta – jeżeli natraficie na dzikie zwierzęta, to starajcie się je zabić i pozyskać z nich surowce, których nie uzyskacie w żaden inny sposób.

Czym różni się Horizon Zero Dawn na PC od wersji z PlayStation 4?

Studio Guerilla Games przygotowując komputerową wersję Horizon Zero Dawn skupiło się przede wszystkim na warstwie wizualnej, dlatego osoby oczekujące nowej zawartości, mogą się delikatnie rozczarować.

Warto jednak zaznaczyć, że wydanie na PC dostępne jest w wersji kompletnej, co oznacza, że wraz z „podstawką” gracze otrzymują od razu rozszerzenie The Frozen Wilds dające dostęp do nowych lokacji, przeciwników i umiejętności głównej bohaterki.

Jeśli natomiast chodzi o oprawę wizualną, to ta prezentuje się o wiele bardziej szczegółowo, chociażby z tego względu, że gra obsługuje natywną rozdzielczość 4K. Twórcy poprawili także wygląd i animacje roślinnościm, a także usprawnili odbicia w tafli wody i innych szklanych bądź metalowych obiektach.

Horizon Zero Dawn na PC powinno ucieszyć też użytkowników posiadających szerokokątne monitory, ponieważ te są oficjalnie wspierane przez dzieło Guerilla Games. Warto również dodać, że producent zniósł limit wyświetlanych klatek na sekundę, co powinny docenić przede wszystkim osoby posiadające bardzo mocne komputery.

Tytuł posiada także wbudowany benchmark, umożliwiający sprawdzenie i dostosowanie odpowiednich parametrów do możliwości peceta. W produkcję można grac za pomocą myszki i klawiatury.

Horizon Zero Dawn na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Horizon Zero Dawn na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 100 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma PlayStation Polska, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski