Data modyfikacji:

Wszystko, co wiemy o Bayonetta 3. Premiera, fabuła i rozgrywka

Pierwsze dwie odsłony cyklu Bayonetta uznawane są za jedne z lepszych gier typu hack & slash, jakie w ostatnich latach trafiły do sprzedaży. Studio PlatinumGames po sukcesie obu gier skupiło się w międzyczasie na innych projektach, ale wszystko wskazuje na to, że marka zostanie w przyszłości kontynuowana. Czy wiadomo już coś na temat premiery trzeciej części Bayonetty? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.
bayonetta 3

Czym jest seria Bayonetta?

Pierwsza odsłona serii Bayonetta zadebiutowała 29 października 2009 roku na konsolach PlayStation 3 oraz Xbox 360. W kolejnych latach tytuł został przeportowany na kolejne platformy, jak WiiU, komputery osobiste, Nintendo Switch, a nawet PlayStation 4 i Xbox One.

Głównym projektantem gry była legenda branży, czyli Hideki Kamiya. To właśnie ten japoński projektant i reżyser gier ma na swoim koncie takie produkcje, jak Resident Evil 2, seria Devil May Cry czy Okami. Po latach pracy dla Capcomu, w 2006 roku dołączył do PlatiniumGames.

Doświadczenie Japończyka sprawiło, że zespół pod jego dowodzeniem wykreował nową markę, która ponownie sprawiła, że o gatunku hack & slash zrobiło się głośno. Gra Bayonetta miała nie tylko ciekawą główną bohaterkę, ale również niesamowicie dynamiczny i widowiskowy gameplay.

W 2014 roku wydano oficjalną kontynuację. „Dwójka” okazała się być grą jeszcze bardziej dopracowaną od poprzedniczki. Najpierw tytuł trafił na konsolę WiiU, a następnie, po czterech latach, doczekał się także usprawnionej wersji na Nintendo Switch.

Główną bohaterką cyklu jest tytułowa wiedźma, będąca w posiadaniu połówki potężnego artefaktu zwanego Oczami Świata. W ten sposób ściągnęła na siebie uwagę wysłanników niebios, którzy chcą odzyskać utracony fragment przedmiotu. Bohaterka musi więc stawić czoła zagrożeniu i wykorzystuje do tego celu swoje magiczne włosy biorące czynny udział podczas walk.

Bayonetta 3 - data premiery i dostępne platformy

Oficjalna zapowiedź trzeciej odsłony Bayonetty nastąpiła podczas gali The Game Awards w 2017 roku. Twórcy zaprezentowali wtedy wyłącznie krótki teaser informujący o pracach nad grą, a także zdradzający, na jakiej platformie dostępny będzie tytuł.

Z materiału filmowego wynika, że Bayonetta 3 tworzona jest jako exclusive dla konsoli Nintendo Switch. Możliwe, że w przyszłości tytuł udostępniony zostanie też na innych platformach (jak to miało miejsce w przypadku „jedynki”), lecz na ten moment nic na to nie wskazuje.

Niestety data premiery Bayonetta 3 na ten moment owiana jest tajemnicą. Od momentu zapowiedzi minęły już prawie trzy lata, a szukanie jakichkolwiek wzmianek o grze nie ma sensu, ponieważ twórcy nie zdradzają kompletnie żadnych szczegółów. We wrześniu 2018 roku Hideki Kamiya stwierdził, że prace nad grą przebiegają bez żadnych problemów, a studio czuje podekscytowanie z faktu pracy nad tym tytułem i jego zawartością.

Cykl wydawniczy PlatiniumGames jest bardzo nieregularny, dlatego ciężko stwierdzić, kiedy produkcja może trafić do sprzedaży. W 2020 roku zespół skupił się na wydawaniu remasterów swoich poprzednich gier na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, natomiast w 2019 roku wypuścił nowe IP, jakim było Astral Chain.

Kiedy odbędzie się premiera Bayonetty 3? Nie wiadomo – pewne jest natomiast to, że tytuł nie został skasowany, tylko cały czas trwają nad nim prace. Przynajmniej tak stwierdził reżyser podczas wywiadu z 21 maja 2020 roku udzielonego serwisowi VideoGamesChronicle.

Autor: Łukasz Morawski