Data modyfikacji:

Aragami 2. Kontynuacja dobrze przyjętej gry skradankowej

Lince Works to niewielkie studio z Barcelony, które dotychczas zaoferowało nam wyłącznie pierwszą odsłonę Aragami. Produkcja została w miarę ciepło przyjęta przez graczy i recenzentów, choć zdecydowanie nie można było mówić o wielkim hicie. Opowieść o nieumarłym zabójcy musiała znaleźć swoją niszę i zarobić na tyle dobrze, że twórcy zdecydowali się na prace nad kontynuacją. Sequel trafił właśnie do sprzedaży, dzięki czemu ponownie możemy pobawić się w skrytobójcę. Tylko, czy Aragami 2 to dobra gra? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

aragami 2

Czy warto zagrać w Aragami 2? Recenzja gry

Gdyby druga odsłona Aragami 2 zadebiutowała na PlayStation 2, z miejsca stałaby się światowym hitem. Niestety od tego czasu minęło już dobre kilkanaście lat, a gry wideo są w zupełnie innym miejscu – zarówno pod względem oprawy wizualnej, jak i rozgrywki.

Najnowsze dzieło studia Lince Workls niestety sprawia wrażenie, jakby zbyt długo przeleżało w lodówce, a przecież mamy do czynienia z tytułem, nad którym prace ruszyły w 2020 roku. Pierwsze co rzuca się w oczy, to brzydka oprawa wizualna, która w dodatku dosyć często glitchuje, np. poprzez zanikanie tekstur lub dziwne zachowanie obiektów.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że twórcy nie dysponowali ogromnym budżetem, jak studia zajmujące się grami z segmentu AAA. Dlatego też producent postawił na stylizowaną grafikę z mocno kreskówkowym sznytem i takie rozwiązanie byłoby super, gdyby je odpowiednio wykorzystać. Niestety całość prezentuje się po prostu brzydko i nijako – lokacjom brakuje większych detali, zaś modele postaci bardziej budzą politowanie, niż szacunek, co uwidacznia się zwłaszcza podczas przerywników filmowych. Jeśli dla porównania chcecie zobaczyć, jak dobrze powinna wyglądać gra z takim stylem wizualnym, to odpalcie fenomenalne RiMe z 2017, które również powstało w Hiszpanii.

Pod względem rozgrywki, kontynuacja nie odstaje zbytnio od tego, co mieliśmy w poprzedniej części. Ponownie wcielamy się w super uzdolnionego ninję, który po śmierci zdobywa specjalne umiejętności ułatwiające mu bezszelestne skradanie się pomiędzy przeciwnikami. Choć brakuje tutaj większej rewolucji, a całość bywa nieco toporna, to muszę przyznać, że gameplay dał mi sporo frajdy.

Twórcy postawili na stosunkowo niewielkie lokacje, w których musimy wykonywać rozmaite cele. Skakanie po budynkach i ciche zabijanie oponentów było naprawdę fajne. W tym przypadku, oldschoolowość tego działa zadziałała na korzyść. Twórcy nie udziwniali na siłę rozgrywki, stawiając przede wszystkim na sprawdzone rozwiązania, z jakimi już lata temu mieliśmy do czynienia w takich grach jak Tenchu, Spliner Cell czy Mark of the Ninja.

Zdecydowanie najważniejszą nowością w Aragami 2 jest tryb kooperacyjny dla trzech graczy. Muszę przyznać, że wtedy zabawa staje się jeszcze ciekawsza, ponieważ uczestnicy muszą ze sobą ściśle współpracować, żeby bez wszczynania alarmu ukończyć misję. Produkcja znacząco na tym zyskuje, dlatego zalecam grać w nią w taki sposób. Na plus działa to, że tytuł dostępny jest w ramach usługi Xbox Game Pass, dzięki czemu wasi znajomi nie będą musieli kupować swoich egzemplarzy gry, żeby dołączyć do rozgrywki.

Aragami 2 nie jest złą grą – to po prostu przestarzała produkcja, która skierowana jest wyłącznie w stronę graczy tęskniących za klasycznymi trójwymiarowymi grami skradankowymi. Jeśli kręcą was takie klimaty, to możecie dać temu tytułowi szansę, choć zdecydowanie polecam poczekać na pierwsze przeceny.

Aragami 2 – poradnik zakupowy

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące gry, które dodatkowo podpowiedzą wam, czy warto zainwestować w ten tytuł.

Ile godzin zajmuje ukończenie Aragami 2?

Druga odsłona Aragami jest zdecydowanie dłuższa od pierwszej części, co fani tego cyklu z pewnością przyjmą z uśmiechem na twarzy. Rozegranie wszystkich głównych misji fabularnych powinno wam zająć około dwanaście godzin, jednakże trzeba też pamiętać o aktywnościach pobocznych, które śmiało wydłużą rozgrywkę o przynajmniej pięć godzin.

Na czym zagrać w Aragami 2?

Dzieło studia Lince Works to produkcja multiplatformowa, która tak naprawdę nie jest dostępna wyłącznie na Nintendo Switch. Oznacza to, że w Aragami 2 mogą zagrać zarówno posiadacze komputerów osobistych, jak i gracze wyposażeni w konsole poprzedniej generacji (PS4 i XONE) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Premiera Aragami 2 – kiedy?

Gra trafiła do sprzedaży 17 września 2021 roku na wszystkich planowanych platformach. Warto dodać, że w dniu premiery produkcja została udostępniona w ramach abonamentu Xbox Game Pass. Jeśli więc jesteście subskrybentami tej usługi, to w Aragami 2 możecie zagrać bez żadnych dodatkowych opłat.

Czy gra Aragami 2 posiada polską wersję językową?

Nie, w grze nie ma dostępnych polskich napisów oraz dubbingu. Twórcy postawili wyłącznie na angielskie napisy oraz japoński voice acting, który akurat bardzo dobrze pasuje do klimatu tej produkcji.

Aragami 2 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-3220 3.3 GHz / AMD FX-6100 3.3 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7750 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 11 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Aragami 2 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 7 1700 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 11 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski